h i r d e t é s

Kisokos Gyurcsány-fóbia ellen

Olvasási idő
5perc
Eddig olvastam
a- a+

Kisokos Gyurcsány-fóbia ellen

2015. június 25. - 19:48
0 komment

A DK elnöke több, mint hat éve nem miniszterelnök és nem az MSZP elnöke.

Néha azonban még mindig belebotlok, a "na, de a Gyurcsány" kezdetű mondatokba. Megpróbálom egy kérdezz-felelek játékkal segíteni mindazokon, akik még mindig azt hiszik, ő a hibás - írja a sztárklikk.

- Lehet még Gyurcsánnyal bármit kezdeni, amikor legyilkolták a karakterét?

- Ha legyilkolták volna, nem foglalkoznának vele. Csak azt veszi a szájára a Fidesz, aki tényező. Bajnai Gordon külföldön dolgozik, befejezte politikai pályafutását, nem is beszél róla senki. Hogy kivel, mit lehet kezdeni, a választók döntik el. A DK-nak most van mintegy 450 ezer szavazója. Nélkülük - így Gyurcsány Ferenc nélkül - nincs kormányváltás. Aki tehát a demokratikus oldalon gyurcsányozik, valójában a Fideszt és a Jobbikot támogatja.

- A kritikák egyik jellemzője, hogy milyen állapotban adta át az országot 2009-ben.

- Jobb állapotban, mint amilyenben most van. Kisebb volt az adóterhelés, alacsonyabb az államadósság, erősebb a forint. Nem volt ilyen elvándorlás, jöttek a befektetők, soha nem látott mértékben fejlődött az ország úthálüzata, egészségügyi és oktatási infrastruktúrája. Ő kezdte el a világválság sikeres kezelését is. 2009-es távozásakor az MSZP-nek még volt másfél millió szavazója. 

- Akkor miért mondott le?

- Mert a harmadik válságkezelő csomagjához már nem kapta meg saját pártja és az SZDSZ támogatását. Azt a csomagot - kis módosításokkal - már Bajnai nyújtotta be és vezényelte le sikeresen.

- Mást se lehetett hallani civilektől, hogy elég volt az elmúlt 25 év politikusaiból. Gyurcsány Ferenc az egyik meghatározó alakja volt ennek az időőszaknak.

- Ez erős túlzás. Nagyjából 2001 óta szerepel a politika élvonalában - ellenben, mondjuk az MSZP, de leginkább a Fidesz számos politikusával. Amúgy sem érdemes egy kalap alá venni sem az elmúlt 25 évet, sem a politikusokat. Voltak, akik megőrizték a demokrácia és a szabadság kereteit, fejlesztették az országot, építették nemzetközi kapcsolatainkat, mások pedig nem. A civil megmozdulások, bármennyire is szimpatikusak és ígéretesek voltak, többek között a huszonötévezés miatt morzsolódtak fel. Az emberek nem szeretik, ha ki akarják velük dobatni saját megküzdött életüket.

- Vannak, akik szerint Gyurcsány Ferencnek hátra kéne lépnie, hogy új politikusok, új pártok jöhessenek létre, akik és amelyek új lendületet adhatnának az ellenzéknek.

- Ez butaság. A Demokratikus Koalíció egy párt. Három és fél év alatt bejutott az országgyűlésbe, az európai parlamentbe, számos önkormányzatba. Az elmúlt öt évben négy ismert politikus is megpróbálkozott a pártalapítással. Bajnai, Bokros, Fodor és Gyurcsány. Csak utóbbinak sikerült megvetnie a lábát. Senki és semmi nem akadályozza a többi pártot és az esetleg alakulni kívánó formációkat, hogy támogatókat szerezzenek. Nem demokratikus felfogásra vall, ha bárkit bárki vissza akarna léptetni, hogy önmagát előbbre juttassa. Tessék sokat dolgozni, szervezeteket építeni és hátha sikerülni fog. A DK ma nagyjából 10 százalékos párt. Ha lenne még három-négy ilyen, vígan nyernénk a választást. Amúgy meg aki DK-s szavazó, Gyurcsány visszalépése esetén az otthon maradást is választhatná. Az pedig odaveszett szavazat lenne és biztos bukás 2018-ban.

