h i r d e t é s

Az utolsó határidőt kapta Ukrajna a Donyec-medencei konfliktus rendezésére?

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Az utolsó határidőt kapta Ukrajna a Donyec-medencei konfliktus rendezésére?

2016. május 01. - 10:25
0 komment

A Dzerkalo Tizsnya ukrán hetilap internetes változatának forrásai szerint május 18-tól kezdetét veheti a Donyec-medencei teljes tűzszünet újabb szakasza, május 20-án pedig Oroszország kiadhatja Kijevnek Nagyija Szavcsenkót.

Forrás: karpatinfo.net

A portál szerint a Nyugat módosított az Ukrajnának szabott határidőkön. Korábban úgy volt, hogy 2016. március végéig ki kell dolgozni a Donyeck és Luhanszk megyék Ukrajna által nem ellenőrzött területein rendezendő választások jogszabályi kereteit, majd június végéig magukat a választásokat is meg kell tartani, most viszont azt javasolják az ukrán kormányzatnak, hogy május, illetve augusztus végéig tegyék meg ezt.

Dzerkalo Tizsnya (DT) forrása szerint Victoria Nuland helyettes külügyi államtitkár minapi kijevi találkozóján az ukrán parlament frakcióival az új határidőkről nem esett szó, azokat a washingtoni kormányzat képviselője Petro Porosenko elnökkel folytatott négyszemközti, több mint négyórás megbeszélése során jelentette be. Ugyanezen a találkozón hangozhatott el a már említett két dátum is: május 18-tól életbe lép a teljes tűzszünet, május 20-tól sor kerülhet Nagyija Szavcsenko kiadatására.

A DT összeállítása szerint nem hivatalos eszmecserék alkalmával a külföldi diplomaták arról beszélnek, hogy Angela Merkel német kancellárt, Francois Hollande francia, és Barack Obama amerikai elnököt egyaránt rendkívül bosszantja, hogy Petro Porosenko nem képes (vagy nem áll készen) teljesíteni korábbi ígéreteit, ami a választások megrendezését illeti a Kijev által nem ellenőrzött területeken.

A portál azt írja, az ukrán elnök megpróbálta húzni az időt, azaz nem tagadta meg a Minszkben vállalt kötelezettségek teljesítését, de nem is sietett a végrehajtással, abból indulva ki, hogy az idő országa kezére játszik. Most Kijev tudtára adták, hogy fogytán az idő. Egyrészt a közelgő választások az Egyesült Államokban, illetve Németországban és Franciaországban nem engedik, hogy vezetőik túl gyakran foglalkozzanak az ukrán kérdések megoldásával, másrészt őket magukat is arra ösztökélik, hogy gyakoroljanak határozottabb nyomást Kijevre, érjék el az „ukrán történet” sikeres lezárását, amin Nyugaton azt értik, hogy a nem ellenőrzött régiók kapjanak különleges státuszt, illetve legalább afegyveres konfliktus befagyasztását érjék el.

A cikket jegyző Szerhij Rahmanyin úgy tudja, hogy Washingtonban, Berlinben és Párizsban sem hisznek különösebben abban, hogy a közeljövőben sikerül módosítani az ukrán alkotmányt, ami a különleges státusz megadását illeti. Ám a helyhatósági választások megrendezéséhez, illetve az amnesztiához szükséges jogszabályok elfogadását, valamint a választási kampány lebonyolítását teljesíthető feladatnak tekintik - írja a Kárpátalja hetilap internetes változata.

Az újabb határidő, amelyet Ukrajna a minszki megállapodásban vállaltak végrehajtására kap, az utolsónak bizonyulhat, és senki sem vállalkozik megjósolni, milyen következményekkel járhat, ha ezúttal sem teljesülnek a vállalások – írja a DT. A portál szerint egyelőre csupán annyi nyilvánvaló, hogy az ukrán félnek továbbra sincs konkrét terve a Donyec-megyei konfliktus lezárására.

A DT emlékeztet, korábban a hírek arról szóltak, az Egyesült Államok nem ragaszkodik hozzá, hogy a választásokra idén nyáron kerüljön sor a Kijev által nem ellenőrzött területeken, ahhoz viszont igen, hogy azokat az ukrán törvényeknek megfelelően tartsák meg. Április 26-án viszont a Szamopomics párt sajtószolgálata közölte: Victoria Nuland ukrán képviselőkkel találkozva kijelentette, az USA arra számít, hogy a választásokra még 2016 nyarán sor kerül, módosítják az alkotmányt, különleges státuszt biztosítva ezzel a nem ellenőrzött régiónak, valamint amnesztiát hirdetnek a szeparatistáknak. Amerikai részről utóbb tagadták, hogy Nuland konkrét határidőt szabott volna a választások megtartására.

 

karpatinfo.net