h i r d e t é s

Arany és selyem tilalma férfiakon, de nők számára ezek megengedettek

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Arany és selyem tilalma férfiakon, de nők számára ezek megengedettek

2020. augusztus 25. - 18:51

Az Iszlám tiltja arany és selyem viselését férfiak számára és megengedetté teszi nőknek.

Számos hadisz utal erre, most csak egyet közlök:

Abu Musza tudósítása: Allah Prófétája (béke reá) így szólt: „A Mindenható Allah törvényessé tette selymet és aranyat nemzetem asszonyai számára, de megtiltotta a férfiak számára.”
Forrás: Szunan al-Niszai 5265
Fokozat: Szahih, autentikus Al-Albani alapján

Hasonló tiltás a Koránban nincs. Sőt, a Korán megengedetté teszi a szépítkezést, ékességek viselését és értelmetlennek nyilvánítja az aszkétizmust, fölösleges önmegtartóztatást:

Mondd: „Ki tiltotta meg Allah ékességeit, mit szolgálóinak hozott elő, s az üdvös gondviselést? Mondd: „Ezek, azokat illetik az Evilágon, akik hisznek, (és) eltökéltek a Feltámadás Napjában.” Ekképpen részletezzük az Áyákat azoknak, kik tudnak. (Korán 7:32)

Aszketizmus alatt gyakran a művészet és szépség nélkülözése értendő. Ez fölösleges és értelmetlen megtartóztatás, ami nem tükrözi Allah akaratát. A szép és jó dolgok hozzá tartoznak az élethez, melyek Allah kiváltságaiba illeszthetők. Hitünk Allah bölcsességében töretlen és tudjuk, hogy a vonzások között rengeteg a csábítás, aminek kihívását el kell vetni és van olyan is, ami jár. A kettő között van maga az ember a hittel, aki dönt.

Ezek után miért a tiltás?

Az élet sok mindent megmagyaráz. Van három szempont, ami a tudósoktól származik. Egyik szempont szerint a férfinek férfiasnak, a nőnek nőiesnek kell lennie. Mivel két olyan ékességről van szó, ami a nők szépségét emeli ki, ez férfiakon csupán feminin jelleget erősítene, ami szembe megy a teremtéssel és Allah elvárásával. A csecsebecsékkel dekorált feminin figurák istenséget imitáltak az Iszlám előtti Dzsahiliya korban. Íme pejoratív említésük a Koránban:

Vagy tán kit csecsebecsék közt neveltek, nem lesz képes kiállni nyílt megmérettetésre (Allahhal) ? (Korán 43:18)

Ehhez társul egy másik szempont. Férfiak számára az arany és a selyem tilalma egy mélyebb értelmű Iszlám program részét képezi, amelynek célja a megélhetés keresése a luxusigények vágyának leküzdése mellett. A Korán szövegéből nyilvánvaló, hogy a fényűző életmód a nemzetek gyengeségéhez és végsősoron bomlásához vezet. A luxus megléte a társadalmi igazságtalanság jelenlétét is jelenti. Kevesen engedhetik meg maguknak luxuscikkek élvezetét. Ha ezt teszik, azt csak az elnyomott emberek tömegeinek rovására tehetik.
A harmadik, gazdasági szempont, szintén hatalmas súllyal esik latba. Mivel az arany a nemzetközi pénzpiacok értékmérője, ezért gazdasági szempontból nincs értelme annak, hogy háztartási edényeket vagy dísztárgyakat készítsenek belőle férfiak számára. Az Iszlám által előírt pénz fedezete arany. Ennek fölösleges kivonása a pénzforgalomból értelmetlen lenne a férfiak hiúságát érintő kérdések miatt. Ez gyakorlatilag egy bújtatott ledérség lenne:

Mondd: „Uram megtiltotta a ledérséget, annak látszatát és valóját, a vétkeket, az igaztalan túlkapást. (Megtiltotta), hogy társat állítsatok Allahnak, minek nem rendeltetett hatalom, s hogy azt mondjátok Allahról, amit nem tudtok.” (Korán 7:33)

De íme, hozzáteszek egy negyedik szempontot is. Ez a társállítás Allahnak, amit az áya is említ. Afrikában arany és gyémántkereskedelemmel foglalkoztam. Na, ne gondoljátok, hogy üzleteim voltak. Zugárus voltam, aki lement a bányába, dolgozott, majd kicsempésztem, amit tudtam és eladtam. Nem beszélek most a bányakalandjaimról. Csupán megemlítem, hogy ez egy betegség. Az embert elkapja egy láz és olyan veszélyeket vállal be, amit ép ésszel sohasem tenne. Lenyeli az aranyat, gyémántot és nem számol azzal, hogy a kijáratnál hidegvérrel hasba szúrja valaki, kifordítja a belét, hogy átnézze, van-e benne valami. Mert ott ennyi egy élet egy darab fémért, vagy kőért.
Számtalan halált láttam értelmetlenül, de évekig csináltam, mert vitt magával a láz. Egyre veszélyesebb kalandokon mentem keresztül, míg állati ösztöneim nem lettek. Itt értettem meg a Koránt, mit tesz az arany az emberrel és miként veszi át Allah szerepét. Valóban, nem diktálta akkor életünket más, csak az arany és annak megszerzésének bármilyen módja.
Azóta, ha Erzsébet királynő többezer gyémántból álló tiaráját látom, számomra nincs varázsa többé.
Csak arra gondolok, hányszor nyelhették le és szarhatták ki azt, amit a fején hord.
Ezt jelenti az arany tilalom számunkra, eszeveszett férfiak számára. Jachtok, paloták, arany csapok, arannyal bevont luxusautók… Ugye nem kell mondanom. Anti-Iszlám.

Címkék: