h i r d e t é s

A pesti gettó felszabadítására emlékeztek a Dohány utcai zsinagógában

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

A pesti gettó felszabadítására emlékeztek a Dohány utcai zsinagógában

2020. január 19. - 14:01

A pesti gettó felszabadításának 75. évfordulója alkalmából tartottak megemlékezést vasárnap Budapesten, a Dohány utcai zsinagógában.

Budapest, 2020. január 19. Mester Tamás, a Budapesti Zsidó Hitközség elnöke (j2) Heisler András, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének (Mazsihisz) elnöke társaságában koszorút helyet el a Dohány utcai zsinagóga falánál állított emléktáblánál a budapesti gettó felszabadításának 75. évfordulója alkalmából tartott megemlékezés után 2020. január 19-én. - Fotó: MTI/Illyés Tibor

Frölich Róbert, a Dohány utcai zsinagóga főrabbija arról beszélt: a magyarországi zsidóság tragédiája nem úgy kezdődött, hogy elindultak az első vontok Auschwitzba. A zsidóüldözés szavakkal, ideológiákkal, írásokkal, a közbeszéd megváltozásával kezdődött. Olyan gondolatokkal és indulatokkal, amelyek kijelölték az utat a gettó felállításáig - mondta.


Budapest, 2020. január 19. Résztvevők a pesti gettó felszabadításának 75. évfordulója alkalmából tartott megemlékezésen Budapesten, a Dohány utcai zsinagógában 2020. január 19-én. - Fotó: MTI/Illyés Tibor

Szalay-Bobrovniczky Vince, a Miniszterelnökség civil és társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára kiemelte: minden generációnak el kell gondolkodnia a múlt bűnein, hogy "meg tudjuk érteni és tovább tudjuk adni elődeink fájdalmas áldozatát". Az áldozat, az örökség érték akkor is, ha fájdalmas, sőt, "minél fájdalmasabb, annál értékesebb" - mondta.

Mester Tamás, a Budapesti Zsidó Hitközség elnöke felidézte: a pesti gettó kapuit a szovjet katonák nyitották ki, és a budapesti zsidóság örök hálával tartozik nekik ezért.