h i r d e t é s

Billentyűkombinációk, melyeket ismerned kell, ha Word dokumentumot szerkesztesz

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Billentyűkombinációk, melyeket ismerned kell, ha Word dokumentumot szerkesztesz

2022. május 31. - 08:30

A legtöbbünk valószínűleg igen gyakran találkozik a Microsoft Worddel. Rengeteg olyan trükk létezik, melyekkel magasabb szintre emelhetjük szövegszerkesztési tudásunkat, függetlenül attól, hogy monoton irodai feladatokra vagy magánéleti ügyekre használjuk a programot, állítja Földesi László, a Systemfarmer elnök-vezérigazgatója. 

Forrás: How-To Geek

Időt spórolhatunk és hatékonyabbak lehetünk, így koncentráltabban tudjuk elvégezni feladatainkat.

 Mikor gépelünk – jobb esetben két kézzel – rengeteg időt megspórolhatunk, ha nem kell folyamatosan az egérhez nyúlnunk. Felesleges mozdulat és utána kereshetjük meg ismét a helyes pozíciót. Ezek másodpercek törtrészei, de sok kicsi sokra megy alapon a végén összeadva jelentős a különbség, nem beszélve arról, hogy kényelmesebb is. Tehát, ha írás közben egyszerűen lenyomjuk az Alt billentyűt, a menüsornál számok, illetve betűk jelennek meg, így kiválasztva a kellő funkciót egy újabb gombnyomással el is végezhetjük, amit szeretünk volna.

Ctlr + F1 – A még több hely titka

Nem mindenkinek adatik meg, hogy több, nagyméretű monitoron dolgozzon. Ha pedig egy kisebb, laptop méretű kijelzőn szerkesztünk, minden pixel aranyat ér. Ilyenkor a Ctrl + F1 kombinációt lenyomva nagyon hasznos funkcióra lelünk. Eltűnik ugyanis felülről a menüpontok részletes lehetőségeit felsoroló tömb.

Ctlr + Alt + S – Hogy ne kelljen görgetni

Hiába van már így elegendő helyünk, előfordul, hogy az elérni kívánt részek a több oldalnyi szöveg két különböző felén vannak. Például muszáj látnunk az első oldalon felsoroltakat, hogy később, mondjuk a negyedik oldalon ezt ki tudjuk fejteni. Vagy csak egyszerűen szó szerint szeretnénk idézni, de nem tudunk írás közben még hosszú, szakmai szavakat is megjegyezni, így percekig tartó ide-oda görgetés következik. Ne csináljuk! Csak nyomjuk meg a Ctrl+Alt+S kombinációt. Ezzel két részre osztjuk a dokumentumot és szabadon böngészhetünk külön-külön.

Ctlr + K – Az internet összes tudásáért

Az internetet gyakran a „hálózatok hálózataként” definiálják. Teljesen jogosan, ugyanis ez a lényege. Rengeteg gép, felhasználó és adat egy nagy rendszerben, melyen nem egyszerű kiigazodni. Erre szolgálnak a linkek. Ha pedig nem használjuk ezeket a linkeket az írásunkban, akkor elesünk az internet 5 millió terrabájtnyi tudásától. Használjunk őket! Ezt pedig a szó vagy szövegrészlet kijelölése után a Crtl+K paranccsal tudjuk megtenni. Nem csak az internetre, hanem a saját írásunk egy adott részére is tudunk irányítani embereket, amely szintén nagyon hasznos lehet.

Ctrl + F – Hogy ne csak keress, találj is

Ahogy az internetes barangoláskor, úgy dokumentumunk szerkesztésekor is működik a Ctrl + F kombináció, melyet lenyomva egy keresőmező ugrik be, amibe begépelve a kívánt szót, mondatrészt, szótöredéket könnyen és egyszerűen megtalálhatunk bármit, ami már szerepel a sorok között.

Ctrl + Y – Előrevonva a vissza

A Ctrl + Z parancs valószínűleg sokaknak ott szerepel a készségtárában. Ha nem, érdemes megismerkedni vele, mivel sokszor nagyon hasznos, akár életmentő is lehet. Ilyesmit csinál a Ctrl + Y is. Megismétli az előző tevékenységünket függetlenül attól, hogy az mi volt. Ez jó lehet a visszavonás visszavonására és bármilyen más, repetitív feladat elvégzésére.

Ctrl + W és Alt + F4 – A méltó lezárásért

A Ctrl + W-vel az éppen aktuálisan szerkesztett dokumentumot tudjuk átadni a múltnak, az Alt + F4-el pedig minden más Windows alkalmazáshoz hasonlóan az egész program bezárását idézi elő. Innen már csak egy, talán mindennél fontosabb lépésünk van. Mindig alaposan olvassuk el a mentésre vonatkozó figyelmeztető kérdést, még akkor is, ha már ezerszer láttuk és pontosan tudjuk melyik gomb mit csinál. Elég egy kis figyelmetlenség és a rossz helyre kattintás miatt egyből egy rémálomban találhatjuk magunkat.

„A Word dokumentumok szerkesztése valószínűleg kevesünknek a kedvence, azonban számos olyan opció, trükk és lehetőség van, amellyel megkönnyíthetjük, élvezetesebbé tehetjük a folyamatot. Még mindig rengetegen dolgoznak home office-ban, így fontos, hogy kiaknázzuk azokat a lehetőségeket, amelyek gördülékenyebbé teszik a munkánk elvégzését” – állítja Földesi László.