72 órás munkahét? Még viccnek is rossz!
A MADS szerint az Y-generáció hazánkban nem vevő a kizsákmányolásra.
Amíg Svédországban a hatórás munkanapokat tesztelik, addig Kínában épp az ellenkezője válik gyakorlattá. Jack Ma, az Alibaba online kereskedelmi óriáscég alapítójának legutóbbi kijelentése szembesítette a világot a sokkoló valósággal: a tech-cégek dolgozói körében nem ritka a heti hatnapos, napi tizenkét órás munkahét. Virág Viktor, a MADS Iskolaszövetkezet igazgatósági tagja szerint a trend európai adaptálása „még viccnek is rossz”.
Az európai munkakultúrában más motivációs tényezők a mérvadók, ahogy a karrierről, de magáról az értékes időről alkotott fogalmunk is merőben eltér.
Kizártnak tartom, hogy nagy sikere lenne egy olyan vállalkozásnak az Y vagy Z generáció körében, ahol heti hat napot, tizenkét órában kell robotolni – még az átlagnál jóval magasabb fizetés ellenében sem.
Vegyük például a sokak által job hopperként emlegetett Y generációt: munkahelyük kiválasztásának meghatározó kritériuma az egészséges munka-magánélet egyensúly, ezen felül preferálják a családias légkört – egyrészről azért, mert igénylik a személyes visszajelzést, másrészt pedig így lehetőségük nyílik rálátni az egész munkafolyamatra, amivel végtelen tudásszomjukat csillapítják.
– fejti ki álláspontját Virág Viktor, a munkaközvetítéssel foglalkozó MADS Csoport igazgatósági tagja.
Ha mérlegelniük kell a kellemes munkakörnyezetben végzett és több szabadidővel járó munka és egy több pénzt ígérő, de sok túlórával és monotonitással járó pozíció közt, több mint valószínű, hogy az előbbit választják majd.
De ha csak a hazánkban is egyre hangsúlyosabb szerephez jutó employer brandingre gondolunk, a kínai példa még viccként sem állná meg a helyét.
– mondja
Biztos vagyok benne, hogy villámgyorsan húzná le a rolót egy olyan vállalkozás, amely vállaltan kizsákmányolható biorobotként tekint a dolgozóira.
Az Y-generáció elfogadásának erősítése érdekében a MADS 2019-ben kampány indít „Igazságot az Y-generációnak!” címmel. A kampányban – amelynek fő felületei a közösségi média csatornák lesznek – pozitív példák megosztásával szeretnék megváltoztatni a fiatal generációkról kialakult negatív képet és közelebb kívánják hozni egymáshoz a munkaerőpiac különböző életkorú csoportjait.