h i r d e t é s

A Csókkirály a legtöbbet élőben játszott dal

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

A Csókkirály a legtöbbet élőben játszott dal

2019. július 01. - 14:00

2018-ban összesen 22 050 könnyű- és komolyzenei rendezvényt tartottak országszerte az Artisjus statisztikái szerint.

Illusztráció: pixabay.com

A legtöbbet élőben játszott dal a Hungária együttes örökzöld slágere, a Csókkirály lett. A tavalyi élőzenei koncertek után 714 millió forint jogdíjat fizetett 9111 magyar szerzőnek az Artisjus. 

Az Artisjus a zeneszerzők és szövegírók közös jogkezelőjeként hatalmas zenei adatbázist gondoz, és minden évben több millió elhangzási adatot vizsgál meg. A zeneművek lejátszását felhasználási csatornánként méri – rádió, televízió, élőzenés rendezvények, hangfelvételek, online zenehallgatás – majd ezek alapján osztja fel a dalszerzők között a korábban beszedett jogdíjakat. A szerzői egyesület ezúttal a 2018 második felében tartott könnyű- és komolyzenei koncertek szervezői által beküldött adatokat is feldolgozta, és a június 28-i utalásával már a teljes tavalyi évi koncertjogdíj a komolyzenei és könnyűzenei alkotók számlájára került.

Évek óta egyre több koncertet szerveznek Magyarországon. Az Artisjus 2016-ban 18 656, 2017-ben 20 007, 2018-ban 22 050 koncert adatait dolgozta fel; ez évről évre 8, majd 10 százalékos emelkedést jelent. Ebben az összesítésben a falunapi fellépésektől kezdve a legnagyobb fesztiválokig, az ingyenes programoktól a belépődíjas zenei rendezvényekig minden szerepel. A komolyzenei koncertek egyértelmű fellegvára Budapest: tavaly az ilyen rendezvények 48 százalékát szervezték a fővárosban, míg a könnyűzenei koncertek 32 százalékának adott otthont a város. A nagyvárosaink mellett Sopronban és a Balaton környékén is több mint ezer zenei rendezvényt tartottak az elmúlt évben.

Jelentős bevétel közel kétezer szerzőknek

Ami az előadónak a fellépti díj, az a dalszerzőnek az elhangzások után járó jogdíj. A 2018-as könnyűzenei rendezvényeken megszólaló magyar dalok zeneszerzői és szövegírói között ezúttal 599 millió forintot, a magyar komolyzenei művek alkotói között pedig 115 millió forint jogdíjat osztott fel az Artisjus. 1916-an kaptak legalább ötvenezer forintot a művek élőzenei megszólalásáért, közülük 1200 alkotó jogdíja haladta meg a százezer forintot éves szinten.

Örökzöld a legtöbbet játszott dal

A rendezvényszervezők által beküldött listák szerint a tavalyi könnyűzenei koncerteken a megszólaló dalok háromnegyede magyar szerzemény volt, és a komolyzenei rendezvényeken is többségben hazai művek hangzottak el (62%). Egyharmaduk ugyanakkor mindössze egyetlen egyszer szólalt meg élőben egy év alatt, sőt a szerzemények felét is legfeljebb évi 4 alkalommal hallhatta élőben a publikum. A 2018-as élőzenei koncertek legtöbbet játszott zenei produkciója a Hungária együttes örökzöld slágere, a Csókkirály volt.

A részletes elemzés az Artisjus zenei blogján, a dalszero.hu oldalon olvasható: https://dalszerzo.hu/2019/06/27/a-nagyvarosaink-a-balaton-es-sopron-a-ko...

Magyarázatok:

  • Rendezvény / Koncert: a statisztikában szereplő rendezvények az Artisjus által jogosított élőzenés rendezvényeket jelentik. A komolyzenei rendezvények esetében így kizárólag csak azok kerülhettek bele ebbe az összegzésbe, melyeken elhangzottak védett (tehát jellemzően kortárs) művek is.
  • Magyar szerző: az Artisjus által közvetlenül képviselt szerző, vagyis aki az Artisjust bízta meg a jogai képviseletével: megbízást adott vagy egyesületi tag, vagy kiterjesztett jogkezelés által képviselt. Ez leggyakrabban szó szerint is magyar szerzőt jelent, de nem feltétlenül.
  • Magyar mű: a műnek legalább egy szerzője Artisjus által közvetlenül képviselt szerző.