h i r d e t é s

Gyilkosság a Merényi Kórház pszichiátriáján

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Gyilkosság a Merényi Kórház pszichiátriáján

2015. október 29. - 16:03
0 komment

Egy emberjogi szervezet levélben fordult az Egészségügyért Felelős Államtitkárhoz, szorgalmazva az ombudsmani jelentés által tett, a részleg bezárását kezdeményező javaslatot és a felelősségre vonást.

Fotó: magyarhirlap.hu

Ahogy arról a média széles körben beszámolt, kedden hajnalban az egyik beteg ágyának vasrácsával agyonverte betegtársát a Merényi Gusztáv Kórház pszichiátriáján. A kórház pszichiátriai osztályának zárt részlege idén már nem először került reflektorfénybe: az Ombudsmani Hivatal kínzásellenes bizottsága lesújtó állapotokat tárt fel ugyanezen a helyen. Egy pszichiátriai visszaélések feltárásával foglalkozó emberi jogi szervezet levélben fordult az Egészségügyért felelős államtitkársághoz.

Jelenleg az is tisztázatlan, hogy a pszichiátrián agyonvert férfi hogyan került egyáltalán a Merényibe; a családtagok nyilatkozata szerint a János Kórház neurológiai osztályára vitették az idős embert, akit onnan a család tudomása nélkül és akarata ellenére vittek át a pszichiátriára. Hogy ott azután hogyan történhetett meg, hogy az ápoló személyzetből senki nem vette észre, amint az egyik kezelt szétszedi az ágyát és a vasráccsal agyonveri betegtársát, szintén tisztázandó kérdés, mindenesetre komoly kételyeket vet fel azzal kapcsolatban, érdemes-e egy ilyen osztályt működésben tartani.

Ez utóbbi kérdés hangsúlyosan merült fel idén februárban, amikor az Alapvető Jogok Biztosának Hivatalán belül működő, kínzás és embertelen bánásmód megelőzésével foglalkozó Nemzeti Megelőző Mechanizmus munkatársai előzetes bejelentés nélkül végeztek vizsgálatot az osztályon, tarthatatlan higiéniás és emberi jogi állapotokat tárva fel: beázó mennyezet, folyosón úszó szennyvíz, télen sem záró ablakok, ajtó nélküli, lepusztult vécék és zuhanyzók, indokolatlan fizikai korlátozások, a szeméremérzet figyelmen kívül hagyása, a betegjogok rendszeres elhanyagolása. Nem véletlen, hogy az Alapvető Jogok Biztosa, Székely László ajánlásai között első helyen szerepelt az érintett részleg bezárása.

Egy emberi jogvédő szervezet, az Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért – amely kimondottan a pszichiátriákon történő jogsértések feltárásával foglalkozik – tapasztalatai szerint rendszeresen történtek hasonló jogsértések ezen a pszichiátrián. Ott volt például annak a nőnek az esete, aki fizikailag erős, gyakorlatilag egészséges állapotban került be a Merényi Kórház pszichiátriájára, két hónapnyi bent tartózkodás és kezelés során azonban annyira legyengült és fizikai állapota annyira leromlott, hogy végül tüdőgyulladásban és keringési rendellenességben meghalt.

Ha ez nem lenne elég, az alapítvány jogsegélyszolgálatához még az ombudsmani vizsgálat után is érkezett bejelentés a Merényi pszichiátriájával kapcsolatban: egy budapesti nőt júniusban vittek be és tartottak bent akarata ellenére az osztályon, ahol még mindig lesújtó állapotokat tapasztalt. A kényszerbeszállítás jogszerűségét ellenőrizni hivatott ún. bírói szemle szükségességéről a kórház a bíróságot nem értesítette időben, a fürdőhelyiségek „koedukáltak” voltak, WC-papír és szappan nem volt, a páciensek személyes holmijait – igazolványok, saját ruha, mobiltelefon – elvették és elzárták.

A mostani tragédia kapcsán a jogvédő szervezet levélben fordult az Egészségügyért felelős államtitkársághoz, szorgalmazva az ombudsmani jelentés által tett, a részleg bezárását kezdeményező javaslatot, érdeklődve, hogy sor kerül-e a tarthatatlan állapotaival hírnevet szerző pszichiátriai osztály bezárására, illetve az ügyben érintett orvosok felelősségre vonására.

 

Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért szervezet információja