h i r d e t é s

A legnagyobb marketing bukások Magyarországon

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

A legnagyobb marketing bukások Magyarországon

2017. szeptember 21. - 15:03

A nagy nemzetközi márkák külföldön a Twitteren, Magyarországon inkább videóban szoktak marketing-ügyileg elbukni.

Nescafé

A Nescafé videókampányában bárki feltölthetett egy 30 másodperces videót, hogy megnyerje vele az 1 millió forintos fődíjat. A döntőbe azok juthattak, akik a legtöbb közönségszavazatot és a zsűri elismerését is besöpörték. Bár Szolnoki János kapta végül a legtöbb voksot, a zsűri még sem juttatta tovább arra hivatkozva, hogy a játékszabályzat megsértése, ha valaki adományozási céllal nevez a versenybe. Szolnoki ugyanis azzal indult el, hogy a fődíjat beteg öccsének adja. A cégre a döntést követően nem csak hazai, hanem nemzetközi népharag is zúdult, ellenkampány indult, a CNN Facebook-oldalát elárasztották az esettel foglalkozó kommentek és a 9gag-n is többször megjelent a bojkott felhívás a Nestlé termékei ellen. Az ügy érdekessége, hogy a konfliktust nem Szolnoki generálta, elfogadta a Nestlé döntését. De az ügy addigra önjáróvá vált. A cég végül kompromisszumot ajánlott, plusz támogatáshoz juttatta a Pető Intézetnek.

Magyarország halszagú - 56-os emlékév

Állami megrendelésre készült el az "Egy szabad országért" című dal és videoklip, amely körül hamar botrány alakult ki. A projektre 50 milliót költöttek úgy, hogy a dalt a szerző Desmond Child ingyen biztosította. Aztán kiderült, hogy Child egy korábbi művét, a Steps of Championst hangszerelte át, amit korábban a Miami egyetemnek adott oda. A beharangozó videóban, ami állóképekből állt, az emlékév főszervezője Schmitt Mária többször szerepelt mint az összes többi zenész. A dalszöveget pedig félreérhetően énekelték fel, ezért utólag kellett készíteni egy újrakevert verziót, amibe belecsempésztek egy d-t. Így már kevésbé lehetett úgy érteni, hogy "Magyarország halszagú".

Unicef - gyerekbántalmazó apák

Az Unicef gyermekbántalmazás elleni filmjeiben, tinédzser lányok és fiúk adtak tanácsot, hogyan védhetik meg magukat a gyerekek a bántalmazás és az erőszak ellen. A kampányon több civil szervezet is felháborodott, mert szerintük a videók azt sugallják, hogy a családon belüli erőszakért az apák a felelősek. A szakértők is kiakadtak, mert véleményük szerint az alkotói szándék, hogy azzal sokkoljanak, hogy hétköznapinak és megváltoztathatatlannak ábrázolnak egy elfogadhatatlan borzalmat, csak a nézők egy szűk körének jön át. A felháborodást fokozta, hogy a videókat mozikban, gyermekfilmek előtt is vetítették. Ezt végül aztán leállították, a film 12-es karikát kapott, később pedig új, már senkit nem sértő vagy stigmatizáló változatokat készítettek.

A mindent elbíró Spar-zacskó


Forrás: noizz.hu

A Spar Magyarország a fogyasztókra akarta bízni a legújabb reklámtáskájának megtervezését. Bár eredetileg előre legyártott gyümölcs és zöldség grafikákat lehetett csak felhasználni, hamar botrányba fulladt az akció. Pillanatok alatt ellepték a trollok a Spar "vitamintáska" készítő felületét és futószalagon jöttek ki a marketing osztály rémálmait jelentő táskák. A Nescafé kampányához hasonlóan a Spar akciója is nemzetközi karriert futott be a 9gag-nek köszönhetően, végül már percenként készültek a pályaművek. A cég az akció során csak a legdurvább tartalmakat törölte, a viccesnek szánt táskák a mai napig elérhetőek az oldalukon.

Kasszás Erzsi - CBA

A CBA szándékosan túltolt és eleve virálisra tervezett imázsvideója Kasszás Erzsi futott be hangos karriert rögtön az év elején. A sajtó visszajelzése szinte egyöntetűen negatív volt, a vásárlói kommentek is lehúzták a kampányt, de kétségtelen, hogy CBA Facebook-oldalon a videót 2 nap alatt több mint 500 ezren látták, több mint 155 megosztást produkált, és közel 1000 komment érkezett rá. A vállalat célja az volt, hogy közelebb hozza a márkát az emberekhez a mostani újrapozícionálással. Még nem tudjuk, hogy a vásárlók díjazták-e a kampányt, a mém gyárat viszont felpörgette "Kaszás" Erzsi.

 

Forrás: Noizz.hu