h i r d e t é s

Orbán a horvát határra is kerítést épít

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

Orbán a horvát határra is kerítést épít

2015. szeptember 16. - 19:42
0 komment

A magyar miniszterelnök több külföldi lapnak, a Die Pressének, a Le Figarónak, a Timesnak és a Die Weltnek egyszerre adott interjút.

Die Presse-ben közölt szövegből kiderül, hogy nem csak a román, de a horvát határ bizonyos részeire is kerítés épül - írja az index.

Nem használjuk azt a szót, hogy elégedettség

Elégedett-e azzal, ahogy a kerítés a szerb határon a menekülteket visszatartja?, kapja meg a kérdést a miniszterelnök. Orbán szerintaz elégedett szót kerülik a magyar politikában. "Ki mondhatná azt, hogy elégedettek vagyunk, amikor megszámlálhatatlan migráns jön, akiket meg kell állítanunk? Az "elégedettség" a Rolling Stones-nak való" - mondja. (Az I Can't Get No Satisfaction c. számra utal.) "Kitűztünk magunk elé egy célt, amit elértünk", teszi hozzá Orbán.

Kerítés a horvát határon is

"A csempészek határozzák meg az útvonalat, nem a emberek. A cél egyértelmű: Németország vagy a skandináv országok, illetve néha Ausztria is szerepet játszik az afgánok térképén. Nyilvánvaló, hogy az útvonal már nem a magyar-szerb határon fut. Másfelé fognak menni. Ezért határoztuk el, hogy a Romániával közös határra is kerítést építünk. De a horvát határ bizonyos pontjára is kerítést fogunk állítani." - mondja Orbán, aki azt is elárulja, beszélt a belügyminiszterrel, Pintér Sándorral, és már vannak erre tervek.

Orbán szerint nem a kerítésben rejlik az igazi erő, hanem az új törvényekben, a rendőrök, katonák határra vezénylésében. 

Orbán a genfi egyezményre hivatkozik

Magyarország az új törvények alapján gyorsított eljárással el is utasítja a menekültkérelmeket, vetette fel a riporter. Orbán erre azzal vágott vissza, hogy nem a magyar törvények miatt, hanem a Genfi menekültügyi egyezmény miatt utasítják el őket. Ebben világosan az olvasható, hogy a menekülteknek nincs joga kiválasztaniuk egy országot, ahol élni szeretnének.

A Genfi egyezmény 31. cikkelye szerint ugyanakkor az illegális migránsokat nem szabad börtönbüntetésre ítélni, a magyar törvények pedig ellentmondanak ennek, vitatkozott vele az újságíró. Orbán válasza: a menekülteknek joga van a védelemre, amit a Magyarországgal szomszédos országok biztosítanak. Ezután lehet arról dönteni, melyik országba kerüljenek. 1956-ban a magyarok a szomszédos Ausztria menekülttáboraiban éltek, majd rendezett és szervezett módon juthattak el Svédországba, Ausztráliába, az USA-ba vagy Németországba. Ez a folyamat évekig tartott, mondta Orbán.

A kvótáról beszélni felér egy meghívással

Miért nem fogad be legalább pár menekültet Magyarország, amikor innen 1956-ban kétszázezren menekültek el? Az elmúlt öt évben 1500 családnak adott menedéket Magyarország, főként az Arab tavasz után. 2012-ben erről egyezett meg a kopt keresztényekkel Magyarország. Magyarország kész újabb menekülteket befogadni, de annak most nincs még itt az ideje, hogy erről vitatkozzunk - zárja rövidre a miniszterelnök.

Hogy mikor lesz itt az ideje, arra azt válaszolja, először arról kell beszélni, hogyan tudjuk "megállítani őket". "Amikor kvótákról beszélünk, az olyan, mint egy meghívás", először a káoszt kell megállítani: "Nem az én feladatom, hogy a migránsok fejével gondolkozzak, de ez nekik sem jó. 10-15% belehal az Európába vezető útba."

"Egy pakisztánit nem a kétségbeesés vezet. Ő csak egy jobb életet akar. Ezt meg lehet érteni. Az egyetlen kérdés az, vajon ez a megfelelő vezérelv arra, ahogyan az életet szervezzük ezen a bolygón. Én nem hiszem." 

Orbán aggódik a férfi-női egyenlőségért

A magyarok nem akarnak párhuzamos muszlim társadalmakat. Egyre kevesebb a keresztény, és ha itt maradnak a muszlimok a kontinensen, hamarosan többen lesznek, mint mi, mondja Orbán. "Ez egyszerű kérdése a demográfiának, a matematikának és annak, hogy a muszlimoknak végtelen utánpótlása van iszlám világból. Nem vallásról beszélek, hanem kultúráról, értékekről, életmódról, szexuális szokásokról, szólásszabadságról és férfi és nő közti egyenlőségről."

A felvetésre, hogy sok muszlim integrálódott már Európában, Orbán azt mondja, Németországban nincsenek integrálva, Anglia pedig más, mert az egy birodalom volt. "Elismerem a keresztény társadalmak gyengeségét. A muszlimok erősebbek, jobban tisztelik az életet, a családot és a gyerekeket, jobban tisztelik a kulturális egyformaságot." 

Ezeréves ösvény

A muszlimok csak az életkörülményeiket akarják jobbakra cserélni, de nem a hozzáállásukat, a kultúrájukat. Rengeteg európai illúzióban él. Magyarország történelmileg talán a legsokszínűbb társadalom Európában, de egy keresztény nemzet, folytatja. Arra a kérdésre, hogy míg Merkel a bevándorlókban Európa jövőjét látja, Orbán meg a halálát, a kormányfő Merkel azon kijelentését idézi, miszerint a multikulturalizmus halott, ő azzal ért egyet.

Ha Magyarország nem akarja követni mások tévútjait, akkor merre halad, szól a kérdés. Orbán szerint Magyarországon van egy ezeréves ösvény, és mi azon szeretnénk folytatni az utunkat. Természetesen szeretnénk gazdagabbak, sikeresebbek és szebbek lenni, de a saját utunkon.

Nem személyes sértés, amit Faymann mond

Werner Faymann osztrák kancellár Magyarországot élesen bíráló kijelentéseiről Orbán azt mondta: Faymannal jó kapcsolatban van, rendszeresen beszélnek, a jelen helyzetben azonban együtt kell dolgozniuk, nincs más választás. Mivel Faymann személyesen soha nem tesz ilyen szörnyű kijelentéseket, Orbán ezért ezeket nem is veszi személyes sértésnek, egyszerű politikai játszmának tartja.

 

index.hu (Címlap Fotó: Szabó Bernadett)