h i r d e t é s

Az AB elé kerülhet a felhatalmazási törvény

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Az AB elé kerülhet a felhatalmazási törvény

2020. május 08. - 14:00

Az ellenzéki pártok egymás között és több független országgyűlési képviselővel is egyeztetnek arról, hogy miként lehetne az Alkotmánybírósághoz fordulni utólagos normakontrollért a március 30-án fideszes többséggel elfogadott felhatalmazási törvény miatt - írja a nepszava.hu.

Illusztráció: MTI Fotó: Burger Zsolt

Tóth Bertalan, az MSZP elnöke lapunknak elmondta, hogy mivel a pártok között még nincs egységes álláspont az ügyben, ezért a törvény alapján meghozott rendeleteket kezdték el vizsgálni. Csütörtökön első lépésként az önkormányzatoktól a gépjárműadó beszedésének jogát elvonó kormányrendeletet támadták meg, összegyűjtve az eljárás megindításához szükséges 50 képviselői aláírást.

Döntéseivel a kormány veszélybe sodorta a települési feladatok ellátását, így a közterek és parkok karbantartását, a bölcsődék vagy éppen az idősotthonok üzemeltetését

- írta csütörtöki közös nyilatkozatában az MSZP, a Demokratikus Koalíció, a Jobbik, az LMP, a Párbeszéd, valamint a független Szél Bernadett és Hadházy Ákos. Kitértek arra is, hogy a forráselvonásokkal párhuzamosan a kormány új terheket is rakott az önkormányzatokra (így például a házikaranténba kerültek és az idősek ellátása), de forrást nem biztosít hozzá.

A beadvány indoklása szerint azért alkotmányellenes a gépjárműadó elvétele, mert az Alaptörvény szerint az állam köteles segíteni a helyi önkormányzatokat és biztosítani a működésükhöz szükséges forrásokat, a központi költségvetés által átengedett bevételek pedig az önkormányzat tulajdonát képezik és az alkotmányos tulajdonvédelem alatt állnak.

Az Alkotmánybíróságot nem kötik határidők a jogszabályok normakontrollját tekintve, márpedig a kormány számára kellemetlen ügyekben rendkívül lassú a döntéshozatal – elég a lex CEU három éve húzódó esetére gondolni. - Nincs illúzióm

– fogalmazott lapunknak Szél Bernadett, aki szerint ugyanakkor a fideszes parlamenti többség által formált Alkotmánybíróság bírái számára is kihívás lesz a mostani beadvány.

Jogilag ugyanis egyre nehezebb érvelniük a kormány intézkedései mellett

– tette hozzá.

Józsefvárost megcsonkítják

Több mint egymilliárd forint fejlesztési támogatást von el a kormány a főváros VIII. kerületétől a járvány elleni védekezésre hivatkozva. A kerület polgármestere szerint azonban a lépés nem indokolható az ország gazdasági helyzetével, hiszen az állam a veszélyhelyzet kihirdetése óta 9 milliárd forintot költött sporttámogatásokra. Pikó András úgy látja, a döntés mögött a Fidesz mindent felülíró politikai bosszúvágya áll. Az atv.hu-nak a Pénzügyminisztérium azt írta, közös teherviselést várnak a multiktól, bankoktól és önkormányzatoktól is. 

nepszava.hu