h i r d e t é s

Ma buktunk el 16 ezer milliárd forintnyi uniós pénzt?

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Ma buktunk el 16 ezer milliárd forintnyi uniós pénzt?

2023. március 31. - 17:35

Orbán embere össze-vissza hantázik erről

Március 31-ig kellett volna teljesíteni a fideszes kormánynak az Európai Bizottság az igazságszolgáltatásra vonatkozó négy "szupermérföldkövét".

Az Európai Bizottság feltételeinek teljesítése híján biztosan befagyasztva marad sok ezer milliárd forintnyi uniós forrás. A fideszes politikusok szokás szerint félrebeszéltek és ügyeskedtek, egy idő óta viszont elhallgattak, így nem tudjuk, hogyan állnak a tárgyalások. A pénz elbukása pedig még a kisebb gond, ha nem valósulnának meg a kért átalakítások – írja az mfor.

Mivel az igazságügyi reformokról szóló törvényjavaslatot máig be sem nyújtották a parlament elé, biztosan nem fogja ma elfogadni az Országgyűlés az Európai Unió által a befagyasztott uniós források folyósításának egyik alapvető feltételeként meghatározott igazságügyi reformról szóló törvényt. Így viszont egy darabig biztosan nem fog még csak elvi döntés sem születni az Európai Bizottságban a Magyarországnak járó források folyósításáról, pedig a kifizetések tényleges megkezdésének dátuma még ezután is bizonytalan lenne.A feltételességi mechanizmus keretében az Unió 17,
úgynevezett szupermérföldkövet határozott meg, amelyeket a magyar kormánynak a források feloldásához teljesítenie kell, majd ezt később a Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszközzel (RRF) kapcsolatosan újabb tízzel egészítette ki, ebből négy tartozik az igazságügy területére, pontosabban írja elő a bíróságok függetlenségének megerősítését.A fidesz-kormány titkolódzása miatt a szakértőkön kívül kevesen tudják,

hogy a különböző jogcímeken érkezni remélt uniós pénzek közül pontosan melyek azok, amelyeknek kifizetése e mérföldkövek nélkül biztosan nem kezdődhet el, de hatalmas összegekről van szó. Az biztos, hogy az uniós helyreállítási alap részeként járó Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz (RRF) nagyjából 2500 milliárd forintos vissza nem térítendő támogatása csak az igazságügyi mérföldkövek teljesítése után lenne lehívható, de a következő uniós költségvetési ciklus tíz különböző operatív programjának a forrásai is kötve vannak ehhez. Ujhelyi István független EP-képviselő szerint összesen 16 ezer milliárd forint, azaz minden magyar állampolgár számára nagyjából 1,6 millió forint forog kockán, persze ennek megszerzéséhez nem lenne elég csupán a négy igazságügyi szuper-mérföldkő teljesítése, de e nélkül biztosan nem fog sikerülni. „A kormány által az Európai Bizottság felé tett vállalásokat Magyarországnak egészen biztosan végre kell hajtania, ha hozzá akar jutni az uniós pénzekhez. Az igazságügyi reformot, mint az uniós pénzek kifizetésének feltételét több uniós testület döntése is biztosítja” – foglalja össze Farkas Erika, a Magyar Helsinki Bizottság a témával foglalkozó munkatársa, aki hozzáteszi, hogy a március 31-i határidő az RRF esetében volt elvárás, de ezt láthatóan elengedte a magyar kormány, remélhetőleg a vállalások minél teljesebb körű végrehajtása érdekében.Ez még önmagában persze nem jelenti a teljes összeg elbukását, mivel a határidő úgy volt meghatározva, hogy március 31., illetve az első kifizetési kérelem benyújtása, mindenesetre a pénzek érkezésének várható ideje szempontjából semmiképpen sem jó hír a mostani határidő elmulasztása. Az idő nagyon szorít, mert ha nyár elejéig nem születik kedvező döntés a jogállami feltételességi eljárás és a helyreállítási alapok ügyében, akkor a téma hosszú időre lekerülhet a Bizottság napirendjéről a 2024 tavaszán esedékes európai választások miatt. Ugyanis Ursula von der Leyen bizottsági elnök ezután már feltehetően újraválasztására fog koncentrálni, ehhez pedig szüksége lesz az Európai Parlament támogatására, ahol viszont a képviselők többsége a Bizottsághoz képest is keményebb hozzáállást tartana üdvösnek a fideszes kormányhoz és Orbán Viktorhoz, így a Magyarországgal kötött kompromisszum kizárt.

Varga Judit minisztériuma az alábbi kommünikét bírta kiadni az ügyben:

„Brüsszelnek a közeljövőben ki kell fizetnie a Magyarországnak járó forrásokat, hiszen Magyarország Brüsszel minden eredeti feltételét teljesítette a megadott határidőre. Brüsszelnek eredetileg 17 feltétele volt, Magyarország ezeket mind a vállalt határidőben teljesítette, azonban Brüsszel nem tartja a menetrendet, húzza a tárgyalásokat, újabbnál újabb feltételekkel áll elő. Az új feltételek teljesítésében is ésszerű [sic!] kompromisszumokat kötünk, azokat a kéréseket támogatjuk, amelyeknek jogalapjuk nem volt, de Magyarország érdekeit nem sértették. Most is folyamatos a párbeszéd az Európai Bizottsággal, az igazságszolgáltatási kérdésekben is megállapodtunk. Kezdettől egyértelmű, hogy Brüsszel politikai nyomásgyakorlásra használja az uniós forrásokról szóló tárgyalásokat, többek között azért, hogy Magyarország is beálljon a háborúpártiak sorába és a sajnos a dollárbaloldal is azért dolgozik, hogy Magyarország ne kapja meg a forrásokat.” (nuus.hu)