h i r d e t é s

Újabb segítség a diákoknak az online tanuláshoz

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Újabb segítség a diákoknak az online tanuláshoz

2020. április 04. - 08:34

A koronavírus-járvány az egész tavaszi félévet érintheti, ezért az Akadémiai Kiadó több könnyítést is bevezetett az otthoni oktatásban részt vevők számára.

A kép illusztráció! - Forrás: pixabay.com

Ingyenesen elérhetővé válik a 36 szótárt tartalmazó szotar.net és a helyesírási szabályzat, valamint a felsőoktatásban leginkább használt tankönyveket és jegyzeteket tartalmazó online okoskönyvtár, a MeRSZ távoli elérése is egyszerűbbé válik a hallgatók számára. Az intézkedés közel 2 millió diákot érint.

Az elmúlt két hétben teljesen átalakult a hazai oktatási rendszer. Az új helyzethez nem csak a diákoknak, de a szülőknek is hozzá kell szokniuk, hiszen a koronavírus-járvány következtében akár a teljes tavaszi félévet távoktatásban kell elvégezni. A KSH adatai szerint jelenleg a közoktatásban több mint 1,5 millió diák, a felsőoktatásban pedig közel 300 ezer hallgató tanul. A digitális átállás tehát összesen 1,8 millió diákot érint.

Ingyenes online szótár és helyesírási szabályzat

„A jelenlegi helyzet minden résztvevőt kihívás elé állít, de elsősorban a közoktatásban tanuló diákok és szüleik mindennapjait szeretnénk megkönnyíteni, hiszen az általános és középiskolában tanulók szüleinek – amennyiben munkakörük engedi – nem csak az otthoni munkavégzéssel, de a gyerekek felügyeletével és tanulásuk segítésével is foglalkoznia kell. Az online tanulás hatékonyságának fokozása érdekében ezért a legtöbbet használt magyar egynyelvű szótárakat és a helyesírási szabályzatot április 30-áig bárki ingyenesen, regisztráció nélkül használhatja a https://szotar.net oldalon” – mondta el Réffy Balázs, az Akadémiai Kiadó igazgatója.

Egyszerűbb távoli elérés az egyetemi hallgatóknak

Az általános és középiskolák, valamint gimnáziumok mellett a felsőoktatásban részt vevők száma is jelentős, akiknek szintén az online távoktatás most az egyetlen opció. Az Akadémiai Kiadó ezért az EISZ Nemzeti Program keretében előfizető intézmények hallgatói és oktatói számára is könnyítést vezetett be.  ”Mivel az offline könyvtárak jelenleg nem üzemelnek, a felsőoktatásban leginkább használt szakkönyveket és jegyzeteket tartalmazó MeRSZ egyszerűbb távoli elérését április 30-ig biztosítjuk. Ez nagy segítség lehet a hallgatóknak, hiszen az online könyvtárban nem csak olvasni, de szerkeszteni, jegyzeteket készíteni is lehet a szakkönyvekből. Nem beszélve arról, hogy itt nem fordulhat elő, hogy elfogytak a kikölcsönözhető példányok” – mondta el Réffy Balázs.

„Folyamatosan figyeljük a híreket, és amennyiben a magyarországi rendkívüli állapot úgy kívánja, az ingyenes vagy könnyített hozzáférési időszakot természetesen meghosszabbítjuk. Erről bővebb tájékoztatást a hírleveleinkben és közösségi média oldalainkon teszünk majd közzé” – tette hozzá Réffy Balázs.

Technikai tudnivalók a távoli elérésről

Az eduID konföderáció intézményi tagjainak hallgatói az alábbi platformokon érik el az előfizetett tartalmakat április 30-ig:
MeRSZ: https://shibboleth.mersz.org
szotar.net: https://shibboleth.szotar.org
folyóiratok: https://akademiai.com/action/ssostart

Az Akadémiai Kiadó a jelenlegi helyzetre való tekintettel azon egyetemi hallgatókra is gondol, akiknek az intézménye nem biztosít távoli elérést, vagy valamilyen technikai nehézség miatt nem tudnak ezzel élni. Nekik mindössze regisztrálniuk kell az alábbi oldalakon:
MeRSZ: https://mersz.hu/egyeb/regisztracio/
szotar.net: https://www.szotar.net/egyeb/regisztracio/
A regisztrációt követően a legördülő listából az intézményt kiválasztva automatikus hozzáférés kapható a művekhez április 30-áig.

Mindemellett az Akadémiai Kiadó saját kiadású folyóiratai teljes szövegű hozzáféréssel, regisztráció vagy külön belépés nélkül érhetők el a https://akademiai.com oldalon szintén április 30-áig.

Akadémiai Digitális Archívum

Március 23-ától a Szaktárs portálon (https://www.szaktars.hu/akademiai/) már regisztráció nélkül elérhető az Akadémiai Kiadó gondozásában 1950–1996 között (kisebb számban 1996 után) megjelent tudományos könyvek gyűjteménye is.