h i r d e t é s

Koronavírus: mennyire hatékony a maszk, a karantén vagy éppen a szűrés a megelőzésben?

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Koronavírus: mennyire hatékony a maszk, a karantén vagy éppen a szűrés a megelőzésben?

2020. március 07. - 06:26

Számos stratégiát alkalmaznak világszerte a hatóságok és az emberek arra, hogy védjék magukat a koronavírustól .Ezek közé tartoznak az olyan egyéni megoldások, mint a maszk vásárlása, de a legtöbb intézkedés állami szintű, mely arra szolgál, hogy elkerülje a járvány terjedését.

A kép illusztráció! - Forrás: egeszsegkalauz.hu

De mely intézkedések valóban hatékonyak, és melyek hatástalanok?

Hőmérsékletmérés belépéskor

A reptereken, és egyéb országba lépési pontokon bevezetett hőmérsékletméréseket széles körben kritizálták a betegség lappangási ideje miatt, amit 2-14 napra becsülnek. A szakemberek szerint a fertőzöttek lehetnek tünetmentesek, vagy akár lehetnek a tüneteik nagyon enyhék az első két hétben, de közben fertőzhetnek. Mire észlelhetővé válnak a tüneteik (magas lázuk lesz), addigra ezek az emberek már rég átmehettek a vizsgálaton, anélkül, hogy észrevették volna náluk a megbetegedést.

Egy tanulmány szerint a legoptimistább becslés szerint is körülbelül az esetek felét nem szűrik ki az ilyen intézkedések. Egy másik kutatás hasonló eredményre jutott, ebben 46 százalékra teszik azoknak a fertőzött utasoknak az arányát, akik nem akadnak fenn a szűrővizsgálatokon.

Határok lezárása

Olaszország gócponttá válásával Ausztria fontolóra vette, hogy lezárja a közös határukat. Franciaország, ahol akkor még sokkal kevesebb eset volt, aggasztónak értékelte a helyzetet, de azt közölte, hogy nem merült fel a határok lezárása Olaszországgal.

A határlezárások hatékonyságát vizsgáló tanulmányok szerint az intézkedés arra jó, hogy lassítsa a betegség terjedését, de valószínűleg a megállítására nem elegendő.

Egy bostoni egyetem vezette tanulmány arra jutott, hogy a vírus epicentrumának, a kínai Vuhannak a lezárása január 23-án túl későn történhetett, így addigra a fertőzött emberek már eljutottak más kínai városokba.

A tanulmány szerint az utazás megtiltása a járvány terjedését 3-5 nappal késlelteti. Hozzáteszik, hogy nemzetközi szinten jelentősebb hatása van, becsléseik szerint 80 százalékkal csökkentette február végéig a Kínán kívülre terjedést.

Egy kutatásban az influenza terjedését megakadályozni célzó utazással kapcsolatos szigorításokat vizsgálták meg, és korlátozott mértékben találták csak hatékonynak. Arra jutottak, hogy ahhoz, hogy bármilyen hatása legyen az ilyen szigorításoknak, az intézkedéseknek drasztikusnak kell lenniük, ilyen lehet a légiforgalom több mint 90 százalékának a leállítása. De még ebben az esetben is csak lassítanák a fertőzés terjedését, de nem állítanák meg azt.

Maszkok

A szakemberek azt kérik az emberektől, hogy kizárólag az viseljen maszkot, akinek a koronavírus fertőzésre utaló tünetei vannak, hogy megelőzze a továbbfertőzést. Akinek nincsenek tünetei, az ne használjon maszkot.

Karantén

Az egyik hatósági intézkedés a karanténok létesítése, ahol elkülönítik a fertőzött, illetve a fertőzés-gyanús embereket, illetve az önként vállalt karantén, mikor valaki olyan területen járt, hogy fertőzött lehet.

A Yale kutatói arra jutottak, hogy a karanténok akkor hatékonyak, ha egy betegség már akkor fertőzővé válik, mielőtt tünetei lennének, ilyen a koronavírusos megbetegedés is.

De nagyon fontos, hogy helyesen használják a karantént, erre Lawrence Gostin, a Georgetown Egyetem professzora hívta fel a figyelmet a National Geographicnak nyilatkozva. A Diamond Princess tengerjáró hajó fedélzetén kialakított karantént "teljes katasztrófának" minősítette. Utasok ezreit különítették el a japán partoknál veszteglő hajón két hétig, miután kiderült, hogy a hajó egyik utasa beteg. A fertőzés gyorsan terjedt a karanténban, több mint hatszázan megbetegedtek, köztük egy, a hajón dolgozó magyar is.

Az utasokat és a személyzetet le kellett volna szállítani a hajóról, és ott kellett volna izolálni, orvosi karantén alá helyezni őket - mutatott rá Gostin.

Rendezvények elhalasztása

Egyre több rendezvényről jelentik be, hogy elhalasztják, vagy elmarad. Sportesemények, koncertek, konferenciák "váltak a koronavírus áldozatává", főleg a betegség által leginkább érintett területeken.

Egyéb megelőzési módszerek (az Egészségügyi Világszervezet által ajánlottak)

  • Távolságtartás, ölelés, puszi, csók mellőzése
  • bevezetett intézkedések, egészségügyi stratégiák hatékonyságának vizsgálata
  • A lakosság tájékoztatása, hogy felismerjék a tüneteket, ezzel is csökkentve, hogy egymásnak átadják a betegséget
  • Intenzív forrásvizsgálat, ide tartozik többek közt a betegek elkülönítése, a kontaktkutatás, a szigorú fertőzésmegelőzés és ellenőrzés

Egyéni higiéniás megelőző intézkedések

  • Gyakori kézmosás szappannal és vízzel, főleg tömegközlekedés használata után. Kézfertőtlenítő használata, ha nincs szappan és víz
  • Kerüljük a szem, az orr és a száj érintését mosatlan kézzel
  • Kerüljük a közeli érintkezést minden olyan személlyel, aki nincs jól
  • Mindig tartsunk magunknál zsebkendőt, és köhögés, tüsszentés esetén használjuk, majd dobjuk ki a zsebkendőt, és mossunk kezet (vagy használjunk fertőtlenítőt

Euronews