h i r d e t é s

Elkezdődött a krónikus osztályok idős betegeinek kiszervezése

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Elkezdődött a krónikus osztályok idős betegeinek kiszervezése

2023. május 15. - 17:45

Első lépésben hat kórházból kerülnek át szociális intézménybe a betegek a Belügyminisztérium társadalmi vitára bocsátott rendelete szerint. - írja a Szabad Európa

A kép illusztráció! - Forrás: MTI

Az átadás tervezett időpontja július elseje, a rendelet szerint addigra 334 idős beteget helyeznek át, a hatból négy esetben másik városba. Kérdés, hogy lesz-e elég szakdolgozó az ellátásukhoz – mondja a szociális dolgozók szakmai szervezetének elnöke.

A Belügyminisztérium pénteken bocsátotta társadalmi egyeztetésre Pintér Sándor belügyminiszter rendeletét a szakápolás átalakításához szükséges intézményi kijelölésekről. A rendelet egyelőre hat kórházból helyez át összesen 334 beteget állami szociális intézménybe.

A hat kórház közül egy fővárosi, a Szent János kórház. Onnan száz ágy, vagyis idős beteg ember kerül át a budapesti Szociális Szakápolási Központba, amely a Vakok Állami Intézetének egy telephelye a rendelet szerint.

A többi vidéki kórház esetében a vármegyei integrált szociális intézmény az átvevő, a betegek pedig az intézmény szociális szakápolási központjába kerülnek, négy esetben azonban másik városba. A létrejött szociális szakápolási központok állami fenntartású intézmények, amelyek a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság (SZGYF) alá tartoznak.

Ezek korábban önkormányzati szociális intézmények voltak, például idősotthonok, amelyeket a kormány elvett a településektől, és egy állami főigazgatóság alá helyezett, hasonlóan a kórházakhoz – mondta a Szabad Európának Meleg Sándor, a Szociális Munkások Magyarországi Egyesületének (SZMME) elnöke.

Szerinte alapvetően jó a kezdeményezés, mert az idős betegek hosszú távú gondozása valóban nem kórházi feladat, de továbbra sem látszik, hogy az összesen mintegy 2500 idős beteg hova kerül, és honnan lesz személyzet az ellátásukra – mondta a szakmai szervezet elnöke.

A közreadott hatásvizsgálat szerint a szakápolási feladatot és az ahhoz kapcsolt infrastruktúrát, humán erőforrást az Országos Kórházi Főigazgatóág (OKFŐ) által fenntartott kórházaktól az SZGYF fenntartásában álló intézmény veszi át, ám az korántsem biztos, hogy például a nyíregyházi kórház szakdolgozói szívesen mennek át Vásárosnaményba vagy Szombathelyről Celldömölkre a szakmai szervezet elnöke szerint.

A civil fenntartású szociális intézmények a rezsidrágulás miatt az összeomlás szélén állnak, hozzájuk nem valószínű, hogy a későbbiekben kerülhetnének idős betegek – tette hozzá.

A szociális törvény módosítását tavaly novemberben fogadta el a parlament, január elsejével lépett hatályba. Ez teremtette meg az átszervezés jogalapját.

Az elfogadott jogszabályok szerint a krónikus ágyak átadás-átvétele az idei első félévében zajlik le. Úgy tűnik, hogy csak az első próbakör valósul meg, ami nem baj Meleg Sándor szerint, jó ötletnek tartja, hogy nem egy lépésben vezénylik le az egészet.

A betegek kapnak egy előzetes tájékoztatást, és amennyiben nem járulnak hozzá az áthelyezéshez, gyakorlatilag hazaküldik őket, legalábbis ez olvasható ki a javaslatból – mondta a szakmai szervezet vezetője még novemberben. Felmérik a jövedelmi és vagyoni helyzetüket, és a korábbinál sokkal gördülékenyebben lehet majd ráterhelni az ellátás költségeit a beteg ingatlanára, vagyontárgyaira és most már a rokonokra is – tette hozzá.

A fő szabály szerint az ellátott jövedelméből fedezik az ellátás költségeit, de az idős betegek nyugdíja jellemzően már most sem éri el ezt az összeget – mondta az SZMME elnöke. Ilyenkor léphetnek majd be a hozzátartozók a rokontartás szabályai alapján. Megnézik, hogy a betegnek vannak-e gyermekei vagy más olyan rokonai, akiknek van annyi jövedelmük, hogy a terítési díj egy részét ők fizessék – magyarázta.

Szerinte a szociális törvény módosítása megteremti a lehetőségét, hogy a létrejövő gondozó-ápoló központok finanszírozását jelentős részben át tudják hárítani a hozzátartozókra, és a térítési díjat nagyon keményen be tudják vasalni a rokonoktól.

„Nagyjából 2500 idős beteg átadásáról van szó, az ő helyüket nem nagyon látom abban a szociális ellátórendszerben, ahol tízezres várólisták vannak. Hogy ezek a betegek hogyan fognak bekerülni, milyen intézmény veszi át és hol helyezi el őket, az abszolút kérdéses. Hogy kik fognak ott dolgozni, az szintén nagy kérdés, hiszen az ágazat évek óta nagyon komoly munkaerőhiánnyal küzd” – fogalmazott Meleg Sándor.

Az ellenzék a szociális törvény és az egészségügyi javaslatcsomag tárgyalását is obstrukcióval próbálta lassítani. (Szabad Európa)

„Copyright (c) 2020. RFE/RL, Inc. Az újraközlést engedélyezte: Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036.”