h i r d e t é s

A bunkók politizálása már Petőfit sem kíméli!

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

A bunkók politizálása már Petőfit sem kíméli!

2017. március 06. - 10:02

Kimaradt a perkátai program-ajánlóból az 1848-as ikon szobrának koszorúzása, ezért a művet a falunak adományozó lokálpatrióta vissza akarja azt venni – jelentette be a falu honlapján a polgármester - írja a fehervarkukac.hu.

Ezt az adományozó, aki maga is indult korábban a faluvezetői székért, cáfolja.

Petőfi sokfelé járt, de arra nincs forráskritika után is hitelesnek nevezhető feljegyzés, hogy a Dunaújváros, akkor nyilván még Dunapentele melletti Perkátán megfordult volna. Szobra se volt neki sokáig, egészen addig, amíg 2013-ban, az 1848. március 15-i forradalom és az 1848-1849-es szabadságharc ünnepére nem adományozott egyet a falunak Laki Ferenc, akkori képviselő. A szobor helye körül már akkor éles vita robbant ki, mert – ahogy az adományozó mondta – a helyi cigánysor mellé akarták tenni. Ezt a vitát az ülés átmeneti berekesztéséig vezető káromkodással sikerült lezárni, az önkormányzati képviselő-testület végül a Szabadság téren biztosított helyet a szobornak.
A kerámiából készült szobrot, amelyet később festettek bronzszínűre, egy pályázat után Kelemen Anna, a bodajki Hang-Szín-Tér Művé­szeti Iskola akkori diákja készítette mentora, Pintér Balázs segítségével, Móron. Története első naptól kalandos volt, hiszen 2013-as, legendás márciusi tél fogságába esett Perkáta, s az 1848-as forradalom kitörésének 165. évfordulójára tervezett ünnepi eseményeket pár nappal el kellett halasztani, a mellszobor avatására később, március 18-án, éppen Sándor napján került sor.

Régi vita

Az ellentét a szobor adományozója és Somogyi Balázs polgármester között azonban nem Petőfi miatt alakult ki. Laki Ferenc korábban függetlenként maga is „megpályázta” ezt a pozíciót, s korábban gyakorlatilag ő érte el azt, hogy nem sikerült a templomkertben felállítani azt az 56-os emlékművet, amelyhez pedig a „lánctalpat” már meg is vették, s ahol a munkálatokat már el is kezdték.

Erre a vitára a székesfehérvári járási építésügyi és örökségvédelmi hivatal tett pontot, hiszen az ingatlan, „amelyen a szóban forgó tevékenységet végezték, egyedileg védett műemléknek számít.” – adott róla hírt 2013. november 3-án az ügyben hivatalos tájékoztatást kérő Perkáta Online.
Az ügy február utolsó hétvégéjén ért el újabb fordulópontjához. Somogyi Balázs polgármester ugyanis február 27-én egy közleményt tett közzé a települési honlapon, miszerint „Laki Ferenc számomra szombaton jelezte, hogy adományozóként a szobrot vissza szeretné venni, illetve azt 2017. március 15-én Perkátán kívül szeretné újra felállítani, ezt a szándékát a mai napon számomra telefonon is megerősítette, mivel nem érzi méltónak a szobor, mint települési emlékhely méltó kezelését. A telefonos egyeztetés témája a jelenlegi helyszínről való elszállítás időpontja és módja volt, amely kapcsán jeleztem az adományozónak, hogy a méltó módon való újra felállításhoz szükséges a 2017. március 5-ig történő elszállítás, ő pedig jelezte, hogy ő kívánja a mostani helyszínről való eltávolítást kivitelezni.”

Félelem és pletykák

A faluban nagy felzúdulás támadt. Sokan tudni vélik, hogy szomszédos Nagyvenyimbe kerülhet a szobor, de volt olyan is, aki lapunkat arról tájékoztatta, hogy egy helyi egyesület a politikai retorzióktól tartva ( a polgármester a megyei közgyűlés FIDESZ-KDNP frakciójának vezetője) hárított el magától a lehetőséget, hogy a szobrot átvegye.

A polgármester állításait Laki Ferenc a legnagyobb közösségi portálon és lapunknak is cáfolta: „Petőfi marad, ez politika, én falunak adtam a Petőfit – mondta, s mindenkit a március 15-ei ünnepségre invitált.
Ünnep tehát lesz, ez biztos. Ami bizonytalan, az a szobor sorsa, hiszen Laki Ferenc kérdésünkre elmondta: hamarosan elköltöznek a településről. Akkor pedig derék Petrovicsunknak egyedül kell állnia a rohamokat.

Érdekes a szobor sorsa? Talán nem is annyira. A Hang-Szin -tér vezetőségével, illetve Balázzsal én beszéltem meg a szobor elkészítését. Rajtam kívül még egy hölgy segítette tevőlegesen a szobor elkészítését.
A talapzatot helyi vállalkozó készítette a jelenlegi helyén. /Úgy tudom díjtalanul/ Mint akkori képviselő én is értesültem róla, hogy mikor ki hova akarta elhelyezni a szobrot. A legjobb helye szerintem a második helyszín az önkormányzat előtti rész lett volna ahol mindenki látja, hiszen a hivatalban szinte minden nap sokan járnak. Laki Ferenc ragaszkodott végül a jelenlegi helyéhez ahol szinte soha senki sem jár, hiszen kiesik mindent útvonalból. A két ember ellentéte nem csak politikai hanem személyes is.

fehervarkukac.hu