h i r d e t é s

Továbbra is gond a szakmunkáshiány

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Továbbra is gond a szakmunkáshiány

2017. április 25. - 10:55

Az egyik legrangosabb hazai gazdaságkutató részvénytársaság friss adatai szerint a magyarországi vállalatok körében a legnyomasztóbb hiány még mindig a szakmunkások esetében tapasztalható.

A hiány az építőiparban a legnagyobb

A felmérésbe bevont hazai vállalatok közel négyötöde hiányolja a jól képzett szakmunkásokat a cégénél. A magyarországi vállalkozások több mint harmada továbbá arról panaszkodott, hogy segéd-, illetve betanított munkást is állandóan keres. A felmérés alapján úgy tűnik, hogy a legtöbb álláshirdetést továbbra is a fővárosban, Pest megyében, valamint Győr-Moson-Sopron megyében töltik fel a munkaadók. Az is egyértelmű, hogy az álláskeresők száma ezekben a megyékben a legmagasabb.

A hiány az építőiparban a legnagyobb

A legfrissebb – mintegy 1000 munkáltatóra kiterjedő – kutatás szerint általánosságban véve az építőipar az az ágazat, ahol hazai viszonylatban gyakorlatilag nem lehet szakmunkást találni. Az asztalosok, kőművesek mellett komoly hiány mutatkozik operátorokból, targoncásokból és hegesztőkből is – írja a bmax.hu hegesztéstechnikai portál.A szakmájukhoz valóban értő szakemberek közül a legtöbben már Nyugat-Európában dolgoznak.2017 elején a Központi Statisztikai Hivatal is közzétette az ide vonatkozó adatait, amely szerint 2016 végén már csaknem 110 ezer magyar szakmunkás dolgozott külföldön a szakmájában. 

Magyar szakmunkások Nyugat-Európában

Majdnem felük a hazánkhoz közel eső Ausztriába helyezkedett el, de a szakmunkások között sok a Németországba kitelepülők aránya is. A harmadik helyen a rangsorban Nagy-Britannia áll.Az évek óta tartó folyamatot nagyban felerősítette, hogy itthon a szakmunkások átlagbére az építőiparbannemcsak alig haladja meg a bruttó 170 ezer forintot, de sok esetben szürkén, vagy teljesen feketén alkalmazzák őket a munkaadók. Nyugat-Európa vonzereje részint éppen abban rejlik, hogy a fenti bérnek ott sokszorosát kapják, ráadásul teljes bérrel bejelentve. A piaci szereplők szerint itthon nemcsak a jó fizetés, hanem az utánpótlás és a jó munkakörülmény is hiányzik.

Nagy a hiány más iparágakban is

A legfrissebb adatokból az is egyértelműen kitűnik, hogy az építőipar mellett a hiány sorrendben főként az élelmiszeripart és avegyipartérinti leginkább. A probléma a magyarországigép - és feldolgozóiparbansem elhanyagolható. A fém- és fémfeldolgozó iparban, illetve a gép- és élelmiszeriparbantevékenykedő hazai cégek több mint90százalékát sújtja a munkaerőhiány.Rendkívül nehéz tehát szakképzett ipari és építőipari dolgozókat találni. Nemcsak a gépkezelők és összeszerelők hiányoznak, de a járművezetők, illetve a különösebb szakképzettséget nem igénylő munkákat végző dolgozók is.

Mi lehet a megoldás?

A felmérést végző gazdaságkutató intézet szakemberei szerint a szakmunkások esetében tapasztalható alacsony keresetekre kizárólag a garantált bérminimum emelése jelenthetne hosszú távú megoldást, mivel utóbbi önmagában is vonzóbbá teheti ezt a pályát a leendő munkavállalók számára. A tartós és hosszú távú bérfelzárkóztatás esélyeit azonban nagyban rontja az a körülmény, hogy egy ilyen folyamat nagyságrendekkel csökkentené az ország versenyképességét. A folyamat komplexitása ráadásul elképzelhetetlen az olyan további intézkedésektől, mint az állami kiadások csökkentése, a piaci verseny növelése, a humán tőke fejlesztése, valamint a tőkebeáramlás ösztönzése.