h i r d e t é s

Horvátország felől özönlenek a menekültek

Olvasási idő
6perc
Eddig olvastam
a- a+

Horvátország felől özönlenek a menekültek

2015. szeptember 19. - 14:47
0 komment

Több ezren érkeztek Szentgotthárdra, de nem mennek be a gyűjtőpontba, hanem indulnak Ausztria felé.

Beremenden működik a tranzitzóna. Horvátországból buszokkal, vonattal hozzák a határra a menekülteket, ebből péntek este komolyabb konfliktus alakult ki, horvát rendőröket fegyvereztek le a magyarok. Szlovénia nem akarja beengedni az embereket, éjszaka könnygázt vetettek be a határon. A magyar szerb határon konszolidálódik a helyzet, megnyitották az ásotthalmi határátkelőhelyet. Röszke még zárva van, az ottani zavargások több résztvevőjét letartóztatták - írja a nepszava.hu.

Kormányszóvivő: Horvátország cserbenhagyta Magyarországot

Kovács Zoltán mohácsi sajtótájékoztatóján kijelentette: Horvátország továbbra is szállítja a magyar határra a menekülteket, ezzel cserbenhagyta Magyarországot és az Európai Uniót is.

Szlovénia engedett a menekülteknek

Szlovénia beengedte azokat a migránsokat az országba, akik péntek este óta vártak a horvát-szlovén Harmica átkelőhelynél - közölte a horvát sajtó szombaton.

A szlovén rohamrendőrök az éjszaka még útjukat állták. A migránsok a Szutla határfolyó egyik hídján akartak bejutni az országba. A tömeg, amelyben gyerekek is voltak, át akarta törni a rendőrkordont. A rendőrök ekkor könnygázt vetettek be. A feszült helyzet egy órán át tartott.

Újabb áradat tart Horvátország felé

Nagy a rendőri készültség. A horvát hatóságok a földekről és a kukoricásból a határátkelő felé próbálják meg terelni a migránsokat, akik kétszáz méteres sorban kígyóznak a tovarniki határállomás felé, amelyet újra megnyitottak.

Éjfél óta mintegy 1200 migráns érkezett Baranyába


MTI FOTÓ: Varga György

Az éjszaka nyugalomban telt, a bevándorlók többsége Beremendnél lépte át a határt, onnan buszokkal szállították el őket, mások a zöldhatáron keresztül érkeztek.

Zákányban ezernél több menekült vár vonatra

A rendőrségi sorfallal körülvett emberek - többségében fiatal férfiak - nyugodtan várakoznak - tapasztalta az MTI helyszínen lévő tudósítója. Pénteken a faluban "volt egy kis riadalom, amikor a semmiből megjelent" mintegy 1500 menekült átvonult a településen, de mostanra normalizálódott a helyzet. 

Kétszáztízezer intézkedés tiltott határátlépés miatt

Balázs László, az Országos Rendőr-főkapitányság határrendészeti főosztályvezetője elmondta, hogy péntek éjfélig 209 963 emberrel szemben intézkedtek tiltott határátlépés miatt az idén, ebből 200 973-an Szerbia, 7993-an pedig Horvátország felől érkeztek. Hozzátette: pénteken 7852 emberrel szemben intézkedtek ugyanezért, közülük a horvát-magyar határszakaszon 7562, a szerb-magyaron pedig 288 emberrel szemben. Szombat reggel 8 óráig 3065 embert fogtak el tiltott határátlépés miatt, közülük 2950-et a horvát-magyar határszakaszon.

Kiss Attila elmondta: péntekig 172 801 menedékjogi kérelmet nyújtottak be az idén, pénteken a kérelmek száma 362 volt. Szeptember 15-étől, a jogszabály-módosítás hatályba lépésétől kezdődően 334-en nyújtottak be kérelmet. Szintén ettől az időponttól kezdve 225 esetben menedékjogi őrizetbe vételt rendeltek el, pénteken ez a szám 69 volt.

Az idegenrendészeti hatóság szeptember 15-étől 67 ember idegenrendészeti őrizetét rendelte el, többségét a bíróság által kiszabott kiutasítás végrehajtása érdekében.

Hogy történt a horvát rendőrök lefegyverzése?

Makula György, az Országos Rendőr-főkapitányság kommunikációs szolgálatának helyettes vezetője határozottan cáfolta, hogy a horvát és a magyar rendőrség között egyeztetés történt volna pénteken a bevándorlók átszállításáról. Amikor a vonat beérkezett a magyarbólyi állomásra, a horvát rendőröknél még volt szolgálati fegyver az interneten megjelent felvételek tanúsága szerint, ám amikor megközelítőleg három óra elteltével a magyar rendőrök igazoltatták őket, már nem - vetették fel a sajtótájékoztatón. Makula György azt mondta: a rendőrség vizsgálja, mi történt a vonat beérkezése és az igazoltatás között. 

