h i r d e t é s

Pálinkás József szerint az Orbán-rendszer a modern magyar történelem legerősebben centralizált rendszere

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Pálinkás József szerint az Orbán-rendszer a modern magyar történelem legerősebben centralizált rendszere

2019. szeptember 02. - 07:30

Pálinkás József szerint komoly változáshoz csak a politikai erőviszonyok jelentős átalakulása vezethet, ezért új pártra lenne szükség – nyilatkozta a Hírklikknek a Magyar Tudományos Akadémia volt elnöke, az Orbán-kormány egykori oktatási minisztere. - írja a 168ora.hu.

Úgy véli, hogy ilyen centralizált hatalom még a pártállam későbbi éveiben sem működött, és most sem működhet sokáig. 

– Komoly változáshoz csak a politikai erőviszonyok jelentős átalakulása vezethet, például egy olyan politikai formáció megjelenése, amely képes a társadalomban létrehozott esztelen megosztottságot feloldani. Ehhez persze az szükséges, hogy azok is erre a formációra szavazzanak, akik ma a Fidesz-KDNP-t csak azért választják, mert számos okból nem szavaznak más, létező pártra, és csatlakoznak azok is, akik – ugyancsak jobb híján – valamelyik létező pártot választják.

És persze ott vannak azok, akik megfelelő párt híján el sem mennek szavazni. Ebben azt hiszem, hogy lehet bízni, mert rengeteg olyan dolog történt 2002, de főleg 2010 óta, amely sokakat, sokunkat arra indítanak, hogy felhívjuk a figyelmet arra, hogy ezzel a végletesen megosztó, ugyanakkor centralizáló politikával az ország hosszú ideig nem működtethető

– állapította meg.

Azt nem erősítette meg, hogy ő lenne a párt vezetője, de közölte, hogy sok mindennek kell megváltoznia ahhoz, hogy egy ilyen politikai párt létrejöjjön.

– A mai politikai vezetés nagyon erősen koncentrálja a pénzügyi forrásokat is, ezzel együtt reménykedem abban, hogy még az én életemben bekövetkezik az a változás, amely lehetővé teszi, hogy megváltozzon ez az óriási politikai és gazdasági hatalom-koncentráció

– tette hozzá.

A portál emlékeztetett arra, hogy Pálinkás Józsefet is érték olyan vádak, hogy rátette a kezét az összes pénzre.

– Persze, valamit mondani kell, ha bírálni akarnak. Azt állították, hogy magamhoz vettem az akadémiai kasszakulcsot és átültem az új pozíciómba, ami természetesen nem igaz. Minden változásnak, minden változtatásnak vannak ellenzői. Én az Akadémiánál is végigvittem egy jelentős változtatást, annak is akadtak ellenzői, de a változtatást az MTA Közgyűlése 75 százalékos többséggel támogatta és összességében bebizonyosodott, hogy a lépés eredményes volt

– magyarázta.

Elmondása szerint nem a sértett ember beszél belőle.

– Nincs okom panaszkodni, az pedig, hogy az elmúlt év méltatlan eseményeiben még csak társutasként sem kellett kormányhivatali vezetőként részt vennem, kifejezetten örömmel tölt el – állapította meg.

Arra a kérdésre, hogy korábban miért hallgatott, ha sok mindennel nem értett egyet, azt felelte, hogy akkor szólt, amikor kérdezték.

– Én szabálykövető ember vagyok, nem állítom, hogy nem mentem át soha a piros lámpánál, gyalog, éjszaka, ha nem volt forgalom, de egy kormányhivatal vezetőjeként nem nyilváníthattam véleményt, pláne olyan területekről, amelyek nem tartoztak hozzám, főként nem pártpolitikai, ideológiai kérdésekről. Miután ez a kötelezettségem megszűnt, részt veszek a közéleti és politikai vitákban, hallatom a hangom

– válaszolta.

Megjegyezte, hogy érzi a felelősségét abban is, hogy egy rendszert segített, ami viszont eljutott egy olyan fázisba, amellyel már nem tud együttműködni. Úgy látja, hogy ilyen erős egyszemélyi döntési, centralizált rendszer, mint a jelenlegi, nem volt még a modern magyar történelemben.

168ora.hu