Marihuánás cég kopogtat a tőzsdén - nem tágítanak
Egyelőre nem sikerült a tőzsdére lépés a Nasdaq-on a marihuána fogyasztók és a termesztésben érdekelt cégek számára alkalmazást nyújtó Massroots-nak - írja a Napi.hu.
A tőzsde szerint a cég olyan megítélés alá eshet, amely szerint elősegíti egy illegális anyag forgalmazását.
Nem engedte meg egyelőre a tőzsdére lépést a Nasdaq a marihuána termesztőknek és fogyasztóknak közösségi hálózati szolgáltatást nyújtó Massroots számára - tudósít a Marketwatch. A Massroots eredetileg tavaly augusztusban jelentette be, hogy a Nasdaq-ra szeretné vinni a részvényeit, az ehhez szükséges dokumentumokat áprilisban nyújtotta be a tőzsde részére. A cég részvényeivel már most is lehet kereskedni tőzsdén kívüli forgalomban, az OTC Markets Group OTCQB-nek nevezett platformján, ahol tipikusan még korai fejlődési fázisban lévő cégek részvényeit forgalmazzák.
A Nasdaq visszautasításának indokai között a Massroots közleménye szerint szerepelt, hogy a cég tevékenységét könnyen úgy lehet megítélni, hogy elősegíti egy illegálisnak minősülő anyag forgalmazását. A Massroots nem foglalkozik közvetlenül kannabisz termesztéssel, vagy forgalmazással, alkalmazása arra szolgál, hogy iparági híreket adjon a kannabisz fogyasztóknak és az iparágban legálisan működő cégeknek. A cég szerint alkalmazásuknak jelenleg 900 ezer felhasználója van.
Ez volt a kikosarazás oka
A bevezetési szabályai között a Nasdaq szerepelteti, hogy azokban teljes mértékben tartja magát az Egyesült Államok szövetségi törvényeihez. Szövetségi szinten az Egyesült Államokban a marihuána továbbra is illegálisnak minősül, annak ellenére, hogy az orvosi célú használatát 23 államban legalizálták, s 4 államban, valamint Columbia körzetében már rekreációs célokra való felhasználását is engedélyezik.
A cég maga is felhívta erre az ellentmondásra a figyelmet a bevezetéshez csatolt anyagiban. Mint írják, nincs arra garancia, hogy az Obama-kormány álláspontja, amely szerint a legális fogyasztását engedélyező államban nem veszik szigorúan a vonatkozó szövetségi törvények végrehajtását. Egy új kormányzat a korábbinál a cég számára kedvezőtlenebb hozzáállást tanúsíthat azzal, hogy a szigorúbb szövetségi szabályozás végrehajtását forszírozza ezen államokban is - írják. Az anyagban egyébként más kockázati tényezőket is említette, ilyen az, hogy a cég 2015-ben 8,5 millió dollárnyi veszteséget termelt, s belső pénzügyi jelentési rendszere nem hatékony - írja a portál.
A Massroots fellebbezni fog a Nasdaq döntése ellen. "Már jó párszor keresztülmentünk hasonló dolgokon, az Apple például 2014-ben eltávolította alkalmazásukat az Appstore-ból, ezt a döntést végül felülbírálták" - emlékeztetett Isaac Dietrich, a cég vezérigazgatója.