A matek szerint az Orbán-kormány csúfosan megbukott
A kormány összes erőfeszítése ellenére csökken az állami tankönyvek aránya az oktatásban: ahol a pedagógusok még választhatnak, ott menekülnek az egyentankönyvektől - írja a Népszabadság.
„Üzenjük Balog Zoltánnak és Palkovics Lászlónak, hogy ők is megértsék: tudta, hogy a pedagógusok többsége – olcsóságuk ellenére – nem szívesen tanít a kísérleti és új generációsnak mondott, állami kiadású tankönyvekből?”
Így foglalja össze a Tankönyvesek Országos Szövetségének (Tanosz) keddi nyílt levele a miniszternek és az oktatási államtitkárnak mindazt, amit az elmúlt hetekben a tankönyvpiac alakulásáról megtudtak.
Kereszty Péter, a mintegy 25 kiadót tömörítő Tanosz elnöke a Népszabadság kérdésére kifejtette: a korábbi tanévek teljes, illetve a most induló 2016–2017-es tanév részleges rendelési adatait kapták meg a tárcától. Az úgynevezett fő rendelést áprilisban kell leadni, annak eredményei már szerepelnek az összesítésben, a pótrendelésre szeptemberben kerül majd sor. Mint a számokból kiolvasható, egyáltalán nem sikerült elérni azt a deklarált kormányzati célt, hogy legalább nyolcvan százalékra nőjön az állami kiadású tankönyvek aránya, sőt, a magánkiadók részesedése kismértékben még bővült is. A kísérletinek nevezett állami tankönyvek rendelési darabszáma – „hihetetlenül alacsony áruk ellenére” – számottevően csökkent, egy év alatt közel 20 százalékkal.