h i r d e t é s

Tudta? Hátfájás: mit kell tudni róla?

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Tudta? Hátfájás: mit kell tudni róla?

2017. május 25. - 10:51

A hátfájás az egyik leggyakoribb panasz, mellyel az emberek nagy többsége találkozik élete során legalább egyszer. A hátterében sokféle probléma lehet, a kezelésére is számtalan lehetőségünk van. Az esetek nagy részében nagyon kellemetlen, de nem jár súlyos következményekkel.

A hátfájásokat különböző módokon csoportosíthatjuk. Az elsődleges szempont a fájdalom helye, vagyis hogy a hátunknak melyik szakaszát érinti (a nyaki, a felsőháti, a deréktáji vagy a farokcsonti-medencetájéki szakaszt).

A fájdalom lehet akut (mely általában 12 hétig tart) vagy krónikus (mely 12 hétnél tovább tart). Afájdalom jellege lehet tompa, szúró, égő, éles, belenyilalló. A hátfájás különböző szöveteket érinthet, így a gerincet magát, a porckorongokat, a gerinc mellett húzódó izmokat vagy az idegeket. A fájdalom gyakran nemcsak a hátat érinti, de egyéb testrészekbe is kisugározhat.

Ülőmunka és stressz

Reggel leülünk, délutánig fel sem állunk, maximum egy-egy kávé- vagy ebédszünet, értekezlet erejéig. Ha azt hinnénk, ezt nem bosszulja meg a testünk, nagyon tévedünk. Gyógytornászokkal beszélgettünk, miért veszélyes mindez a nyakunkra és a hátunkra.

A hátfájás összefügghet sérülésekkel, traumákkal, rossz mozdulatokkal (például sportolás közben meghúzzuk az egyik izmunkat), túlerőltetéssel vagy rossz tartással, helytelen életmóddal, de előfordulhat, hogy egyszerűen az idő múlása, a szerveink elöregedése, kopása okozza a hátfájást. Vannak olyanok is, akiknél a hátfájás "családi örökség", bizonyos betegségekre, például a spondylosisra egyesek genetikailag hajlamosabbak. Néhány belső szervi probléma, például a vesebetegségek vagy a epebetegségek is jelentkezhetnek hátfájás formájában.

A legtöbb esetben a hátfájás időszakos problémát jelent, nem szükséges hozzá azonnali orvosi vizsgálat vagy kezelés, és az is előfordulhat, hogy megfelelő pihenés vagy egyszerűbb otthoni gyógymódok hatására a hátfájás rövid időn belül elmúlik. Azonban a hátfájás súlyos problémát is jelezhet, és mindenképpen mindél gyorsabban orvoshoz kell fordulni például akkor, ha a hátfájást inkontinencia kíséri, esetleg a lábak gyengesége, zsibbadása; ha a hátfájás nagyon intenzív, például annyira, hogy aludni sem tudunk tőle, illetve ha lázvagy fogyás társul mellé; ha a hátfájás komolyabb baleset vagy esés után jelentkezik. Mindenképpen orvoshoz kell fordulni a hátfájással a daganatos betegeknek (még a gyógyultaknak is).

Milyen kezelési lehetőségei vannak a hátfájásnak?

Természetesen, először ajánlott a háttérben meghúzódó okot kideríteni, és csak utána terápián gondolkodni. A legtöbb esetben a hátfájás kezelésének a célja a fájdalom minimalizálása mellett az, hogy az esetleges műtétet, vagy éppen a betegség progresszióját elkerüljék.

A hátfájásnál sajnos nincs mindenki számára megfelelő, tökéletes módszer, mindenkinél más válik be, és ez nagyban függ az egyéni életmódtól, fájdalomtűrési képességektől vagy éppen attól, hogy mi mindent hajlandó megtenni a beteg az állapotának a javításáért.

A hátfájás kezelhető gyógyszerekkel (izomlazítók, gyulladáscsökkentők, fájdalomcsillapítók), masszázzsal, meleg borogatással, gyógytornával és fürdőterápiával, akupunktúrával és akupresszúrával. Néhány esetben műtétre is szükség lehet, ez azonban szerencsére meglehetősen ritka.

 

Forrás: Házipatika