h i r d e t é s

Jöhet a nőtlenségi adó?

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Jöhet a nőtlenségi adó?

2015. január 21. - 01:00
0 komment

Bár a múlt év végén önkormányzati adókivetési dömpinget jósoltak a szakértők, eddig csak pár esetben volt erre példa – derül ki a Napi Gazdaság kutatásából.

Az adónemeket tekintve sem túl kreatívak a képviselők, holott füstadóról, kapuadóról vagy akár nőtlenségi adóról is dönthetnének. Eddig a telekadó volt a „legnépszerűbb".

Az önkormányzatok fele hektáronkénti 3–10 ezer forintos földadót vethet ki az idén – állítja Schmidt Jenő, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ) elnöke. Ez csaknem 1600 település életében hozhat változást, miután az állam 2015-től szabad kezet biztosított a falvaknak és városoknak saját adópolitikájukat illetően. Minden bizonnyal bőven lesz változás a szektor életében, miután – adósságkonszolidáció ide vagy oda – az önkormányzatok tulajdonában lévő vállalatok adóssága már most az 1000 milliárd forintos plafont veri.

Földadót egyelőre néhány település vetett ki (Mindszent, Karancsalja, Nagykeresztúr, Tóalmás, Rábapaty, Szalapa, Kisvásárhely), a kormány álláspontja szerint jogszerűtlenül. A Földművelésügyi Minisztérium (FM) álláspontja szerint ugyanis törvény tiltja, hogy az önkormányzatok már központilag megterhelt tárgyat adóztassanak. Ráadásul az adóalany nem lehet szervezet, vállalkozó, csak magánszemély. Ha a magánszemély egyúttal vállalkozó is, akkor települési adó fizetésére nem kötelezhető. Bár a törvény nem tiltja a termőföld adóztatását, sem mezőgazdasági vállalkozást, sem egyéni vállalkozót, sem a 600 ezer forintnál nagyobb éves bevétellel rendelkező őstermelőt nem terhelheti, így nem is fenyegeti a földadó. Azaz, az önkormányzatok csak a haszonbérbe adott telket terhelhetik.

Az önkormányzatok fantáziája nem ismer határokat: Zsombón bevezették a 20 méternél magasabb épületek utáni építményadót, máshol az iparűzési, idegenforgalmi vagy a kommunális adó mértékét emelték. Ha a képviselőknek úgy tartja kedvük, füstadót, kapuadót vagy akár nőtlenségi adót is kivethetnek.

A tázlári polgármester az elmúlt év végén például azt mondta, helyi adó nem lesz, de a régi öregek példája alapján a nőtlenségi adót felvetette (azóta pedig elvetette). A földadót kivető Mindszent polgármestere a járműadó bevezetésén lamentált korábban, amelyből 7–10 millió forintos bevétel származhatna. A gépjárműadót az eddig ez alól mentesülő járművekre vetnék ki: mezőgazdasági vontatókra, lassú járművekre, pótkocsijaikra. Mértéke gépjárművek esetében kilowattonként 200 forint lenne, pótkocsik esetében súllyal számolnának: 100 kilogrammonként 200 forinttal évente – mondta Zsótér Károly tavaly az év végén. A Napi Gazdaság információi szerint az adót idáig nem vetették ki.

A Napi Gazdaság a lakosságot kedvezően érintő adópolitikára is talált példát. Ez évtől Székesfehérváron nem kell telekadót fizetni az önkormányzat takarékos, stabil gazdálkodásának és a város növekvő adóbevételének köszönhetően – nyilatkozta Cser-Palkovics András polgármester. Az önkormányzati testület módosította a már korábban bevezetett építményadó-kedvezményeket is, hogy arányosabb teherviseléssel segítse a kis- és középvállalkozókat. Az év elejétől építményadót 100 négyzetméterig nem kell fizetni, efelett sávosan emelkedik a teher. A 900 négyzetméternél nagyobb hasznos alapterülettel rendelkező egységek több építményadót fizetnek.

 

napigazdasag.hu

{flike}