h i r d e t é s

Vérlázító ajánlatot kaptak a pedagógusok a kormánytól

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Vérlázító ajánlatot kaptak a pedagógusok a kormánytól

2021. november 06. - 10:25

Ugyanazon a napon állapodott meg a kormány a vállalatokkal a minimálbér és a garantált bérminimum közel 20%-os emeléséről, amikor 10%-os béremelést ajánlott a pedagógusoknak. - írja a Portfolio

A kép illusztráció! - Forrás: MTI/Balogh Zoltán

Természetesen nem fogadták el az ajánlatot, hiszen számos pedagógusnak már most sem éri el a szakmunkás minimálbért a bértábla szerinti fizetése, jövőre pedig még többen, még jelentősebben maradnának el ettől. Mivel így a felsőfokú képesítésű oktatók a szakmunkásoknál is kevesebbet keresnének, egyre több tanár esetében kellene alkalmazni a béremelési automatizmust, ami legalább a szakmunkás minimálbérre kiegészíti a jövedelmüket.

Olyan béremelési ajánlattal érkezett a magyar kormány delegációja a pedagógusokkal folytatott sztrájktárgyalásra, amit talán kevesen vártak. Mármint azok közül, akik azt gondolták, hogy a kabinet valóban tárgyalni és megállapodni szeretne az éppen sztrájkra készülő tanárokkal. A tárgyalásokra ugyanis valóban a korábban már belengetett 10%-os béremelési ajánlattal érkezett a kabinet, ami kisebb, mint a bérminimum emelése.

Hogy megértsük, miért van probléma ezzel, érdemes a pedagógusok fizetését áttekinteni az elmúlt évekre vonatkozóan. Miután a fizetésüket befagyasztották, és a 2014-es minimálbérhez kötötték, egyre több tanár bérét érte utol a garantált bérminimum (szakmunkás minimálbér).

  • 2019-ben megtörtént, hogy a főiskolai diplomával (BA/BSc) rendelkező, pályakezdő pedagógusok illetménye alacsonyabbá vált, mint az akkori garantált bérminimum (közkeletű nevén szakmunkás minimálbér). Azóta nekik a garantált bérminimumra egészítik ki a fizetésüket.
  • 2020-ban megtörtént, hogy a mesterdiplomával (MA/MSc) rendelkező, pályakezdő pedagógusok fizetését is a szakmunkás minimálbérre kell korrigálni. Az ok egyszerű: a pedagógusok bére akkor sem emelkedett, a minimálbér és a garantált bérminimum viszont 8-8%-kal nőtt, ami utolérte/meghaladta a mesterdiplomás tanárok fizetését is.
  • 2021-ben megtörtént, hogy a 3-5 év szakmai tapasztalattal rendelkező, a 2 év gyakornoki idejüket teljesítő, majd sikeres minősítő vizsgát tett pedagógusoknak (Pedagógus I. fokozatba lépett) az alapilletményét is utolérte a garantált bérminimum. Ugyanis a bérminimum 4%-kal nőtt (219 ezer forintra), miközben a pedagógusok alapfizetése semennyivel sem emelkedett (219 240 forint maradt).

A garantált bérminimum pedig a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának megállapodása szerint 260 ezer forintra emelkedik 2022-től, ami csaknem 20%-os emelés.

VAGYIS MÉG TÖBB, NAGYOBB SZAKMAI TAPASZTALATTAL RENDELKEZŐ PEDAGÓGUS ILLETMÉNYE CSÚSZIK A GARANTÁLT BÉRMINIMUM ALÁ, HA NEM EMELKEDIK A FIZETÉSÜK.

A kormány ebben a helyzetben ajánlott 10%-os béremelést a tanároknak, amivel még többeknek a hivatalos illetménye lenne mélyen a garantált bérminimum alatt, ha megállapodnának a kormánnyal, hiszen a béremelési ajánlat fele akkora, mint a bérminimum emelkedése. Vagyis jövőre is életbe lépne a törvényi szabályozás: a diplomások nem kereshetnek kevesebbet, mint a szakmunkások, ezért a megemelt bérüket ki kellene egészíteni a bérminimumra.

A 10%-os tanári béremelés hatása a 8-10 év szakmai tapasztalattal rendelkezők körében lenne először érzékelhető – miután a többiek fizetését még a bérminimum emelése húzná felfelé. Novák Katalin, családokért felelős miniszter korábban azt mondta, hogy a pályakezdők bérezése valóban probléma, ők nehezebb helyzetben vannak. Hogy mennyit segítene a fiatal tanárok relatív bérfelzárkózásán a mostani emelés? A bérminimum emelésével már nemcsak a 2-5 év tapasztalattal rendelkező, hanem a 8 év tapasztalattal rendelkezők fizetése a szakmunkás minimálbérrel egyezne meg.

A Portfolio a közelmúltban több elemzésben foglalkozott azzal, hogy drasztikusan csökken a tanárok keresetének vásárlóereje, miután az elmúlt hét évben a kormány befagyasztotta a pedagógusbéreket (a 2014-es minimálbérhez kötötte), ezért egyre nagyobb az országban a pedagógushiány. A legsúlyosabb válságokban bevett spórolási gyakorlat 2015 és 2020 között is zajlott Magyarországon, pedig a gazdaság kifejezetten gyorsan növekedett, jelentős költségvetési forrásokat biztosítva a kabinetnek.

A pedagógusok havonta ma már százezreket veszítenek, az elmúlt öt évben pedig fejenként összesen 3-5 millió forint közötti összeget buktak, mert a bérük a 2014-es minimálbérhez van igazítva. Ha a béreket nem rendezik, akkor egyre több pedagóguscsalád relatív élhet szegénységben a következő időszakban, a fiatalok számára pedig nem jelent perspektívát a főiskola után a szakmunkás minimálbér összegéért tanítani, így a már most is érdemi pedagógushiány a következő években még súlyosabbá válik majd. (Portfolio)