h i r d e t é s

Simicska megfojtja Orbán hátországát?

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

Simicska megfojtja Orbán hátországát?

2015. március 25. - 09:01
0 komment

Hatalmas ütések érik Orbán Viktor és a Fidesz újonnan kiépült hátországát, amelyben Simicska Lajos immár nem "nemzeti nagytőkés", hanem "akkora gazember" amilyet még nem láttak.

Maguktól zuhannak ki a csontvázak a páncélszekrényekből, vagy valaki lökdösi azokat? - írja a stop.hu

Nem szeretnénk Rogán Antal sorsára jutni, akinek mindig mindenről ugyan az jut az eszébe - amíg a miniszterelnök másként nem rendeli. Azonban nehéz anélkül elemezni az elmúlt hónapok eseményeit, hogy lépten-nyomon ne Simikcsa Lajos nevébe botlanánk. A kormányoldali kommunikációban egy évig tagadott háborúskodás az egykori szobatársak között mára minden konfliktus origójává érett. (A kiváltó okról azonban még mindig alig tudható valami. Nehezen hihető a kormányoldali magyarázat, miszerint a 2013-ban naponta másfél milliárd forintnyi közbeszerzést nyerő Simicska megsértődött a százmilliós nagyságrendű reklámadón. De ugyan így sántít az ellenoldali verzió, miszerint az oligarcha épp egy éve elégelte meg az orbáni politizálást.)

A most felvázolandó magyarázat nem az objektív, tényekkel alátámasztható igazságot tükrözi, hanem az eseményekben különböző mértékig részt vevő vagy érintett személyek spekulációit a mélyebb rétegekben meghúzódó folyamatokról.
Még a ma Simicska ádáz ellenségeként pózoló Bayer Zsolt is elismerte néhány hete, hogy a pénzember tevékenysége nélkül a Fidesz nem vállhatott volna a mai kormánypárttá. Az egykor hivatalosan is pártpénztárnoki rangban tevékenykedő üzletember és Orbán Viktor kapcsolata azonban nem egyszerűen megromlott, hanem ádáz csatává fajult, amelyben sem egymást, sem a másik érdekköreit nem kímélő ütéseket osztanak. Míg a miniszterelnöknek lehetősége van adminisztratív eszközökkel visszavágni Simicska befolyását (emberi leváltása a kulcspozíciókból, az oligarcha érdekeltségei számára kedvezőtlen gazdasági döntések, jogszabályok), addig a volt szobatárs a felszínen morális karaktergyilkosságot igyekszik elkövetni a miniszterelnökkel szemben (ügynök-vád), míg a háttérben komoly erőket vet be a helyébe lépő, új "nemzeti nagytőkések" amortizálására.

Informátoraink ennek a harcnak tulajdonítják az elmúlt hetek-hónapok, számukra is váratlan fordulatait. A Questor-ügy kapcsán egyre pontosabban kirajzolódik egy egy irányba mutató "elkövetői kör". Tarsoly Csaba, a Questor vezérigazgatója közös üzletet vitt a nemrég letartóztatott Kiss Szilárddal, mindketten ezer szállal kötődtek Szijjártó Péter külügyminiszterhez -hisz részben épp a keleti-nyitás farvizén halásztak a zavarosban. De Kiss - bármennyire is igyekszik tagadni ezt az érintett - Mészáros Lőrinc, felcsúti polgármesterrel is vállalkozott közösen. A legmeglepőbb talán, hogy Kiss környezetében még Sziky Gyula is megjelenik, akinek egyik érdekeltsége Kaya Ibrahimnál fantomizálódott. (Ma már a 168 óra sem számolja: hány napja nem tudjuk, kicsoda Kaya Ibrahim és Josip Tot.)

De nem csak ez a vonal kapott mélyütést. Az Orbán legszűkebb köréhez sorolt Garancsi Istvánnak is tartogat a közeljövő néhány kellemetlen pillanatot. A szocialista Tóth Bertalannak sikerült a bíróságon kikényszerítenie, hogy a Magyar Villamos Műveknek (MVM) ki kell adnia a MET-tel kötött szerződéseit. A magyar energiapiac ezen üstökösét - részben épp Garancsin tulajdonrészén keresztül - kötik a Fideszhez. A MET részben az Ausztria felől érkező, nagyon olcsó földgáz - az állami vállalatok által legalábbis erősen segítve - értékesítéséből halmozott fel nagyon rövid idő alatt hatalmas vagyont. Garancsit természetesen megtaláljuk a lelátón is, övé a székesfehérvári Videoton, amely köztudott Orbán kedvenc csapata.

A MET-szerződések napvilágra kerülése ugyan nem fogja ellehetetleníteni a vállalkozást, ám jelenlegi homály eloszlása után a működése sokkal transzparensebb lehet, emellett komoly politikai nyomás nehezedik majd az MVM-re is, ha - ahogy a mai hírek szólnak - újabb, a magáncég számára kedvező üzletek megkötésével próbálkozik.

Ha e két, Orbánhoz igen közeli üzleti kör jelenlegi és várható veszteségei nem lennének elegendőek, még a miniszterelnök vejének bizniszébe is beleköptek. Ahogy lapunk is megírta, immár rendőrségi nyomozás folyik négy - összesen 1,2 milliárd forint értékű - közbeszerzés ügyében, amelyet a Tiborcz István érdekeltségébe tartozó Elios nyert el, legalább is sajátos körülmények között.

Az új "nemzeti nagytőkések" szorult pillanatiból pedig ketten húznak egyértelműen hasznot: Simicska Lajos és Lázár János. Forrásaink szerint ma Magyarországon kizárólag Simicskának van ahhoz kellő befolyása és kapcsolati rendszere, hogy a fent vázolt folyamatokat beindítsa. Számára ideális helyzet lenne, ha a helyére lépőket - bármilyen eszközzel - diszkerdiálja. Így ugyanis ismét az ő hatalmára szorulna Orbán Viktor.

Lázár ugyancsak komoly előnyt kovácsol abból, hogy bár reputációja neki sem sértetlen, a mostani botrányok látványosan elkerülik. Ezzel a kormányzati adminisztrációban már most is megkerülhetetlen kancellária miniszter csak tovább erősítené hatalmát, amely már ma is a miniszterelnökével vetekszik. Amíg tehát Orbán a sajátjait igyekszik megmenteni és tűzoltás-szerű kormányzati intézkedésekkel fenn akarja tartani új hátországát, az intakt Lázár könnyen a fejére nőhet, magához ragadva az ország informális irányítását.

 

stop.hu