Leállítja a Fidesz a Völner-botrányba keveredett végrehajtói kar 35 új tagjának kinevezését
Napokon belül eredményt kellene hirdetni a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar legutóbbi álláspályázatán, de egy friss törvényjavaslat az utolsó pillanatban állítaná le a folyamatot.
A lépés aligha független a Völner Pál államtitkár bukásához vezető, a karnál feltárt korrupciógyanútól. - írja a hvg.hu
Újra ki kell írni a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar (MBVK) által nemrég kiírt, még folyamatban lévő végrehajtói álláspályázatokat – erről szóló törvénymódosító javaslatot nyújtanak be a hvg.hu információi szerint a kormánypárti képviselők az Országgyűlés Törvényalkotási Bizottságának csütörtöki ülésére. Ha a javaslatot jövő héten megszavazza az Országgyűlés, akkor érvénytelenítik a 35 betöltendő bírósági végrehajtói álláshelyre már beérkezett és elbírálás alatt, sőt lezárás előtt álló pályázatokat, és minden érintett végrehajtói praxisra új pályázatot írnak ki.
A pályáztatás leállítása aligha független a végrehajtói kart megrengető botránytól: hónapokig tartó titkos információgyűjtés nyomán szeptember közepén indított nyomozást az MBVK-nál a Központi Nyomozó Főügyészség, és az így feltárt vesztegetésgyanúval összefüggésben kérte Polt Péter legfőbb ügyész a hét elején Völner Pál igazságügyi államtitkár mentelmi jogának felfüggesztését, aminek hírére Völner azonnal lemondott.
A hvg.hu információ szerint a vesztegetésgyanú lényege, hogy a nyomozással összefüggésben több mint egy hónapja letartóztatásban lévő MBVK-elnök Schadl György gyakorlatilag pénzért árulhatta az erre igényt tartóknak az új, a mostanihoz hasonló pályázatokon kiírt praxisokat, a pályázat "olajozásának" ára pedig praxisonként 40-80 millió forint lehetett, amely összegből a kar elnöke esetenként 2-5 millió forint kenőpénzt juttathatott Völner Pál államtitkárnak.
A folyamatban lévő pályázatot szeptember 17-én írták ki. Az akkor már zajló nyomozásról ekkor még se Schadl, se Völner nem sejthetett. Úgy tűnhetett, a “szokásos” pályáztatás lesz, a praxisok a megszokott “feltételekkel” találnak gazdára. Ám alig két héttel később, október 1-től a végrehajtói kar és tevékenységének felügyelete hirtelen átkerült a kaszinó- és trafikkoncessziókkal is foglalkozó szervhez, a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságához.
Október 17-én közben lejárt a pályázat 30 napos jelentkezési határideje. Ezután egy olyan bizottság beszélget el a pályázókkal, amelybe a kar kettő, a minisztérium pedig egy delegáltat küld. A testület praxisonként egy vagy több alkalmas pályázót is javasolhat kinevezésre, meghatározott pontozási rendszer alapján eredményük szerint rangsorolva őket. Csakhogy a kar által a miniszteri biztos Völneren keresztül a miniszter elé terjesztett, legfeljebb ötfős listáról a tárcavezetőnek nem muszáj a legtöbb pontszámot elért jelöltet kineveznie, általában Völner tett javaslatot egyikükre.
A most futó pályázat elbírálására rendelkezésre álló 60 napos határidő december 17-i lejárta előtt tehát egy sor korábbi feltétel alapvetően megváltozott: Schadl György letartóztatásban van, Völner Pál már nem államtitkár és nem is miniszteri biztos, a minisztérium pedig már nem felettes szerve a végrehajtói karnak. Hiába vette át azonban a tárca szerepét az állami szabályozó hatóság, folyamatban lévő pályázatokról a törvény szerint még az igazságügyi tárcánál döntenek.
A friss fideszes módosító javaslat ezen a fenti helyzeten változtatna, megsemmisítve a pályázatot, az újat pedig már az állami szabályozó hatóság bírálná el, nem pedig a minisztérium. (hvg.hu)