A luxemburgi miniszterelnök sarokba szorította Orbánt
Egybehangzó értesülések szerint Xavier Bettel megindító beszéddel szorította sarokba Orbán Viktort az Európai Unió csúcsértekezletén. De ki is ő és mit is mondott az Európai Tanács csúcsán?
"Eszembe jutott egy öt-hat évvel ezelőtti budapesti vacsora Orbán Viktorral, ahol a férjem is jelen volt, de most már rá sem ismerek a mai Orbánra. Akkor még nyitott és toleráns volt” – fejtette ki a 48 éves luxemburgi kormányfő, aki nyíltan vállalja, hogy meleg és 2015 óta házas, férje a belga építész, Gauthier Destenay.
Xavier Bettel késztette az EU vezetőit arra, hogy megírják azt a nyilvános levelet, amelyben 17 uniós tagország kiemelte az LGBTI-közösség jogainak és az Unió közös alapértékeinek védelmét.
Mark Rutte holland miniszterelnök beszámolója szerint Bettel megrendítő beszédében kifejtette: „Nem szándékosan lettem meleg. Ez nem választás kérdése volt" - mondta Bettel, egyenesen Orbán Viktornak címezve, ahogy arról a Politico.eu beszámolt: „Anyám gyűlöli, hogy meleg vagyok. És most ezt törvénybe foglaltad. Tisztellek, de ez egy vörös vonalat jelent. Az alapvető jogokról van szó, a másság jogáról.” Megdöbbentő szavak egy igen sikeres politikustól. 2011-ben, 38 évesen a főváros, Luxembourg polgármesterévé választották, és ezzel ő lett a legfiatalabb, aki európai várost vezethetett. Két évvel később a nagyhercegség miniszterelnöke lett, Jean-Claude Juncker helyét vette át.
Az Európai Parlament liberális képviselőcsoportja, a Renew Europe-nak a Tanács előtt tartott ülésén Bettel kifejtette, „életemben a legnehezebb dolog volt elfogadnom azt, hogy meleg vagyok, és megtalálni a módját, hogy elmondjam a szüleimnek. Azt állítani, hogy talán azért lettem meleg, mert fiatalabb koromban néztem valamit a tévében, teljesen elfogadhatatlan.” Egy évvel ezelőtt januárban Davosban, a Free to be LGBTI-panelen mesélt tapasztalatairól és néhány anekdotát is elmondott: „Már a parlamenti képviselő voltam, amikor úgy döntöttem, hogy nyilvánosság előtt is bevallom: meleg vagyok. Azt hittem, elveszítem a következő választást. De szerelmes voltam, és úgy döntöttem, elmondom a családomnak és a barátaimnak.”
Így folytatta: "Az első reakció az volt, hogy 'végre elmondtad nekünk'. Apám már nem élt ekkor, az anyám pedig azt mondta: 'Én is el fogom veszíteni a fiamat', mire a nővérem erre azt mondta, ha ez így megy tovább, elveszíti a lányát is. Most már azonban minden rendben van." Bettel hozzájárult a formabontó módon 2017-ben férjét a NATO-csúcstalálkozóra is elvitte, amelyen az akkori first lady, Melania Trump is részt vett. A Fehér Ház először nem tette Destenayt a résztvevők listájára, ami vitát váltott ki az LGBTI-világban.
Ő volt az első vezető, aki azonos nemű személlyel házasodott össze. Ugyanakkor Davosban arról is mesélt, Barack Obama amerikai elnök 2015-ben írt neki az esküvője alkalmából. "Meglepődtem" – mondta Bettel, mert a levélben Obama "azt mondta, mennyire fontos lépést tettem. Számunkra azonban ez teljesen természetes volt, elvégre csak egy életünk van". "Nem akarom, hogy a szexualitásom miatt ítéljenek el, amit nem titkolok".
Bettel elismeri a politikusok szerepét a melegek társadalmi elfogadtatásában: "A mi felelősségünk a törvények megváltoztatása" - mondta a davosi találkozón. Az ő kormányfői megbízatása alatt vezették be Luxemburgban a melegházasság intézményét. Matteo Renzinek pedig, aki még olasz miniszterelnökként tanácsot kért tőle, mert Olaszországban nem tudta elfogadtatni a melegházasságról szóló törvény örökbefogadási részét, azt javasolta, vegyék ki a jogszabályból ezt a passzust, "mert lépésekben kell haladnunk". Davosban azonban mindenekelőtt azt mondta, hogy "fontos felvetni a kérdést, még akkor is, ha a környezetünkben ezt nem akarják". Ő volt az első kormányfő, aki az ENSZ közgyűlésén az LGBTI-jogok kérdésével foglalkozott, és a 2019 februárjában Sarm El-Sejkhben megrendezett EU-Arab Liga csúcstalálkozón nem habozott elmondani, hogy sok országban halálbüntetéssel nézne szembe. (nepszava.hu)