h i r d e t é s

Tóth Csaba: Néppárti attitűd kell!

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

Tóth Csaba: Néppárti attitűd kell!

2015. október 28. - 12:05
0 komment

A Republikon Intézet stratégiai igazgatója szerint a baloldalnak nem érdemes új pártban és szereplőkben reménykednie, reálisabb a jelenlegi résztvevőkből kialakítani egy életképes formációt, miközben arra is figyelniük kellene, hogy a Fidesz olykor csapdába csalja az ellenzéki pártokat.

Fotó: Kovalovszky Dániel

Tóth Csaba úgy látja: a baloldal magára találásának első lépése, hogy politikusainak is hinniük kell a győzelemben.

A 168óra interjúja.

– Temessük a baloldalt?

– Nem kellene, hiszen a pártjai és a szavazói is megvannak. De tény: nem tudni, hogyan szólíthatók meg. Ne feledjük, ez a baloldal képes volt két időközi választást is megnyerni.

– Nem sok.

– Időközi választást 2010 és 2014 között a Fideszen kívül senki más nem nyert. Viszont az, hogy 2014 után kettőt a baloldal vitt el, erős érv arra, hogy érdemes küzdeni.

– Alig látszik a baloldal, és úgy tudni: szavazóinak egy része a Jobbikhoz sodródott.

– Az, hogy jobbára csak ezeket a negatívumokat hallani, sokat elmond a baloldali véleményformálókról is. Jelentős részük ugyanis azt szerette volna, ha 2010 után más típusú baloldal alakul ki, amelyben nem az MSZP dominál. Mivel ez nem következett be, szinte kizárólag kritikát hallunk tőlük. Ráadásul sok a baloldali párt, és mind magát tekinti igazi baloldalinak, a többieket főként csak szidja. Az pedig, hogy a baloldal és a Jobbik között lenne szavazói átjárás, az adataink szerint nem igaz. Ez sokkal inkább a Fidesz és a Jobbik viszonylatában jellemző. Öngerjesztő, önsorsrontó folyamat zajlik, ami kihat a pártok közvéleményére is. Pedig még Orbán most kiszivárgott beszédéből is kitűnik, hogy ő egyáltalán nem írja le a baloldalt. Arról beszél, hogy ellenfelei nem hülyék, s kitermelnek majd valakit. Jobbakat mond az ellenzékről, mint a baloldali elemzők, politikusok nagy része. A baloldal magára találásának első lépése, hogy maguknak a baloldali politikusoknak is hinniük kell a győzelemben.

– Ehhez képest leginkább a Fidesz kottájából játszanak, önálló gondolatok nélkül. Például menekültügyben.

– Mit jelent az, hogy a Fidesz kottájából játszanak? Az nem igaz, hogy bármelyik ellenzéki párt a Fidesz érdekében politizálna. Azzal viszont egyetértek, hogy a Fidesz olykor csapdába csalja az ellenzéket. Orbán – ellentétben a baloldallal – jól politizál. Menekültügyben a baloldal valóban nem talált következetes üzenetet, így a választó nem tudja, mit képviselnek ezek a pártok.

– Mi lesz ebből 2018-ra?

– Hol van az még! Csak az elmúlt másfél évben mi minden változott! A kitiltási botrány után arról beszéltünk, hogy a Fidesz meg sem éli 2018-at.

– Ma pedig erősebb, mint akkor volt.

– Vagyis akár egy év alatt a feje tetejére állhat minden. És még van három évünk.

– Az elmúlt másfél év eseményeiben az MSZP-nek semmi szerepe nem volt.

– Az utóbbi egy év változásai a Fideszt segítették, a korábbiak ellene hatottak. Senki sem tudhatja, ezután hogy lesz. Még azt sem, ki lesz a Fidesz kihívója. Persze a baloldali pártoknak rengeteget kell dolgozniuk, hogy egyáltalán esélyük legyen erre a szerepre.

– Lesz kihívója a Fidesznek?

