h i r d e t é s

Jöhet a felminősítés?

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Jöhet a felminősítés?

2017. november 11. - 07:22

Számítani lehetett arra, hogy a Fitch Ratings pozitív döntést hoz az országgal kapcsolatban, de ez inkább későbbre volt várható, a mostani döntés a felminősítés előszobája - vélekedtek az MTI által megkérdezett szakértők, miután a hitelminősítő péntek késő este bejelentette: pozitívra javította a magyar adósbesorolás hosszú távú hitelminősítői kilátását, az osztályzatot továbbra is BBB mínusz szinten hagyva.

Jöhet a felminősítés?

Kiss Mónika, az Equilor vezető elemzője azt mondta: az eddigi stabil kilátás pozitívra javítása azt jelzi, hogy a következő lépés a felminősítés lehet. Magyarország gazdasági fundamentumai tavaly május óta tovább javultak, amit a hitelminősítő is észrevett, hiszen az idei évre várt 3,2 százalékos gazdasági növekedési előrejelzését októberben felfelé, 3,6 százalékra módosította - hívta fel a figyelmet.
Az Equilor elemzője gyors felminősítésre a közelgő parlamenti választás miatt nem számít. Mint mondta, a forint rövid távon erősödhet a jó hír hatására, de a magyar részvények kereskedését inkább a gyorsjelentési szezon vezeti most.

Jobbágy Sándor, a CIB Csoport senior elemzője megjegyezte, hogy a Fitch Ratings döntése megegyezik a Standard & Poor's augusztusi határozatával, amely szintén semlegesről pozitívra javította a kilátást.
A Fitch Ratings most a szuverén államadósságról valamivel jobb képet fest, mint a másik két minősítő, értékelve a külső adósság folytatódó csökkenését, a relatíve magas GDP-növekedési ütemet és a stabilizálódó üzleti környezetet - jegyezte meg Jobbágy Sándor. További felminősítéshez az elemző szerint az üzleti környezet javulása mellett a növekedés fenntarthatóvá tételére és a munkaerőpiaci helyzet javulására van szükség.

Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője kijelentette: "ez a felminősítés előszobája", így - amennyiben nem romlanak a gazdasági folyamatok - egy éven belül arra lehet számítani, hogy az adósság-besorolás egy fokozattal javul.
Felgyorsult a gazdasági növekedés üteme, és ez a következő egy-két évben várhatóan így is marad, hiszen a jegybanki és a kormányzati politika egyaránt ösztönzi a gazdaságot, miközben a külső környezet is támogató - mutatott rá Török Zoltán.
Bár a külső többlet enyhén csökken, az államháztartás hiánya pedig emelkedik, az elemző szerint az egyensúlyi mutatók nem adnak okot aggodalomra egyelőre.
Török Zoltán megjegyezte: a minimálbér-emelés és a munkaerő-piaci szűkösség miatti gyors bérnövekedés az inflációban fokozatosan megjelenik, de az "a jövőben is kezelhető mértékű marad".
A magyar gazdaság pénzügyi sérülékenysége számottevő mértékben mérséklődött az elmúlt időszakban, az államadósság finanszírozásában csökkent a külföldiek szerepe - hívta fel a figyelmet a Raiffeisen elemzője, arra is kitérve, hogy az államadósság GDP arányos mutatója ugyan csökkenő pályán van, bár továbbra is magas a hasonló fejlettségű országokhoz képest.

Forián-Szabó Gergely, az Amundi budapesti befektetési csapatának vezetője szintén azt emelte ki, hogy jövőre újabb felminősítésnek ágyaz meg a mostani bejelentés.
A Fitch a nagy hitelminősítők közül korábban is a gyorsabbak között volt, így a példáját 2018-ban a többiek is követhetik - vélekedett Forián-Szabó Gergely.
A magyar gazdaság fundamentumai továbbra is erősek: a növekedés robosztus, az egyensúlyi mutatók stabilitást tükröznek - hívta fel a figyelmet. A következő negyedévekben az üzleti-gazdasági ciklus a tetőpontja közelében járhat, ehhez képest túlzó lehet, hogy a fiskális és a monetáris politika egyaránt élénkítő üzemmódban van - tette hozzá.

A hitelminősítő legutóbb májusban vizsgálta felül Magyarország hitelminősítését, de akkor nem változtatott sem az osztályzaton, sem a kilátáson. A Fitch Ratings tavaly májusban emelte vissza a befektetési ajánlású kategóriába a magyar államadós-besorolást, elsőként a nagy nemzetközi hitelminősítők közül. (MTI)