Alapszabály ellenes lehet a Fidesz kilépése az Európai Néppártból
A távozáshoz akár a pártban alapszabály-módosításra is szükség lehet.
Semmilyen pártdöntés nem ismert a Fideszben az Európai Néppártból (EPP) való távozásról, márpedig a párt alapszabálya ezt írja elő. Mint ismert, Novák Katalin családokért felelős tárca nélküli miniszter, a Fidesz külkapcsolatokért felelős igazgatója mindössze egy pár szavas Twitter üzenetben közölte, hogy a párt távozik a legnagyobb európai pártcsaládból és maga a csatolt kilépési nyilatkozat is mindössze egy mondat és utalás sincs benne semmilyen testületi döntésre.
A Népszava kérdéseket küldött a Fidesz sajtóosztályának, Novák Katalinnak, valamint a párt több politikusának is, hogy milyen felhatalmazás alapján, melyik testületben hoztak döntést a kilépésről, ám a cikk megjelenéséig nem válaszoltak. A Fidesz Magyar Polgári Szövetség alapszabályának 4. paragrafusa kimondja, hogy „a Szövetség tagja az Európai Néppártnak és társszervezeteinek”, a 107. pedig arról rendelkezik, hogy „a Szövetség választási listáján az Európai Parlamentbe választott képviselők, az Európai Néppárt képviselőcsoportjának részét alkotják”.
A dokumentum szerint a pártban nagyobb horderejű döntéseket az Országos Választmány, az Országos Elnökség, a pártelnök és a Kongresszus hozhat. Ezek közül az Országos Választmány az Alapszabály 52. paragrafusa szerint „két kongresszus között állást foglal a Szövetség politikáját érintő kérdésekben”; az Országos Elnökség (amely a „Szövetség irányító, döntéshozó szerve”) a 60. paragrafus szerint „irányítja a Szövetség külkapcsolatait”; a Kongresszus a 65. paragrafus alapján „a Szövetség legfelsőbb tanácskozó és döntéshozó szerve”, amely „elfogadja és módosítja a Szövetség Alapszabályát”, „elfogadja és módosítja a Szövetség Elvi Nyilatkozatát és Programját” valamint „politikai állásfoglalásokat fogad el”.
Ezek alapján vagy a választmánynak, vagy a kongresszusnak, esetleg az elnökségnek kellett volna határoznia Néppártból való kilépésről is, ezt Novák Katalin Twitter üzenete, de akár a pártelnök döntése sem írhatja felül. Akár alapszabály-módosítás is szükséges lehet a kilépés kapcsán.
Lövétei István alkotmányjogász korábban azt nyilatkozta lapunknak, hogy egy önkéntes kilépés/felfüggesztés esetén a döntést a Fidesz saját alapszabálya szerint sem hozhatta volna meg egy személyben Orbán Viktor, mint pártelnök, hanem a párt valamely döntéshozó testületének erről határozatot kellett volna formálisan is elfogadnia. (24.hu)