h i r d e t é s

Áldozatokat hoz a NASA a Marsért

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Áldozatokat hoz a NASA a Marsért

2015. február 11. - 17:22
0 komment

Hosszú idő után úgy tűnik, a NASA ismét fontos az amerikaiak számára.

Az Obama által a napokban beterjesztett 2016-os költségvetésben az űrhivatal büdzséjét megemelnék - a hosszú távú cél a befektetéssel a Mars meghódítása.

Az 500 millió dollárral megnövel költségvetés legfontosabb projektjei között a Jupiter Európa holdjához indítandó küldetés, illetve az űrhivatal aszteroida-eltérítő projektje, az ARM is szerepel. A kutatók szerint az ARM alapozhatja meg a későbbi emberes Mars-küldetések sikerét is. "A NASA stabilan úton van a Mars felé, és ne legyen kétségünk, ez az utazás meghatározza majd generációnkat" - jelentette ki a NASA igazgatója, Charles Bolden.

Valahol faragni is kell

A büdzsének vannak árnyoldalai is - a legnagyobb áldozatot azzal hozza az űrhivatal, feltéve, hogy a költségvetést jelenlegi formájában elfogadják, hogy 2016-ban lezárja az Opportunity marsjáró küldetését. Ennek oka elsősorban az, hogy az Opportunity kezd megöregedni, rendszerei egyre gyakrabban hibásodnak meg, s így lassan nem éri meg többet áldozni a projekt folytatására. A lezárás ugyanakkor még nem biztos, a szakemberek jövőre még alaposan kiértékelik majd, van-e értelme a folytatásnak.

A marsjáró tizedik éve rója már testvérbolygónk felszínét, és a korábbi tervek szerint már 2015-es pénzügyi év végén feladták volna küldetését, a NASA pénzügyesei azonban valahogyan megtalálták a pénzt egy kis hosszabbításra.

Feláldozásra kerülne a Lunar Reconnaissance Orbiter is, amelynek elméletben szintén nem kellene már működnie - ehhez is úgy találták a pénzt a hivatalnál. A szonda 2009 óta kering a Hold körül, vizet keresve és a felszínt tanulmányozva égi kísérőnkön.

Továbbra is fontosak a magán űrcégek

Jelentős forrásokhoz jutna ugyanakkor a mélyűri Orion program, illetve a megarakéták felbocsájtását célzó Space Launch System projekt is. A magánszektor cégeit, mint a SpaceX és a Boeing szintén támogatnák annak érdekében, hogy 2017-ig amerikai űrhajósokat szállítsanak a Nemzetközi Űrállomásra és vissza.

(Fotó: wikipedia)