h i r d e t é s

Immunológus: május előtt nem valószínű a tömeges koronavírus elleni oltás

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Immunológus: május előtt nem valószínű a tömeges koronavírus elleni oltás

2020. november 13. - 15:29

Egy neves magyar immunológus és gyógyszerfejlesztő szerint jövő májusban lehet a tudományos sztenderdek alapján elfogadott, hatékony oltóanyag.

A kép illusztráció! - Forrás: pixabay.com

"Lehet, hogy előbb lesz hatásos antivirális gyógyszer, mint bizonyítottan hatékony vakcina. Mindkét területen komoly kutatások zajlanak, hisz 48 vakcina tekintetében zajlik klinika fejlesztés, de több antivirális gyógyszer is komoly fejlesztési stádiumban van" – mondta a Spirit FM „Viccen kívül” műsorában Lisziewicz Julianna nemzetközi hírű immunológus, a DermaVir nevű AIDS-ellenes gyógytapasz kifejlesztője. A szakember számításai szerint amúgy a napi hivatalos megbetegedések a valós megbetegedéseknek a 10 százalékát jelenthetik csupán, azaz a valóságban sokkal több ember fertőződött meg a COVID vírussal Magyarországon, mint amennyiről a járványügyi hatóságok tudnak.

Mint ismeretes, az sajtóhírek szerint az előzetes eredmények alapján az emberek több mint 90 százalékát képes megvédeni az amerikai Pfizer gyógyszergyár koronavírus elleni védőoltása. Több újfajta RNS-alapú vakcina is fejlesztés alatt áll, de jelenleg úgy tűnik, a Pfizer készítménye lehet az első, amely áttörést hozhat. Az Európai Unió 300 millió adagra szóló szerződést kötött a két céggel, Magyarországra is érkezhet a vakcinából.

A szakember ezzel kapcsolatban óvatosságra intett, mivel eleddig mindössze egy független amerikai szakmai intézmény sajtóközleménye áll rendelkezésre, amely ugyan optimizmusra adhat okot, fontos állomása a kutatásnak, de ami alapján felelős szakember nem mondhatja tiszta lelkiismerettel még azt, hogy nagyon rövid időn belül rendelkezésre áll egy hatékony, mellékhatásoktól kellőképpen mentes oltóanyag a COVID ellen. Számtalan kérdés ugyanis nincs még hitelesen megválaszolva, mint például az, hogy az oltás hatására mennyi idő alatt alakul ki és a mennyi ideig áll rendelkezésre a vírussal szembeni az immunitás.

A jelenleg ismert adatok szerint hat hónapra lehet most számítani az immunitás esetében, tehát, ha így marad, akkor évente újra oltani kell a védettség érdekében. „A jelenleg a legígéretesebb vakcina fejlesztés esetében is inkább hónapok kellenek, míg megbízható, többszörösen ellenőrzött és hatékony oltóanyag áll az emberiség rendelkezésére” – vélekedett az immunológus, aki ugyan örülne, ha heteken belül oltani lehetne, de szerinte ma még reálisabb forgatókönyv, hogy inkább májusra áll a rendelkezésünkre vakcina.

Lisziewicz Julianna emellett kiemelte, hogy a vakcina engedélyeztetése és a tömeges oltás, az ún. vakcinázás megkezdése nem jelenti azt, hogy azonnal véget ér a járvány, mivel a tömeges oltás, illetve az emiatt várható védettség kialakulása is időbe telik, illetve azt sem lehet tudni, hogy mi történik akkor, ha mutálódik a vírus. Hisz ez esetben újabb típusú vakcinát kell fejleszteni. A szakember egyébként az is kiemelte, lehetséges, hogy az antivirális gyógyszerek fejlesztése hamarabb hozhat áttörést, mint a vakcina-fejlesztés. Ezek a gyógyszerek a vírusok reprodukcióját csökkentik, vagy akadályozzák meg a szaporodásukat, és ezáltal a betegség lefolyását gyengítik, valamint azt korlátozza, hogy kezdeti stádiumban adagolva súlyos lefolyású betegséggé váljon a COVID vírussal történő megfertőződés. (atv.hu)