h i r d e t é s

Magyar művész rendezi a világ legnagyobb utazó cirkuszi show-ját

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Magyar művész rendezi a világ legnagyobb utazó cirkuszi show-ját

2019. április 05. - 14:11

Vági Bencével álmodja újra a műfajt a világhírű Krone Cirkusz.

Magyar művész rendezi a világ legnagyobb utazó cirkuszi show-ját

A magyar Recirquel Újcirkusz Társulat művészeti vezetőjét, Vági Bencét kérte fel legújabb produkciójának rendezésére a világhírű Krone Cirkusz. A világ legnagyobb utazó cirkuszának vezetői – Jana Mandana Krone-Lacey és Martin Lacey – a Mandana című formabontó előadás létrehozásával a több mint százéves intézmény művészeti megújítását tűzték ki célul. A produkció ember és állat ősi kapcsolatát feldolgozva, a színház eszközeivel értelmezi újra a klasszikus cirkuszművészetet. Az április 4-i müncheni világpremiert követően a Mandanát idén több mint 200 alkalommal mutatják be Európa-szerte, a tervek szerint az előadás Magyarországon is megtekinthető lesz a következő években.

Magyar rendező írta és rendezte a híres német Krone Cirkusz negyedik generációjának első önálló produkcióját. A több mint százéves múltú német utazócirkusz Vági Bencével, a Recirquel Újcirkusz Társulat művészeti vezetőjével közösen értelmezi újra a tradicionális cirkusz kereteit. Az újcirkusz műfaj úttörőjeként számon tartott rendező a színházi történetmesélés és az érzelmek bevonásának finom ötvözetével közelíti meg a klasszikus cirkusz műfaját. 

A „Mandana – a cirkuszművészet újraálmodva” című formabontó előadás arra törekszik, hogy a színház világát a cirkusz keretei között, a porondon keltse életre: varázslatos történeten keresztül vezeti be a nézőt egy meseszerű világba, ahol ember és állat közötti határok végérvényesen elmosódnak. Az előadás főszereplői, Jana Mandana Krone-Lacey és Martin Lacey, a Krone cirkusz-dinasztia képviselői egy szerelmi történet komikus szépségébe engednek betekintést, melyben a tradicionális cirkusz hagyományainak megfelelően az állatokkal való közös létezés dominál. A produkció létrejöttét másfél évig tartó, a Krone generációkon átívelő értékeinek, kép- és jelmeztárának felkutatására, valamint a családi történet legfontosabb motívumainak kreatív feldolgozására irányuló kutató- és alkotómunka előzte meg. A vállalkozás méreteit jól érzékelteti, hogy a 2500 férőhelyes sátorral utazó produkciót 240 fős stáb és mintegy 80 állat kíséri. A Krone ezzel a show-val járja majd Európát négy éven keresztül, a tervek szerint csak idén több mint 200 alkalommal mutatják be az előadást.

Martinnal (Martin Lacey, szintén a Krone vezetője) régi álmunk volt egészen új művészi irányba elindulni úgy, hogy közben megtartjuk mindazon értéket, szakmai tudást és tapasztalatot, mely családunk és a Krone cirkusz sajátja

– vázolta a show ötletének megszületését Jana Mandana Krone-Lacey. A Krone Cirkusz vezetője hozzátette, azért Vági Bencét kérték fel az előadás megrendezésére, mert újító alkotásait áthatja a cirkuszi hagyományok iránti tisztelet.

Bencével közösen álmodtuk meg hogyan léphetünk előre, és vihetjük tovább klasszikus cirkuszművészetet a jövőbe

– mondta.

Vági Bence kifejtette, az alkotás során arra törekedtek, hogy a cirkusz valódi pompáját és hagyományait új színben, a színház és a tánc eszköztárának felhasználásával mutassák be. „Szerettünk volna rávilágítani, hogy valójában nincs különbség új és klasszikus cirkusz között, a két irányzat együtt, közösen lélegezve képes létrehozni egy forradalmian új produkciót.” – mondta a rendező.  A Krone és Vági Bence egymásra találásában kulcsszerepe volt Kristóf Krisztián artistaművésznek, aki régi családi és szakmai kapcsolatot ápol a német cirkusszal, és produkciós menedzserként is segítette az előadás létrejöttét.

A Mandana létrehozásának ötlete Vági Bence és Kristóf Krisztián első közös munkája, a FINA záróünnepségén bemutatott A Csodaszarvas Legendája című előadás készítésekor merült fel. Az akkor elkezdett kreatív munka folytatásaként, az új előadásban is egészen új módon kívánják ötvözni a színház és a hagyományos cirkusz művészetét, egy lehetséges utat jelölve ki ezzel a világ legnagyobb klasszikus cirkuszának megújuláshoz. A klasszikus cirkuszi környezetben létrehozott show-ban cirkusz, tánc és színházművészet együttesen és egymást erősítve van jelen.

Az alkotás folyamatában a Recirquel kreatív csapata is részt vett, a koreográfia megálmodása Illés Renátó, Zsíros Gábor művészek keze nyomát is viseli, míg Pintér Áron rendezőaszisztensként segítette a munkát. A különleges hangulatú előadáshoz páratlan látványvilág is társul Kasza Emese jelmezei és a Lenzsér Attila tervezte varázslatos világítás révén, mindezt pedig Szirtes Edina Mókus zenéje helyezi keretbe.

Az előadás premierjére 2019. április 4-én kerül sor a Németországban, Münchenben; tervek szerint a bemutatót követően négy éven keresztül játsszák a produkciót, melynek keretében minden héten más-más németországi, vagy külföldi város publikuma ismerheti meg a Mandanát. A tervek szerint a produkciót a jövőben Magyarországon is bemutatják majd.

Az előadás trailere itt tekinthető meg.