h i r d e t é s

Javul a hazai cégek termelékenysége

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Javul a hazai cégek termelékenysége

2018. július 17. - 08:20

Évek óta növekszik az egy alkalmazottra jutó árbevétel a hazai cégek körében, de a 2017-es év a korábbiakhoz képest is kiemelkedőt hozott.

A 2017-es beszámoló szezon vége fele közeledve már számot lehet vetni a hazai cégek előző évi termelékenységi és pénzügyi adatairól. Alapvetően jól alakultak a mutatók, a gazdaság növekedése meglátszik a beszámolókon is.

Az egyik leglátványosabban növekvő mutató az egy alkalmazottra vetített árbevétel, amely több mint 13 százalékos növekedést mutatott 2016-hoz képest. A létszámarányos árbevétel évek óta folyamatosan javul, de a 2017-es év kiugró értékeket hozott a korábbi évek pozitív trendjéhez képest is.

Létszámarányos árbevétel (Nettó árbevétel / Átlagos állományi létszám) a 10 Millió Ft-os éves árbevételt meghaladó cégek körében

Az egy alkalmazottra vetített árbevétel természetesen átgyűrűzik a teljes cég eredményességébe, de az emelkedés ott már nem olyan látványos.Az inflációs hatások és a bérek alakulása erősen hatott a költség oldalra is, de összességében még így is szépen alakult a cégek árbevétel arányos eredménye.

Árbevétel arányos eredmény(Adózott eredmény /Nettó árbevétel) a 10 Millió Ft-os éves árbevételt meghaladó cégek körében

A pozitív mutatók értékeléséhez hozzátartozik, hogy úgy sikerült a termelékenységi mutatókat növelni, hogy a folyamat nem járt az eladósodottság növekedésével, sőt a kötelezettség arány minimális csökkenése volt az általános trend.

Eladósodottság(Kötelezettségek/Eszközök összesen) a 10 Millió Ft-os éves árbevételt meghaladó cégek körében

Természetesen a mutatók nagy szórást mutatnak ágazat és cégméret függvényében, de az összesített kép bizakodásra ad okot.  A javuló mutatók a legnagyobb cégek körében is megfigyelhetők, így abszolút értékben is pozitív tendencia rajzolódik ki.Van is hova fejlődni, hiszen Magyarország egy lakosra jutó GDP tekintetében még 2-3 szoros elmaradásban van nyugat-európai társaihoz képest.

Létszámarányos árbevétel (Nettó árbevétel / Átlagos állományi létszám) a 3 Milliárd Ft-os éves árbevételt meghaladó cégek körében

Árbevétel arányos eredmény(Adózott eredmény /Nettó árbevétel) a 3 Milliárd Ft-os éves árbevételt meghaladó cégek körében

Eladósodottság(Kötelezettségek/Eszközök összesen) a 3 Milliárd Ft-os éves árbevételt meghaladó cégek körében