A megfelelő fehérjefogyasztás fontossága a vegánok és vegetáriánusok számára
Manapság egyre többen döntenek úgy, hogy vegánok lesznek száműzve a tányérjukról a húsételeket, illetve az állati eredetű összetevőket vegetáriánus étrendet folytatnak. Ezzel azonban könnyen előfordulhat, hogy nem visznek be elegendő mennyiséget a legfontosabb tápanyagokból.
Az egyik kulcsfontosságú tápanyag, amire kiemelt figyelmet kell fordítani, az a fehérje, ugyanis ez a szervezetünk egyik legfontosabb építőeleme. A szöveteinkben, a bőrünkben, a szerveinkben, és jóformán a testünk egészében megtalálható.
Ha szeretnél többet megtudni azzal kapcsolatban, hogy mire érdemes figyelni a fehérjebevitel során, akkor figyelmedbe ajánljuk a Sunpure Magyarország blog oldalát, ahol rengeteg hasznos cikket találsz.
Ebben az írásunkban arról lesz szó, hogy miért fontos a megfelelő fehérjefogyasztás a vegánok és vegetáriánusok számára, illetve miért érdemes növényi alapú fehérjéket fogyasztani akár napi rendszerességgel.
Miért fontos a megfelelő fehérjefogyasztás?
Mint ahogy azt már említettük, a fehérje az egyik legfontosabb tápanyag, amire a szervezetünknek szüksége van ahhoz, hogy megfelelően tudjon működni. Szüksége van rá az izmainknak, a szöveteinknek, és tulajdonképpen minden egyes sejtünknek.
Különösen igaz ez, ha nemcsak az étrendünkre figyelünk oda, hanem a mozgásra is, és rendszeresen sportolunk. Ez esetben az izmaink fenntartásához, növeléséhez, illetve regenerációjához is elengedhetetlenek azok az aminosavak, amelyek a fehérjékből származnak.
És ez még nem minden! A fehérjék részt vesznek az enzimek, a hormonok termelésében is, illetve szabályozzák az anyagcserét, az idegrendszer, a szervek működését. Továbbá kiemelt szerepet játszanak az immunrendszer irányításában is, az immunsejtek és az ellenanyagok ugyanis fehérjékből épülnek fel.
Milyen fehérjeforrások vannak a húsételeken kívül?
Azzal, hogy a vegánok, illetve a vegetáriánusok nem esznek húsételeket, sőt sok esetben tejtermékeket sem, kizárják az étrendjükből a legfontosabb fehérjeforrásokat. Éppen ezért tehát nekik fokozottan oda kell figyelni arra, hogy pótolják a szükséges mennyiséget.
Szerencsére azért vannak alternatívák, ilyenek például a növényi tejtermékek, a szója vagy az egyéb, magas fehérjetartalmú ételek, élelmiszerek.
Amennyiben növényi étrenden vagyunk, akkor mindenképpen érdemes sok hüvelyest - babot, lencsét, csicseriborsót - fogyasztani. Emellett kerüljenek gabonafélék is a tányérunkba, például quinoa, bulgur, barnarizs, és ne felejtsünk el dióféléket, illetve különböző magokat enni!
Fogyasszunk fehérjeporokat is!
Ha a fent említett ételekből eleget eszünk, még nem biztos, hogy megfelelő mennyiségű fehérjét viszünk be a szervezetünkbe. Érdemes kiegészíteni az étrendünket az olyan növényi fehérjeporokkal is, mint amilyeneket a Sunpure Magyarország oldalán találunk.