Milanovic: Rákényszerítjük a menekülteket a magyarokra

"Nem volt megállapodásunk Magyarországgal" - mondta el a horvát kormányfő a magyarbólyi incidenssel kapcsolatban. Zoran Milanovic szerint "úgy kényszerítettük rá őket, hogy fogadják a menekülteket, hogy felküldtük az embereket, ezt fogjuk tenni továbbra is". A horvát rendőröket a magyar hatóságok eljárás alá vonták, de péntek éjjel el is engedték, a vasúti személyzet viszont csak szombaton térhetett vissza Horvátországba. Milanovic ma reggel találkozott az elengedettt rendőrökkel és a mozdonyvezetőkkel.

A magyar álláspont

A Népszava írta péntek este:

Kovács Zoltán kormányszóvivő Bakondi Györggyel tartott rendkívüli sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy mindenféle egyeztetés nélkül ezer menekült érkezett vonattal Magyarbólyba. 40 horvát rendőr kísérte őket, velük szemben a magyar hatóságok eljártak, a mozdonyvezetőt pedig őrizetbe vették. A kormányszóvivő úgy fogalmazott, hogy ezzel Horvátország súlyos határsértést  követett el. Az ügyet magyar hatóságok vizsgálják. 

Tartalékosokat hív be a honvédség

A tömeges migrációs helyzet miatt Benkő Tibor, a Honvéd Vezérkar főnökének javaslatára Simicskó István honvédelmi miniszter elrendelte az önkéntes műveleti tartalékos katonák részleges behívását - közölte a Honvédelmi Minisztérium (HM).

Közleményük szerint az éves behívási terveknek megfelelően a Magyar Honvédség kötelékében jelenleg is több mint száz önkéntes tartalékos katona teljesít szolgálatot. A tömeges migráció okozta válsághelyzetben azonban a tartalékosok az eddigieknél is nagyobb létszámban kapják meg behívójukat.

A HM azt írta: elsősorban azoknak az aktív katonáknak a laktanyán belüli feladatait látják majd el, akik már huzamosabb ideje az ideiglenes biztonsági határzár, illetve a Határozott Fellépés 2015 elnevezésű gyakorlat feladataiban vesznek részt. 
Az önkéntes műveleti tartalékos katonák a határ mentén zajló munkálatok során a rendészeti feladatok kivételével minden egyéb tevékenységbe is bevonhatók - olvasható a HM közleményében.

Újra megnyitották az ásotthalmi határátkelőhelyet, Röszke még zárva van

A rendőrség a helyszínen azt közölte, hogy a határátkelő csupán személyforgalmat fogad, magyar, szerb és uniós viszonylatban. Ez azt jelenti, hogy más ország polgárai, illetve a teherautók nem kellhetnek át ezen a határátlépőn.
A hatóság tájékoztatása alapján a határátkelőt a helyszíni állapotoktól függően bármikor újra lezárhatják.

A magyar-szerb határon azt követően kellett lezárni a három átkelőt, hogy a hét elején jogszabályváltozások és a határőrizet szigorítását követően migránsok ezeken keresztül próbáltak magyar területre jutni.

Az MTI helyszínen tartózkodó tudósítója azt tapasztalta, hogy egyelőre csak néhány autó várakozott ki- és belépésre az ásotthalmi határátkelőnél szombaton délelőtt 10 órakor.

Letartóztatások a röszkei zavargások miatt


FOTÓ: police.hu

Tizenegy gyanúsított letartóztatását és házi őrizetét kezdeményezte a Szegedi Járási Ügyészség a röszkei közúti átkelőnél történt tömegzavargás miatt. Hat gyanúsítottal szemben előzetes letartóztatás, öt ember ügyében a házi őrizet (esetükben ez a befogadóállomást jelenti) elrendelésére tett indítványt az ügyészség a tömegzavargás részvevőjeként elkövetett határzár tiltott átlépésének bűntette miatt indult eljárásban.

Egy őrizetbe vett férfi esetében több más, súlyosabb bűncselekmény elkövetésének gyanúja is felmerült, ennek tisztázása a további nyomozás feladata. A röszkei közúti átkelőnél szerda délután történtek miatt 18 ember ellen indult eljárás, közülük három külföldi újságíróval szemben a rendőrség megszüntette a nyomozást.

A témával foglalkozó korábbi cikkünket itt olvashatja!

Több ezer migráns érkezett Szentgotthárdra

Az MTI értesülései szerint péntek éjfélig 14 autóbusszal 830 migráns érkezett a szentgotthárdi ipari parkban lévő ideiglenes gyűjtőponthoz, majd reggel 7 óráig további 30 autóbusszal és egy vonattal 2500 ember érte el a magyar-osztrák határon lévő Rába-parti várost. Nem sokkal nyolc óra után ismét begördült egy vonatszerelvény a szentgotthárdi vasútállomásra, amelyen 1000-1200 migráns utazott, akik csakúgy mint korábbi társaik, gyalogosan indultak el a határ felé.

Szentgotthárdon az ipari park területén múlt szombaton állítottak fel a katasztrófavédelem munkatársai sátrakat, de az ideiglenes gyűjtőpontot eddig alig vették igénybe migránsok, a kialakult gyakorlat szerint ahogy leszállnak a járművekről, azonnal indulnak Ausztria irányába.

 

nepszava.hu (Címlap: Menekültek jönnek át Gyékényesnél // MTI FOTÓ: Gergely Szilárd)