h i r d e t é s

Új típusú szélerőmű prototípusát mutatták be a Kanári szigeteken

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Új típusú szélerőmű prototípusát mutatták be a Kanári szigeteken

2020. február 25. - 11:52

Úgy néz ki, mint egy teljesen átlagos tengeri szélerőmű, de a tervezői szerint koránt sem az.

Forrás: esteyco.com

Egy különleges teleszkópos technológiával tervezték, ami könnyebbé, gyorsabbá és költséghatékonyabbá teszi a tengeri erőművek összeszerelését. Ez a prototípus máris elegendő áramot termel 500 háztartás ellátásához itt Las Palmasban a Kanári szigeteken

Csupán fél órányi hajóútra a sziget legfontosabb kikötőjétől, íme a kísérleti turbina. Majdnem 4 év kellett ahhoz, hogy valósággá váljon.

Jelenlegi teljesítménye 5 megawatt.

De ami igazán különlegessé tette, az ahogyan felépítették, és beüzemelték.

Az alapot, és a tornyot is a parton, szárazföldön építették meg. Az alapot ezután vontatóhajókkal húzták a helyére, ami 30 méter mélyen van.

Az alap balanszát tengervízzel oldották meg, a torony részét pedig teleszkóppal.

„ Két rendszert foglal magába ez a prototípus. Az egyik az alsó alap, ami lehetővé teszi a rendszer ballasztját a tengerfenéken. A másik az automatikus emelő rendszer, ami fel tudja tolni a tornyot, és a turbinát a végső helyzetbe. A tengeri környezet nem egyszerű, de ez a technológia készen áll arra, hogy megbirkózzon a nehézségekkel. A szerkezetet úgy tervezték és építették, hogy rugalmas legyen”- mondja Juan Manuel Sánchez Herrero bányamérnök

A fejlesztők szerint ezzel a módszerrel 35 %-kal csökkenthető a telepítés költsége azokhoz a tengeri szélerőművekhez képest, ahol az összeszerelést az erőmű végső helyén végzik.

A karbantartási munkák a szokásosak-mondják a kutatók.

A kitalálók szerint a rendszert úgy dolgozták ki, hogy könnyedén fel lehessen nagyítani, sokkal nagyobb teljesítményű, akár 12 megawattos turbinákhoz is, amik éppen most törnek be a piacra.

Ez a fő kihívás, -mondják a kutatók- függetlenül attól, hogy milyen a mérete, és a stabilitása ezeknek a tengeri alapoknak.

"A felépítése miatt ezeknél a tengeri erőgépeknél a legrosszabb, ami történhet a stabilitás elvesztése. A megemelt részén, ahol a turbina van, nagyon nagy a súly. Ez emeli a gravitációs központokat. Ezért választottuk a teleszkópos tornyot. Azzal, hogy levisszük a turbinát, levisszük a terhelést is, és ez a kulcsa annak, hogy garantálni tudjuk az egész szerkezet stabilitását a vízen.”-teszi hozzá José Serna mélyépítő-mérnök

Amellett, hogy további fejlesztéseken dolgoznak, a kutatók új piaci lehetőségeket is keresnek.

„ Számtalan lehetőségünk van. Először létrehozhatunk egy demonstrációs helyet, például itt a Kanári-szigeteken, és felállíthatunk újabb 3 vagy 5 tengeri szélerőművet ugyanezzel a technológiával, vagy gondolkodhatunk egy nagyobb kereskedelmi parkban, 50 vagy 70 egységgel. Jelenleg az offshore technológiák piaca nagyon lassan mozdul előre. Lépésről lépésre kell haladni. A mostani koncepcióval létre lehet hozni működőképes szélerőmű parkokat, de valószínűleg legkorábban 2024-ben." -szögezi le Javier Nieto offshore részlegvezető (Euronews)

További információk >>