h i r d e t é s

Pintér Sándor szerint a tanároknak kell tenniük azért, hogy megbecsüljék őket

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Pintér Sándor szerint a tanároknak kell tenniük azért, hogy megbecsüljék őket

2022. május 21. - 07:29

Ahhoz, hogy többen jelentkezzenek pedagógusképzésre társadalmi presztízs is kell. Ezért pedig leginkább a tanároknak kell tenni – ezt mondta Pintér Sándor belügyminiszter, aki szerint a fizetésemelés önmagában nem megoldás.

Pintér Sándor belügyminiszter-jelölt (középen) beszél meghallgatásán az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának ülésén az Országházban 2022. május 18-án. Mellette balról Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára, jobbról Tóth Tamás, a büntetés-végrehajtás országos parancsnoka. - Fotó: MTI/Kovács Attila

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete szerint a gimnáziumból kikerülő fiataloknak az is fontos szempont a szakmaválasztásnál, hogy meg tudnak-e majd élni a fizetésükből az egyetem elvégzése után. 

Az Oktatási Hivatal április elején közölte, hogy idén majdnem százezren felvételiztek valamelyik egyetemre vagy főiskolára. Ezek alapján az előzetes népszerűségi sorrend is kirajzolódott: az első helyes jelentkezések között dobogós a gazdaságtudományi képzés, a bölcsészettudomány és a műszaki képzések. Ezt követi a pedagógus és az orvos- és egészségtudományi képzés.

De azt is lehet tudni, hogy a pedagógusképzésen vannak olyan szakok, ahol alig két tucatnyi diák kezdheti majd meg a tanulmányait. A probléma súlyosságára Pintér Sándor belügyminiszter is kitért szerdai parlamenti meghallgatásán.  

Valóban rendkívüli, megnéztem én is a fizika és a kémia jelentkezők számát a felsőoktatásban. Az egyik 22 a másik 25. Tehát ez az utánpótlást nem fogja biztosítani

– mondta Pintér Sándor.

A tanárok évek óta hangoztatják, hogy a szakmájuk elvesztette megbecsültségét, mert annyi pénzért, amennyit ma egy pályakezdő pedagógus keres, nem fognak jelentkezni. Pintér Sándor – aki az új kormányban többek között a közoktatásért is felel majd – erről másképpen vélekedik.

Ahhoz, hogy ez növekedjen nem csak a fizetés a megoldás. Ahhoz, hogy növekedjen a társadalmi presztízs is kell. Az is kell hozzá. De a társadalmi presztízs megalkotásában mi csak támogatást tudunk adni, azt a tanári karoknak, a tanároknak jelentős részben maguknak kell elérni

– közölte az oktatás leendő felelőse.

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete szerint elég dolgot tesznek azért, hogy megbecsüljék őket.

Elmennek ingyen táboroztatni, elmennek CBA utalványért is táboroztatni, mert nem a CBA utalványért teszik, hanem a tanítványaik érdekében, és hát nagyon sok hátrányos helyzetű tanuló ilyen programok közt jut el életében először a Balatonra

– mondta Nagy Erzsébet, a PDSZ ügyvivője, aki szerint a presztízs nem csak a béren múlik, de alapvető dolog egy szakma társadalmi megítélése szempontjából.

Aki kijön egy gimnáziumból, nem csak azt nézi, hogy egy adott pálya mennyire lehet érdekes, hanem azt is nyilván, hogy a későbbiekben abból hogyan lehet megélni

– tette hozzá Nagy Erzsébet.

A szakszervezet szerint az is aggasztó, hogy a kormány a kampányban uniós forrásból háromszor 10%-os béremelést ígért a pedagógusoknak, a belügyminiszter viszont az uniós források kapcsán elsősorban az infrastrukturális fejlesztésekről beszélt, a béreket pedig a gazdasági helyzet alakulásához kötötte.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma erre úgy reagált, a béremelés szükségességét a kormány és a belügyminiszter is elismeri. De ahogy fogalmaznak „a háború és brüsszeli szankciók okozta gazdasági és pénzügyi terhek miatt minden béremelés csak úgy valósulhat meg, ha annak pénzügyi fedezete biztosított.” (rtl.hu)