Szégyenteljesen emlékezett az M1 Göncz Árpádra
A Fidesz párttévéje "meghúzva" közölte Göncz Árpád halálát. Szerencsére az életrajzhoz semmi oda nem illőt nem raktak hozzá, de pár - szerintük - lényegtelen részletet kihagytak. Például azt, hogy az SZDSZ tagja volt, vagy hogy harcolt a nácik ellen. Illetve azt a lényegtelen dolgot, ki volt ő és mit gondolt a világról.
“Göncz Árpádról az MDF mint a kormánypárt, és az SZDSZ mint az akkori legnagyobb ellenzéki párt állapodtak meg” - volt hallható a bejátszásban, amelyben az SZDSZ szó itt hangzik el utoljára. A bejátszás szerint Gönczre ‘56-os és kisgazda múltja, valamint Antall Józsefhez fűződő jó kapcsolata miatt esett a választás. Az SZDSZ-MDF paktumról szó nem esik, arról, hogy Göncz az SZDSZ színeiben jutott be a parlamentbe szintén nem, még akkor sem, amikor elmondják, hogy 1990-ben, az első szabad választáson szerzett mandátumot. Arról, hogy elkötelezett demokrata, baloldali és liberális gondolkodó és aktivista volt, szintén nem hangzik el egy szó se. Sőt ezek a szavak el sem hangoznak az M1 riportjában.
De kimaradt az összeállításból minden ‘45 előtti cselekedete. Nincs szó arról, hogy antifasiszta szervezetben felvette a fegyveres harcot is a nyilasok és a nácik ellen, hogy megsebesült. Sőt konkrétan azt mondják, politikai pályafutása ‘45-ben kezdődött.
De kimarad a teljes médiaháború is az életút bemutatásából, miközben elhangzik pályája során kétszer került nehéz helyzetbe, amikor kifütyülték, és amikor a hadsereg főparancsnokaként megakadályozta a hadsereg bevetését a taxisblokád idején. Újraválasztásánál nem említik meg az őt jelölő és támogató pártokat, az MSZP-t és az SZDSZ-t, de megemlítik, hogy a Fidesz kit támogatott vele szemben. Úgy tűnik, a jobboldallal való konfrontációi nem kerülhetnek be a műsorba. A taxisblokád kapcsán is csak annyi szó eset Gönczről, hogy megvédte a taxisokat.
A bejátszás végén pedig egy olyan Göncz élőszavas bejátszással búcsúznak, amiben a köztársasági elnök elismeri, hogy többször hibázott. Így értékeli a riportban saját pályáját Göncz Árpád az M1 tolmácsolásában.
Szerencsére azért azt elmondják, hogy végig ő volt a legnépszerűbb politikus.
Talán szerencsésebb lett volna, ha az M1 nem is emlékezik meg Göncz Árpádról, mintsem egy ilyen propagandaanyagot vág, amiből a kormánynak nem tetsző pártokat és részleteket kivágják. Igaza volt TGMnek tegnap. Úgy akarnak emlékezni Göncz Árpádra, mintha nem az lenne, aki volt, és mintha nem onnan jött volna ahonnan jött.
Nem a magyar állam szervez első köztársasági elnökének megemlékezést, hanem civilek szerdán 18 órától a Kossuth téren.
1 komment
Nem tudom, hogy a cikkíró