h i r d e t é s

Sorra dőltek meg az amerikai napi koronavírus-rekordok az utóbbi héten

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

Sorra dőltek meg az amerikai napi koronavírus-rekordok az utóbbi héten

2020. június 30. - 18:52

Az Egyesült Államokban a világon a legmagasabb a megerősített koronavírus-fertőzések száma, és itt regisztrálták a Covid-19 betegség által okozott a legtöbb halálesetet is a Johns Hopkins Egyetem adatai szerint.

Forrás: AS English - Diario AS

Sorra dőltek meg az amerikai rekordok az utóbbi héten, ami több mint 40 ezer új fertőzöttet jelentett naponta. A halálesetek száma ugyanakkor továbbra is csökkenést mutat. Az esetszám növekedéséhez nagy valószínűséggel a tesztelés fokozása is hozzájárult.

A legfrissebb adatok azt mutatják, hogy csaknem 2,7 millió fertőzött van az Egyesült Államokban, és több mint 126 ezren haltak meg, miközben mintegy 705 ezren meggyógyultak.

Az EU nem várja tárt karokkal az Egyesült Államokból érkezőket

Az Európai Unió a héten újból megnyitja külső határait a blokkon kívüli 15 ország számára. Diplomáciai források szerint azonban egy ország biztosan nem szerepelt a javaslati lista tervezetében: az Egyesült Államok.

Az EU tisztségviselői hangsúlyozták, hogy a belépés engedélyezéséről szóló döntés nem politikai, hanem tudományos okokon alapszik, és a célja az, hogy a tagállamok biztonságban tartsák állampolgáraikat. Európa márciusban zárta le külső határait, miután a térségben a koronavírus fertőzési aránya exponenciálisan növekedni kezdett.

Fertőzési adatok: EU vs USA

Míg a korábbi gócpontokban, mint New York vagy New Jeresey folyamatosan csökken az újonnan regisztrált fertőzések száma, számos más államban ismét rekordot állítottak fel.

A Johns Hopkins Egyetem adatai szerint március végén, majd egy hónappal később is volt egy-egy kiugró időszak, a májusi csendesebb periódust követően szembeötlő a mostani, júniusi csúcs. Ez a legmagasabb szint a fertőzések számában április vége óta a Johns Hopkins Egyetem által közölt adatok szerint. Szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a koronavírus újjáéledése elhomályosítja az Egyesült Államokban eddig elért két hónapos előrehaladás sikereit a járvány elleni küzdelemben.

A halálozási adatok azonban április óta folyamatpsan csökkenő tendenciát mutatnak. Legtöbben április közepén haltak meg a COVID-19 betegség következtében, április 16-án több mint 4900-an. Míg a június 26-i szám ennek felét sem érte el.

Az amerikai adatokkal szemben az Európai Unióban folyamatos csökkenés figyelhető meg a fertőzések számában. A márciusi belobbanást követően enyhén, kisebb-nagyobb napi kiugrásokkal, de fokozatosan ellaposodott a görbe. Az amerikai áprilisi csúcs idején az európai fertőzések száma már csökkenőben volt, és ez a folyamat azóta is tart. A görbe fokozatosan ellaposodott, míg a mostani, június végi időszakban már a tízezres határérték alatt mozog.

Bezárják a strandokat, nem nyitnak az amerikai tagállamok sem

A Fehér Ház járványügyi akciócsoportjának immunológusa, Dr. Anthony Fauci szerint ha elkészül, a COVID-19 oltás akkor sem lesz elegendő a nyájimmunitás megteremtéséhez, részben azért, mert sok amerikai nem fogja beoltatni magát. Az amerikai Allergológiai és Fertőző Betegségek Intézetének vezetője közelmúltbeli kongresszusi meghallgatásán közölte, hogy egyáltalán nem akarnak visszavenni a tesztelésből, sőt, az eddigieknél is több embert akarnak megvizsgálni.

Az amerikaiak és a turisták körében egyaránt népszerű Miami, Fort Lauderdale és Palm Beach strandjai július 4-én zárva lesznek, mert a hivatalos szervek óvatosságra intenek a floridai új koronavírus-esetek gyorsan növekvő száma miatt. Miami-Dade megye polgármester, Carlos Gimenez szerint a megye összes strandja és parkja július 3-tól július 7-ig le tart zárva. Ugyanakkor arra is figyelmeztetett, hogy ezt az intézkedést meg lehet hosszabbítani, ha a feltételek nem javulnak vagy, ha az emberek nem követik a koronavírus terjedésének megfékezése miatt elrendelt szabályokat. Más körzetek, köztük Broward megye városai is követik a példát, és július 4-e előtt bezárják a strandokat.

Több mint egy tucat amerikai állam felfüggesztette az újbóli megnyitási tervét, mivel sok államban az esetek számának növekedéséről számoltak be.

Egészségügyi szakértők arra figyelmeztettek: félő, hogy a politikusok és a közvélemény sok esetben már belefáradt a járvány elleni küzdelembe, ám ezzel egyben azt is hagyják, hogy újabb katasztrófa bontakozzon ki.

New York kormányzója, Andrew Cuomo szerint a kormány elengedte a koronavírus elleni küzdelem felelősségét. „Ideje felébreszteni Amerikát. A Fehér Ház tagadta a koronavírust a kezdetektől, és a szövetségi válasz nem volt megfelelő. Ez nem politikai nyilatkozat. Ha megnézzük a tényeket, pontosan ezt mutatják "- mondta Cuomo. A kormányzó két dologra kérte Donald Trump elnököt:

Az elnök járjon elől jó példával, és tegyen föl maszkot.

- Andrew Cuomo, New York kormányzója

Ezen kívül felszólította Trump elnököt, hogy írjon alá egy végrehajtási utasítást, amely mindenkit a maszk viselésére kötelez, hasonlóan ahhoz, amit New York tett két hónappal ezelőtt.

A szakértők arra szólítják föl az amerikaiakat, hogy továbbra is tartsák be az egészségügyi szabályokat a koronavírus terjedésének megakadályozására. (Euronews)