A költségvetés tartalékának a felét már el is költötte a kormány
A parlament a múlt pénteken 60 milliárd forinttal megemelte a költségvetés általános tartalékát, a szabad pénz több mint a felét – 33,6 milliárd forintot - a kormány azonnal el is költötte. Az összeg a közoktatásra és a szakoktatásra megy – ugyanakkor ez csak egyszeri kifizetés, ami hiányozni fog a már elfogadott 2016-os költségvetésből is.
Október elejére a kormány gyakorlatilag felélte az idei költségvetés 100 milliárd forintos tartalékát: a rendkívüli kormányzati intézkedések előirányzaton alig 3 milliárd forint maradt az előre nem látható intézkedésekre - írja a napi.hu. A parlament a kormány javaslatára a múlt héten elfogadta az idei költségvetés módosítását, amelynek fő eleme - a- Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) 47 milliárd forintos konszolidálása mellett - épp a tartalékok felemelése.
Az elfogadott javaslat szerint így a kormányzat által szabadon kezelt költségvetési tartalék - rekordnagyságúra - 160 milliárd forintra emelkedik. Az indoklásban a kormány a menekültválságra hivatkozva kérte a tartalék soron kívüli emelést azzal a megkötéssel, hogy a 60 milliárdos keret fele menne erre, míg további 30 milliárdot előre nem látható intézkedésekre kért. Ugyanakkor már akkor tudható volt, hogy az indoklás nem köti a kormány, s az ennél erősebb államháztartási törvény szerint a kormány szabadon használhatja fel a keretet.
Még nem publikált átcsoportosítás
A költségvetés módosításakor szóba sem került, hogy a kormány a menekültválságon kívül milyen más célokra akarja felhasználni a költségvetési többletbevételekből felpumpált tartalékot, így némileg meglepő módon - a múlt pénteken megjelent kormányhatározat szerint - 33,6 milliárdot csoportosítanak át oktatási kiadásokra, elsősorban a Klebelsberg Intézménytartó Központ (KLIK) kiadásaira. Érdekesség, hogy a költségvetés módosítása és az átcsoportosításról szóló kormányhatározat ugyanabban a Magyar Közlönyben jelent meg.
A KLIK megalapítása óta működési és költségvetési problémákkal küzd. Már az induláskor tudható volt, hogy a intézményfenntartó költségvetését alul tervezték - ezt mutatja az is, hogy a KLIK a legnagyobb tartozó az közintézmények sorában. A Magyar Államkincstár adatai szerint a KLIK lejárt, kifizetetlen adósságai augusztusban 12,4 milliárd forintra rúgtak. A teljes adósságállományt nem publikálják, de a nagyságát informálisan 20-30 milliárd forintra teszik. Vagyis egyáltalán nem meglepő, hogy az állami oktatási intézmények fenntartója soron kívüli költségvetési juttatásban részesült.
Bérekre költik a plusz pénzt
A kormányhatározat nem bővelkedik információkkal, így abból csak az derül ki, hogy a KLIK 26,6 milliárdja az utolsó fillérig személyi kiadásokra megy, vagyis nem a tartozások rendezésére. A részletekről, a pénz sorsáról a Napi.hu megkérdezte a KLIK-et és a emberi erőforrás tárcát, amit válaszolnak, frissítjük a cikkünket.
A pénzesőből nem csak a KLIK, de a Nemzetgazdasági Minisztérium kezelésébe került szakiskolák is részesednek: a most felálló Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal kiadásaira 563 millió forint megy, míg a szakképzési centrumok további 6,3 milliárd forintot kapnak. A centrumok ebből 3,4 milliárd forintot költhetnek dologi kiadásokra és fejlesztésekre, míg a bérekre 2,7 milliárd forint jut, elvileg csak az idén.