h i r d e t é s

Equilor: Az erős tőkepiac elengedhetetlen a gazdaság újraindításához

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Equilor: Az erős tőkepiac elengedhetetlen a gazdaság újraindításához

2020. május 07. - 12:29

A lakosság megtakarítási hajlandóságának, a befektetési portfoliók szerkezetének változására, valamint a rugalmas és innovatív vállalatok megerősödésére számít az idén 30 éves Equilor Befektetési Zrt. 

Illusztráció: vg.hu Fotó: Móricz Sabján Simon

A befektetési szolgáltató értékelése szerint a koronavírus-járvány hatására világszerte megjelenhet a recesszió, de az erős tőkepiaccal rendelkező országok egyszerűbben és gyorsabban fognak hozzáférni a gazdaság újraindításához szükséges forrásokhoz.

Az Equilor Befektetési Zrt. a legrégebbi független magyar befektetési szolgáltatóként a Budapesti Értéktőzsde újraalapítása előtt, éppen 30 évvel ezelőtt, 1990. május 7-én kezdte meg működését Rotter és Társai Rt. néven. 1991-től Confides néven működött, 1995-től pedig mai nevét viseli. Az Equilor részt vett a Budapesti Értéktőzsde újraalapításában, története során pedig a budapesti, a varsói és prágai tőzsdén is számos tranzakciót hajtott végre. Az Equilor az elmúlt három évtizedben több tucat magyar vállalkozást segített tőkéhez jutni többek között a nyilvános tőkepiacon keresztül, elemzéseivel és szakértelmével pedig több tízezer lakossági ügyfél hazai és nemzetközi befektetési döntését támogatta. A vállalat az újkori magyar tőzsdén kb. kétmillió tranzakciót hajtott végre, melyek értéke meghaladja az 5000 milliárd forintot.

Mindemellett a 22 ezer ügyfél 285 milliárd forint vagyonát kezelő Equilor csoport nevéhez fűződik többek között a DIGI-Invitel tranzakció, az OTP 75 milliárd forintos részvénycsomagjának értékesítése, valamint több mint 100 értékpapírkibocsátás. Gereben András, az Equilor Befektetési Zrt. elnöke az évforduló kapcsán elmondta, hogy egy erős tőkepiac alappillérei a meghatározó helyi, független befektetési szolgáltatók, amelyek így nélkülözhetetlenek egy ország sikeres gazdasági teljesítményéhez. Gereben András kiemelte, hogy a koronavírus-járvány hatására ugyan a gazdaságok visszaesést kénytelenek elkönyvelni, de a stabil tőkepiaccal rendelkező országok egyszerűbben és gyorsabban fognak hozzáférni a gazdaság újraindításához szükséges forrásokhoz.

Jó példa lehet erre a Budapesti Értéktőzsde is, ahol számos vállalat a mostani kihívásokkal teli hetekben, hónapokban is egymás után hajtja végre a sikeres kötvénykibocsátásokat az Xbond piacon, részben az Equilor közreműködésével. Szécsényi Bálint, az Equilor vezérigazgatója hozzátette, hogy ez a nehéz, sokszor emberpróbáló helyzet egyidőben izgalmas lehetőségeket is megnyitott az egyéni befektetők számára: a tőkepiacok változékonyságát és az elmúlt hónapok jelentős árfolyamesését sokan vásárlásokra használják ki, amit jól mutatnak az új számlanyitások és ezzel párhuzamosan a pénz- és tőkepiacon megjelenő új megtakarítások.

Az eddigi tapasztalatok alapján a többség rövidtávon a kockázatosabb befektetéseket, míg hosszabb távon a biztosabb megtérülés lehetőségét keresi, és elsősorban a nagyobb, stabilabb vállalatok részvényeit vásárolja.