– Lesz. 2010-ben és 2014-ben is volt, csak elrontották. Az általunk kidolgozott előválasztási koncepció épp azt szolgálja, hogy megteremtsük ehhez az intézményesített rendszert. Ezen túl persze szervezeti, ideológiai és stratégiai megoldásokra is szükség van.

– 2010 óta beszél erről az MSZP és az összes kisebb párt.

– Évek óta valóban a kitartás hiánya a legnagyobb probléma. Sokszor volt stratégiája az MSZP-nek, csak megváltoztatta. A párt elindul egy úton, halad rajta egy ideig, de amikor nincs eredmény, felerősödnek a belső kritikák. A konfliktusok pedig oda vezettek, hogy az MSZP nem tudta vagy nem akarta végigvinni elképzeléseit. Mostani, fizetésemelést követelő kampányából is az látszik, hogy egy erőteljesen balra forduló, materiális ígéretekkel versenyző párt képét igyekszik kialakítani magáról.

– Ez elég?

– Mi az intézetnél évek óta úgy látjuk, hogy ilyen üzenetekkel tud szavazókat nyerni az MSZP. Azzal, ha nem nagy ideológiai kérdésekre koncentrál, hanem olyan választókkal kommunikál, akik nehezen jutnak egyről a kettőre. Ebben maradt is hitelessége a pártnak.

– A baloldal egyre csak osztódik. A minap Kónya Péter lebegtette meg, hogy újabb pártot alapítana az Együtt–PM-szövetségből kivált Együttből kiszakadó Szolidaritás Mozgalomtól leválva.

– A baloldali politikusok egy része szerelmes a kis különbségekbe. Azt gondolják, ezeken keresztül kell megvívni a politikai csatákat. Így akarják pozicionálni magukat, ami hibás stratégia. Hisz ezek a szereplők nyolcvan-kilencven százalékban ugyanazt mondják, mégis belekapaszkodnak abba a tíz százalékba, és elvitatkozgatnak rajta.

– Van esély olyan új párt megalakulására, mely túlmutat ezeken a törésvonalakon, megszólítja a baloldali szavazókat, valamint az Orbánból kiábrándult jobboldaliakat?

– Ez lett volna Bajnai Gordon pártja, látjuk, hova jutott. Általánosságban értelmetlen várni erre. Ha van ötlet ilyen pártra, meg kell nézni, miben lesz más. Mitől ne állna fél év múlva úgy, mint az Együtt vagy a PM, amely szintén az új baloldal ambíciójával jött létre? Szerintem ma ilyen párt nem hozható létre, inkább a létezőkkel érdemes számolni, az MSZP-vel és a DK-val mindenképp. Hiba az is, hogy mind ugyanazt a szavazót akarja megszólítani: a fiatal, képzett, modern választót, akiből van százezer. Rájuk hajt öt párt. Ehhez képest a legtöbb választó alacsony iskolázottságú, vidéken élő, idős ember, belőlük legalább négyszázezer van. Kész Zoltán esetében Veszprémben azt láttuk, hogy a kisebb településeken is megtalálta ezeket az embereket. Néppárti attitűd kell. De még mindig előbb lesz alkalmas erre az MSZP, mint egy nulláról induló új párt.

– Az MSZP-ben – bár a pártvezetés ezt cáfolja – most épp a Tóbiás József pártelnök elleni palotaforradalom zajlik. 

– Ami részben a média által generált fordulat. Abszurd, hogy az egész balos sajtó a Habony és Simicska lapjaiban megjelent kiszivárogtatásokat veszi át. Amikor arról beszélünk, hogy a Fidesz megvezeti a baloldalt, ilyesmire kell gondolni. Ráadásul a baloldali pártok úgy hiszik, még mindig a 2010 előtti időszakot kell képviselni. Pedig azt a választók nem szeretnék. Hadd hangsúlyozzam még egyszer: nem érdemes új pártban és szereplőkben reménykedni. Reálisabb a jelenlegi résztvevőkből alakítani egy életképes formációt, mint vágyakozni arra, hogy egyszer létrejön valami más. A reményből nem lesz politikai cselekvés.

 

168ora.hu