h i r d e t é s

A várakozásokkal ellentétben nem tartalmazott innovatív elemet a Momentum programja

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

A várakozásokkal ellentétben nem tartalmazott innovatív elemet a Momentum programja

2017. október 16. - 08:41

Különböző ellenzéki pártok, civil szervezetek különböző programjainak a mixét hallhattuk – értékelt a Népszavának Böcskei Balázspolitikai elemző, miután tegnap Fekete-Győr András kifejtette, pártja miként vezetné az országot.

MTI fotó: Marjai János

– Mindegyik fejezet egy történet arról, hogy a Momentum hogyan képzeli el Magyarországot, de nem mese, mert azoknak nincs sok köze a valósághoz – így mutatta be az elnök a párt csaknem 350 oldalas tervet. Fekete-Győréknek öt fontos tétele van: meg kell menteni a fiatalságot, elengedhetetlen a digitalizáció, le kell számolni a korrupcióval, a trianoni tragédiára nem a bezárkózás a válasz és segíteni kell a családokat. Orosz Anna elnökségi tag szerint 27 évvel ezelőtt volt egy álma az országnak, valódi jólétet és demokráciát szerettek volna, de csalódniuk kellett, ahogy 13 évvel ezelőtt is, amikor Magyarország az Európai Unió tagja lett. "Elvagyunk, megyegetünk, mondhatnánk. Araszolgatunk, mint a dugóban, kuplung, gáz, kuplung, fék" – festette le a mostani helyzetet Orosz. Szerinte a programjuk nem tökéletes, de részletesebb és átgondoltabb, mint a rendszerváltás utáni bármelyik párté.

Az elmúlt 27 év politikáját elutasító Momentum a programismertetésre mások mellett az MDF-kormány több tagját, például Jeszenszky Géza korábbi külügyminisztert, Raskó György egykori közigazgatási államtitkárt, Bod Péter Ákos volt jegybankelnököt, továbbá a Gyurcsány-kabinet idején, SZDSZ-jelöléssel néhány hónapig egészségügyi államtitkári posztot is betöltő Kincses Gyulát kérte fel. Böcskei Balázs ezeknek a meghívásoknak nem tulajdonít nagy jelentőséget, szerinte sokkal könnyebb eladni egy programot úgy, hogy a közvélemény egy részében referenciának számító értelmiségekkel mutatják be.

– A Momentum helyesen érzékelte, hogy melyek azok a közpolitikai kihívások, amelyeket kezelni kell Magyarországon, de alig van olyan újszerű gondolatuk, amit az eddigi pártoktól ne ismerhettünk volna meg – fogalmazott a politikai elemző. Böcskei Balázs szerint általánosságban hasonlítanak az ellenzéki pártok programjai, csak a részletekben van különbség. Ennek ellenére szerinte szükséges, hogy több párt, több programmal lépjen fel. Hangsúlyozta azonban: ezeknek a különbözősége nem akadálya annak, hogy egy remélt kabinetváltás esetén összeálljanak egy kormányprogramra. – A súlypontokat és a problémákat mindenki elég pontosan azonosítja be, abban pedig csak kontúrkülönbségek vannak, hogy milyen megoldásokat ajánlanak. Nem állnak messzebb egymástól, mint mondjuk 2006-ban az MSZP állt az SZDSZ programjától – magyarázta a szakértő, hozzátéve: művita, hogy a mostani ellenzéki pártok programjai nem összefésülhetőek.

A Momentumon kívül eddig hivatalosan a Demokratikus Koalíció (Sokak Magyarországa), a Párbeszéd (Mindenki számít!), az Együtt (Európai élet az Együtt Magyarországán) és az MSZP (Tegyünk igazságot!) mutatta be a 2018-as választási programját.

 

Szerző: Zoltai Ákos / nepszava.hu