h i r d e t é s

HEOL: Utánajártunk, hogy ízlik a gyerekeknek a menzán tálalt ebéd

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

HEOL: Utánajártunk, hogy ízlik a gyerekeknek a menzán tálalt ebéd

2015. szeptember 04. - 11:26
0 komment

Az idei esztendő első tanítási hetén szétnéztünk néhány iskolai, óvodai konyhán, vajon mi került az asztalokra. A kép és az ízek vegyesek.

Pulykaragu leves, káposztás sztrapacska, alma – ezt az ételsort kapták tegnap délben ebédre Mátraderecskén az óvodások és az iskolások, amit jóízűen meg is ettek. A település óvodai báziskonyháján naponta 300 adag ebédet főznek. Ezt kapják az óvodások, az iskolások, de a szociális étkeztetést igénylő, idős emberek is. A gyerekek ízlése,  igényei különböznek a korosabbakétól, ezért nem egyszerű olyan étlapot összeállítani, amivel mindenki elégedett. A feladattal megbízott Bolyki Lászlóné érdeklődésünkre elmondta, hogy tavaly ősz óta úgy állítja össze a heti étrendet, hogy minden szempontból megfeleljen a menzareform követelményeinek - írja a HEOL.

Itt jó ideje eltűnt a sótartó az asztalokról, a cukorral is csínyján bánnak. Az étlapon egyébként rendszeresen szerepelnek a zöldséglevesek, a csirkemell, illetve a párolt zöldségköretek. Tízóraira, uzsonnára teljes kiőrlésű pékárut kapnak a gyerekek sajttal, sovány felvágottal, tejjel, vagy kakaóval.

Igyekeznek egészséges, tápláló ételféléket készíteni, s a főzési alapanyagok beszerzése sem lehetetlen feladat, hiszen a közmunkaprogramban megtermelt helyi zöldségek, továbbá a hús, a tojás, a gomba nagy része az óvodai konyhára kerül.

Kerecsenden a Berekerdő óvodában naponta 350 adag ételt főznek legkülönbözőbb korosztálynak. Tegnap brokkolikrém levest, párolt pulykasültet, rizzsel és friss paradicsomsalátát tálaltak ebédre, amit örömmel kanalaztak be az óvodások. Uzsonnára trappista sajtos, rozsos zsömlét kaptak, paprikával. Veres Jánosné élelmezésvezető azt mondja, céljuk, hogy egészséges, friss alapanyogkból készült ételek kerüljenek a gyerekek asztalára. Ezt Kerecsenden néhány éve viszonylag könnyű betartani, mivel a közmunkások által megtermelt friss zöldség nagy része az óvoda konyhájára kerül, ahol azt feldolgozzák és egy részét le is fagyasztják.

Ha minden hazai menzán hasonló ételt tálalnának, nem lehetne ok panaszra, ám nem mindenütt ilyen rózsás a helyzet. Itt Kovácsné anyuka az első napok után arról panaszkodott, hogy gimnazista gyermeke eddig minden nap azzal tért haza, hogy ehetetlen a menzai koszt. A zavaros levesben csak nyomokban lehet felfedezni a zöldséget, a főzelékféle szintén felismerhetlen, a pörköltes feltét mócsingos, az alma pedig félig rohadt. A gyermek már bejelentette, hogy nem kér tovább a menzai kosztból, ám a 8500 forintot már befizette a család erre a hónapra. Itt egyelőre kivárnak, de ha nem javul a helyzet, a jövő hónaptól feltehetően nem igénylik a menzát.

Egy másik szülő azzal hívta szerkesztőségünket, hogy a gyerek arra panaszkodik, hogy az ételnek se íze, se bűze. Az otthon megszokott ízekhez nem hasonlítható, tehát csupán beletúr a gyerek, de éhes marad.

Az általunk megkérdezett élelmezésvezetők szerint, valóban nem egyszerű a szigorú szabályokat betartani. Ezek közül a legproblémásabb a sószegény étrend összeállítása. Az ő tanácsuk az, hogy zöld fűszerekkel, több fokhagymával, petrezselyemmel, zellerrel,  paradicsommal kell „fűszerezni”, s ezzel ízgazdagabb ételeket lehet kreálni. A véleményük egyébként az, hogy az otthonról hozott szokások nagyon nehezen változtathatók meg. Ott, ahol ma is a zsírosabb, cukrosabb ételeket részesítik előnyben, nem lehet azon csodálkozni, hogy a menzai koszt nem mindenkinek ízlik. Az sem szerencsés, amikor a szülők reggeli helyett csokoládéval, csipsszel indítják útnak a gyereket. Ezen a szemléleten csak a védőnővel, a pedagógusokkal és a szülőkkel együttműködve lehet változtatni.

Sótlan évek jönnek a menzákon

Hároméves átmeneti idő után szeptember 1-jétől kötelező a közétkeztetési rendeletet alkalmazni, amely részletesen szabályozza a bölcsődékben, óvodákban, iskolai menzákon, kórházakban adható ételek összetételét és elkészítésének szabályait. A rendelet értelmében tilos egyebek mellett a szénsavas vagy cukrozott üdítő, valamint a magas zsírtartalmú húskészítmény felhasználása. Rögzítették azt is, hogy a közétkeztetésben nem tehetnek az asztalra só- és cukortartót, és előírták, hogy fokozatosan csökkenteni kell a napi bevitt só mennyiségét. Az iskolai ebédekről is eltűnik például a tejföl, mert csak ételkészítéshez lehet felhasználni.

Tudta-e?

Mindenképpen jó hír minden menzán kosztolónak, hogy a minisztériumi rendelet szerint ezentúl több lesz a zöldség és a gyümölcs. Azoknak a gyerekeknek, akik naponta háromszor esznek az iskolában, ezentúl két adag gyümölcsöt vagy zöldséget kell kapniuk. Minden nap változatosságra kell törekedni, azaz az egymást követő kétszer tíz élelmezési nap vonatkozásában egy ételsor csak egy alkalommal fordulhat elő, s minden étkezéshez állati fehérje forrást (tehát húst, tojást vagy valamilyen tejet-tejterméket) kell biztosítani. A hozzáadott só mennyiségét mérsékelni, a cukrot pedig száműzni kell a gyerekek étrendjéből.  

Eltűnnek a menzákról a szénsavas és a cukrozott üdítők, az étkezések között ivóvizet vagy ásványvizet ihatnak.

 

heol.hu (Címlap: Mátraderecskén a Szivárvány óvodában pulykaragu levest és káposztás sztrapacskát tálaltak ebédre. A gyerekeknek ízlett - Fotó: Korsós Viktor)