h i r d e t é s

Jogerős: le kell állnia a Felsőcsertésre tervezett aranybánya-beruházásnak

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Jogerős: le kell állnia a Felsőcsertésre tervezett aranybánya-beruházásnak

2019. szeptember 28. - 07:14

A Mining Watch Romania civil szervezet közleményben jelentette be, hogy jogerősen sikerült a bíróságon érvénytelenítenie a Felsőcsertésre tervezett, a verespatakinál kétszer nagyobb aranybánya-beruházás területrendezési tervét.

Forrás: Főtér.ro

 A döntés értemében a Deva Gold vállalat számára minden 2010 óta kibocsátott övezetrendezési dokumentumot (PUZ) érvénytelenített a bíróság jogerős döntése. Ezzel a bányaberuházás határozatlan időre megrekedt.

Az elmúlt években a vállalat sorra kapta az engedélyeket a ciánt használó technológiával tervezett beruházás számára. A Deva Gold a kanadai Eldorado Gold vállalat tulajdonában van, és az Erdélyi-érchegységben hét helyen is kitermelést terveznek. A civil aktivisták, köztük leginkább a Mining Watch szakemberei szerint a ciánalapú technológiával való bányászás katasztrofális hatással lenne a környezetre nézve. A csertési beruházás ráadásul kétszer akkora területen folyna, mint amilyet a Gabriel Resources vállalat Verespatakra tervezett, a civilek ezért úgy döntöttek, hogy megtámadják a kiadott, övezetrendezésre vonatkozó dokumentumokat.

Az övezetrendezési tervet Felsőcsertés önkormányzata 2010-ben fogadta el, a bíróság most megállapította, hogy az önkormányzat nem bocsátotta azt kellőképpen közvitára, valamint más hatóságokkal sem kommunikáltak megfelelően. Nem volt például a vízügyi szakemberekkel áttárgyalva a projekt.

A bíróságnak az sem tetszett, hogy nincsenek megfelelő környezetvédelmi hatástanulmányok készítve, így a Deva Gold most semmilyen építkezést nem végezhet az általa kiszemelt területen.

A Hunyad megyei Felsőcsertésen az Eldorado Gold Románia első olyan felszíni aranybányáját igyekszik megnyitni, ahol ciános technológiával folyna a kitermelés. A vállalat a kitermelés következtében termelődő zagy tárolására egy 169 méter hosszú és 70 méter mély tárolót szeretne építeni, ez pedig a környezetvédelmi aktivistákat meglehetős aggodalommal tölti el, tekintve, hogy három település (Hondol, Bocșa Mică és Felsőcsertés) is nagyon közel lenne.

Felsőcsertésen 1971. október 30-án történt már egy tragédia, ugyanis a település melletti zagytározó átszakadt, és a szennyezett víz elöntötte a falut, 89-en haltak meg és több tucatnyi sérült is volt. 

Az akkori Ceaușescu-diktatúra elhallgatta a tragédiát, és az áldozatok családját anyagi javakkal próbálta kompenzálni. (hírszerk.) (transindex.ro)