h i r d e t é s

Akkor hogy is van ez?

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Akkor hogy is van ez?

2015. november 07. - 13:06
0 komment

Göncz Árpád nagy tisztelettel egy dolgot kért, legyen politikamentes a temetése.

Voltak aktivisták, akik nem akarták beengedni Orbán Viktort. A temetés nem helyszín, hanem az elhunyt ember utolsó földi útja, amelyen illik nagyon tisztelettudóan viselkedni. Ha Orbán Viktor magánemberként eljön, az nem lehet alaklom politizálásra. De a többi kormánypárti politikusba sem rúghat az ellenzék ilyenkor luftot, sem pedig az elkeseredett civilek.

Ettől függetlenül lehetnek utána az embernek kérdései, lehet véleménye is és, ha olyan vérmérsékleű, mint az aktivisták, akkor ők gyülekezzenek és tüntessenek. Mindig az időzítéssel van a baj, erős kivétel az Internetadós első tüntetés.

Lett néhány gondolatom a temetés után

Orbán Viktor, az évek során bizonyította, hogy számos ponton tökre más politikai irányt szabott meg, mint amerre Göncz Árpád járt. A Legliberálisabb Köztársasági elnöke volt Magyarországnak. Mielőtt a jobboldal felhördülne, hozzáteszem olyannnyira liberális volt, hogy az oldalak fölé todott magasodni, miközben akkora szerénység áradt Göncz Árpádból, amelyet azóta sem tud egyik oldal sem bemutatni. Miközben Réz Ádám és Tandori Dezső mellett lefordította J.R.R. Tolkien "A Gyűrűk ura" című háromkötetes regényét.

A taxisblokád idején az Antall-kormány a hadsereg bevetését fontolgatta, Göncz Árpád akkori Köztársasági elnök azonban, mint a hadsereg főparansnoka, erre nem adott engedélyt.

Ezt követően a Országgyűlés tavaszi ülésszakán Göncz Árpád köztársasági elnök a parlament elé terjesztette a közkegyelem gyakorlásáról szóló törvényjavaslatot.

A törvénynek aktualitást adó taxisblokádnak országosan több százezer résztvevője volt, akik a hatályos törvények alapján bűncselekményeket követtek el, mivel a tüntetést nem jelentették be 72 órával annak kezdete előtt, illetve közérdekű üzem működését bénították meg.

A közkegyelemről szóló törvény megalkotásával az állam lemondott a felelősségre vonásról.

Az elégedetlenségi mozgalomba bekapcsolódtak a pártok is:

az ellenzékben lévő SZDSZ politikusai a barikádokon szónokoltak,

az MDF pedig a kormány melletti szimpátiatüntetést szervezett.

Az ellenzékben lévő Fidesz frakcióvezetője, Orbán Viktor a háromnapos válság után a parlamentben elmondott beszédében úgy fogalmazott: hazudott a kormány, mivel még a bejelentés előtt is tagadta, hogy áremelésre készül.

Orbán akkori magatartása és reakciója a történtekre, tiszta Vona Gábor a jelenből.

"Ha szolgálni kívánok valakit, azokat szolgálom, akiknek szolgálójuk nincsen: a védteleneket, akiknek sem a darutollas úri világban, sem az egyenlők közt egyenlőbbek világában nem jutott jó szó, akik a versenytársadalom versenyképtelenjei, akiknek nincs eszközük megvédeni Önmagukat, s akik épp ezért leginkább szorulnak védelemre."

Részlet Göncz Árpád parlamenti felszólalásából, 1990. augusztus 3.

A magánember


Forrás: MTI

Orbán Viktor magánemberként, felesége kíséretében és a fél TEK-kel a háta mögött jelent meg a temetésen. A TEK nyilván a többi közjogi méltóságot és a külföldi vendégeket is védte. Teljesen mindegy miként érkezett a miniszterelnök, az egyik dolog, hogy illett volna megvárnia a temetés végét. A másik pedig, ha magánemberként jött, akkor nyilván tiszteli Göncz Árpádot. Ha pedig így van, akkor nem biztos, hogy igaz a politikája, hiszen mondjuk ki, valamennyire szembe megy a Gönczi-értékeknek.

Magánemberként oké, politikailag nem?

Még annyi , hogy amikor Göncz Árpád köztársasági elnök volt, én 14 éves voltam, gyerek, épp', hogy személyit kaptam.

 

(Címlap: Forrás: MTI)