h i r d e t é s

Bokros a Quaestor-ügyről: "a kapitalizmust nem lehet úgy játszani, hogyha nyerünk, akkor magánhaszon, ha vesztettünk, akkor közkár"

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

Bokros a Quaestor-ügyről: "a kapitalizmust nem lehet úgy játszani, hogyha nyerünk, akkor magánhaszon, ha vesztettünk, akkor közkár"

2015. március 18. - 17:20
2 komment

A brókerbotrányok miatt teljes vagyonelkobzást sürget a Fidesz. Az MSZP a Magyar Nemzeti Bankkal kártalaníttatná a károsultakat, míg Bokros Lajos a kapitalizmus bizonyos szabályszerűségeire hívja föl a figyelmet.

A károsultak petícióját időközben közel háromezren írták alá.

Hétfői sajtótájékoztatóján Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője azt vetette föl, hogy a közelmúlt brókerbotrányai miatt zajló büntetőeljárásokban el kell kobozni a csalásokban részt vevők teljes magánvagyonát. A kormánypárti politikus azt is közölte, hogy a Fidesz törvényjavaslatot nyújt be erről legkésőbb április elején. Arról is beszélt, hogy „sűrű és szigorú ellenőrzésekre van szükség a brókercégek világában”, és el kell végezni ugyanazt a munkát, amit a bankoknál, valamint a takarékszövetkezeteknél.

Mint arról keddi híradójában az ATV beszámolt, Gőgös Zoltán, az MSZP elnökhelyettese ismeretlen tettes elleni büntetőföljelentésre ösztökélte azokat, akiknek pénze maradt a Quaestornál. Gőgös a cég veszprémi irodája előtt tartott hétfői sajtótájékoztatóján azt mondta: klasszikus pilótajátékról volt szó. „Az ilyen típusú tevékenységtől 2010. április 8-án – ez még a kormányváltás előtt volt – eltiltották […] a céget. […] Azóta folyamatosan csinálja, amit csinál. […] Bűnsegédként […] a jelenlegi felügyelet is megjelent” – mondta a szocialista politikus.

A sajtótájékoztatón kiderült: infrastruktúrájával az MSZP a károsultak segítségére siet. A párt részéről az ügy koordinátora Pad Ferenc, az MSZP és a DK ajka-tapolcai országgyűlésiképviselő-jelöltje. Mint Pad fogalmazott, „ezeket az embereket nem lehet magukra hagyni”.

Kedd esti kaposvári sajtótájékoztatóján Tóbiás József, a párt elnöke Gőgösével hasonló véleményének adott hangot, bár az elnök a „piramisjáték” kifejezést használta. Tóbiás József Matolcsy György jegybankelnököt lemondásra, magát a Magyar Nemzeti Bankot pedig a károsultak teljes kártalanítására szólította föl.

A Facebookon időközben megalakult a Quaestor-károsultak oldala. A csoportnak szerda hajnalban 2557 tagja volt. Kérjük a kormány hivatalos és egyértelmű állásfoglalását a károsultak ügyében. Kérjük a kormányt, hogy zárolja a cégvagyont, a tulajdonosok és családtagjainak vagyonával egyetemben. Kérjük a kormányt, hogy alaposan és pártatlanul vizsgálja ki, hogy a két brókercég csődjelentése közti időpontban tételesen milyen irányú pénzforgalmat bonyolított a Quaestor-cégcsoport. Kérjük a kormányt, hogy tegyen meg minden lépést a brókercég, és annak tulajdonosai külföldi bankszámláinak befagyasztása érdekében. A kormány, a rendőrség valamint az MNB feladata, hogy mielőbb megtalálja a felelőseket valamint a fiktív kötvények kibocsátóját, engedélyezőjét! Kérjük a befektetéseink kamatokkal, kamatadóval, EHO-val együtt történő megtérítését!” – fogalmaznak szombat délelőtt indított petíciójukban, melyet szintén szerda hajnalig 2770-en írtak alá.

Lesújtó véleményt fogalmazott meg Rogán javaslatáról Bokros Lajos (képünkön), a Modern Magyarország Mozgalom (Moma) elnöke, aki hétfő este az ATV Egyenes Beszéd című műsorának volt a vendége. „Rogán Antal azt hiszem, hogy megelőlegezte a végeredményt. Ő már tudja, hogy csalás volt […]. Ilyen körülmények között […] nyitott kapukat dönget, hiszen a törvény azt mondja, ha nem is teljes vagyonával, de legalábbis azzal a vagyonnal mindenképpen felel, amit e csalás eredményeképpen föl tudott halmozni. Hogyha viszont nem történt csalás, akkor […] megint arról van szó, hogy erőszakosodunk, visszamenőleges hatállyal akarunk törvényt módosítani, és majd meglátjuk, hogy annak mi lesz a vége” – fogalmazott a volt pénzügyminiszter. „A Rogán-féle megnyilatkozás […] öncélú erőszakoskodás”, aminek az a célja, hogy „mindenki reszkessen, le fogjuk tarolni a piacot” – tette hozzá. Bokros azt sem érti, „hogyha valaki előre tudja a nyomozás elkezdésének a pillanatában, hogy tizenöt éve folyik a csalás, akkor […] miért nem próbálták megakadályozni ezt a csalássorozatot”.

Az ellenzéki politikus szerint „nem életszerű” a Quaestorral kapcsolatban emlegetett fiktív kötvénykibocsátás, hiszen „a brókercégeknek, az értékpapír-forgalmazó vállalkozásoknak az új termékeket is egyedileg kell engedélyeztetni, amikor még semmi pénzt nem szedtek be”. A Moma elnöke arra gyanakszik, hogy a PSZÁF-ot, illetve a Magyar Nemzeti Bankba történt beolvasztása óta ez utóbbit „megakadályozták abban, hogy a valós vizsgálatok után levonja a következtetéseket, és büntetőeljárásokat kezdeményezzen, amennyiben a csalás gyanúja forgott fönn”. Bokros szerint a másik lehetőség, „hogy a felügyelet […] nem teljesítette feladatát”.

A konzervatív-szabadelvű politikus szerint a kormányzat logikája alapján a pénzügyi felügyelet vezetőinek, sőt: a kormány tagjainak is felelniük kellene a teljes vagyonukkal. Aki valamiért politikailag felelős, attól nem lehet a vagyonát elkobozni, ha politikai hibát vétett – derült ki Bokros szavaiból, aki úgy látja: úgy tűnik, mintha a kormányzat azt hinné, hogy a nép „vért kíván”, és ennek a vérszomjnak kívánna megfelelni.

A volt pénzügyminiszter annak a véleményének adott hangot, hogy amennyiben nem történt csalás, „egyszerűen egy üzleti csődről van szó, ami teljesen normálisan be van programozva a kapitalizmus természetébe, akkor nem is szabad kártalanítani ezeket az ügyfeleket”. A kérdés – így Bokros –, hogy „mennyire volt megbízható a tájékoztatás, és a felügyelet nézte-e” a tájékoztatás korrekt voltát. A kapitalizmust nem lehet úgy játszani, „hogyha nyerünk, akkor magánhaszon, ha vesztettünk, akkor közkár […], mert ez […] szovjet világ” – mondta Bokros Lajos, szembehelyezkedve tehát nemcsak Fidesz, de az MSZP álláspontjával is.

 

hu.budapestbeacon.com

2 komment