- A Fidesz azért gyurcsányozik, mert így egyben tudja tartani a szavazótáborát és középről, a bizonytalanok köréből se lehessen voksokat szerezni. A megosztó politikus hátránya...

- A politikus általában megosztó. A karakteres különösen. Az a kérdés, tud-e többséget szerezni a politikájához. Orbán is megosztó, de ma a többség még az övé. Volt a baloldalé is, reméljük, ez mihamarabb újra bekövetkezik. Ha a gyurcsányozással a Fidesz egyben tudná tartani a táborát, nem vesztettek volna el egy év alatt 800 ezer szavazót. A DK elnökének támadsa mögött az húzódik meg, hogy fideszes balhékról akarják elterelni a figyelmet, ma már inkább kevesebb, mint több sikerrel. Ráadásul 1989 óta tudjuk, hogy Orbán erősen tart Gyurcsánytól. Ami pedig a bizonytalanokat illeti, számos olyan párt van, amelynek nem Gyurcsány Ferenc az elnöke. Miért nem hozták eddig a szavazatokat a bizonytalanok táborából? A támogatottságuk sem igen akar nőni. Akkor miért abban van a hiba, aki képes a gyarapodásra. Drukkolunk, hogy a többiek is elinduljanak felfelé. Hadd kérdezzek vissza: melyik az a pont a DK politikájában, amely ne lenne vállalható bármely demokrata számára?

- De az MSZP-ből gyarapodik a DK, ezáltal nem szerez új szavazókat...

- Vagy így van, vagy nem. Nem kérdezte meg senki erről a szavazókat. A pártok pedig egymással is rivalizálnak. Ez a többpártrendszer egyik lényege. A baloldalnak - lehet, hogy furcsa ezt kimondani - a Jobbik mai szavazói között is lehet sokszázezer híve. Ők azok, akik nem nácik, nem rasszisták, nem Európa-ellenesek, de félnek, bizonytalanok, vágynak a megélhetésre, a rendre, a biztonságra. 2002-ben és 2006-ban még MSZP-szavazók voltak, most "helyes, rendes, tiszta" fiatalokban hisznek. Minden demokrata feladata lenne őket visszavezetni a baloldali pártokhoz. Szükség van rájuk Orbán leváltásához. Igaz, ehhez szociálisan érzékeny programra lesz szükség.

- Mégis, az él sokakban, hogy Gyurcsány Ferenc rosszul kormányzott, önmagát is számos alkalommal bírálta...

- Ilyen az, amikor egy demokrata nem elégedett önmagával. A hatalom gőgjét, a tévedhetetlenség pökhendiségét Orbánnál kell keresni. Nincs hiba nélküli kormányzás, de az is biztos, hogy a Gyurcsány-kormány idején idejárt az amerikai, a francia elnök, a spanyol király, a brit miniszterelnök és a német kancellár. A korrupció mint leleplezhető és számonkérhető hiba és nem mint szabály szerepelt a rendszerben. Nem ültettek pártkatonákat független hivatalok és a közmédiumok élére. Működött a társadalmi szolidaritás, a kultúra, az oktatás, az önkormányzatiság szabadsága.

- És akkor Gyurcsány Ferenc miniszterelnök-jelölt lesz?

- Nincs ilyen kérdés napirenden. Ma nem az a feladat, hogy megmondjuk, ki áll a demokraták élére. Az legyen ott, akivel nyerni lehet. Nyilván méltányos és korrekt összefogásra lesz szükség. Meg hitre, harcosságra, megvalósítható programra. A DK részese akar lenni egy győztes szövetségnek és Magyarország rendbetételének.

- Lesz ilyen program?

- A DK-nak biztosan. Kétszáz szakértő dolgozik ezen különböző szakpolitikai műhelyekben. Helyre kell állítani a szociális piacgazdaság alapjait, ha úgy tetszik, a kapitalizmus alapjait segíteni kell a szegényeken, ki kell nyitni az egyetemeket, fékezni kell a kivándorlást, nem fogadható el a kirekesztés semmilyen formája. Eszerint kell cselekedni. A DK ebből kiveszi a részét és partnere kíván lenni minden, a váltásban érdekelt erőnek.

 

sztarklikk.hu

Posted by SEJT on 2015. június 25.