Szombaton újabb 200 menekültet kellett kimenteni a tengerből
A földközi-tengeri Triton elnevezésű mentőakció keretében járőröző hajó értesítette a hatóságokat, amikor észlelte, hogy több csónak is bajba került a vízen Líbia partjainak közelében.
Ezúttal 200 ember mentettek ki, ezzel a hétre ismét 1000 fölé emelkedett azok száma, akik segítségre szorultak a Líbia és Olaszország közötti tengeri szakaszon.
A Commandant Birot közbenjárásával ezúttal az olasz erőket a franciák is segítették, akik több süllyedő gumicsónakból is mentettek menekülteket, így végre abszolválva egy olyan mentőakciót, melynek során sikerült megmenteni minden bajbajutottat.
Több feltételezett embercsempészt is elfogtak a mentés során.
A menekülteket szállító bárkák és gumicsónakok egyébként egytől egyig elsüllyedtek, mire a mentőakció résztvevői megérkeztek a helyszínre.
Az Európai Unió fokozott figyelemmel kíséri a földközi-tengeri eseményeket, ennek köszönhetően is sikeresnek lehet elkönyvelni a szombati mentőakciót. Ugyanakkor aggasztó, hogy a menekültáradat semmilyen veszélyfaktor ellenére nem mérséklődik.
Líbiában 2011 óta dúlnak a harcok, melyek 2015-re lényegében súlyos polgárháborúba sodorták az országot. A lakosság nagy része igyekszik valamilyen úton-módon elhagyni az országot, így mára az észak-afrikai embercsempészet központijává vált a terület. Mivel lényegében semmilyen államhatalom nem korlátozza a csempészek munkáját, azok naponta több ezer embert indítanak útnak Olaszország felé szörnyű állapotban lévő, túlzsúfolt bárkákon, fejenként nagyjából 1,5-2 millió forintnak megfelelő összegért.
Tavaly 170 ezer ember igyekezett elhagyni a vidéket, ám idén ez a szám jóval magasabb lesz, hiszen az év eddigi felében már többszöröse az illegális utazók száma az ekkor „megszokottnak”.
A hatóságok alig képesek tartani a tempót az embercsempészekkel, akiknek köszönhetően nemrégiben néhány nap leforgása alatt ezernél is több ember veszett a Földközi-tengerbe.
A z új uniós megállapodások óta Franciaország most hajtott végre először mentőakciót a területen.
(Fotó: pinsmarine.com)
Posted by SEJT on 2015. május 3.