h i r d e t é s

Azt hitte, vége a szigetvitának?

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Azt hitte, vége a szigetvitának?

2016. július 13. - 14:13
0 komment

Akkor tévedett!

4thmedia.org

Kína továbbra is hajlandó a Fülöp-szigetekkel fennálló területi vitáját tárgyalásos úton rendezni – üzente a pekingi kormány Manilának szerdán kiadott állásfoglalásában, amelyben kimerítő részletességgel foglalja össze a két ország közötti nézeteltérések hátterét kínai nézőpontból.

A hágai székhelyű Állandó Választottbíróság a Fülöp-szigetek kezdeményezésére indított eljárást lezárva kedden arra a megállapításra jutott, hogy Kínának nincs „történelmi joga” területi igényeit érvényesíteni a Dél-kínai-tengeren. A kínai kormánydokumentum megerősíti, hogy Kína kész egy mindkét fél számára előnyös eredménnyel záruló tárgyalási folyamatra, miközben határozott szándéka megvédeni szuverenitását és tengeri jogait. A Fülöp-szigetek új elnöke, Rodrigo Duterte korábban ugyancsak hangoztatta, hogy kész tárgyalni.

Viszont a döntés Kína washingtoni nagykövete szerint nem a diplomáciai megoldások, a tárgyalások irányába fog hatni, sokkal inkább fokozza a konfliktusok, sőt a konfrontáció veszélyét. Cuj Tien-kaj azt mondta: a nemzetközi választottbíróság bevonása a vitába „világos kísérlet volt a jogi eszközök politikai célokra való használatára […] katonai fenyegetéssel a háttérben”.

Li Csie katonai szakértő szerint a jövőben korszerűbb kínai haditechnika megjelenítésére kell számítani a Dél-kínai-tengeren. A hongkongi South China Morning Post című lapnak nyilatkozva kijelentette, hogy a pekingi vezetés több védelmi alternatívát dolgozott ki a választottbírósági határozatot követő helyzet kezelésére. Hogy melyik mellett dönt, szerinte az Egyesült Államok lépéseitől függ majd.

A Global Times című angol nyelvű napilap szerkesztőségi cikkében „a legrosszabb előrejelzéseknél is szégyenteljesebbnek” nevezte a vitát rendezni hivatott választottbírósági döntést. Ez, mint írja, nemcsak a kínai kormány, de az egész kínai társadalom számára elfogadhatatlan. Ha az Egyesült Államok és Japán fokozza a katonai és politikai nyomást Kínára, a kínai emberek határozottan támogatni fogják a kormányt a „szemet szemért” elv érvényesítésében – olvasható a cikkben.

A Hszinhua hírügynökség jelentése szerint két óra alatt több mint húszezren csatlakoztak online aláírásukkal ahhoz a nyílt levélhez, amely vitatja a választottbírósági döntést. A levelet Hollandiában jelenleg nemzetközi jogot tanuló fiatal kínai hallgatók fogalmazták meg, és a másolatát elküldték több tengerjoggal foglalkozó nemzetközi intézménynek, valamint nemzetközi bíróságoknak.

Nemcsak a kínai sajtót, de a közösségi médiát is ellepték keddtől a témához kapcsolódó cikkek, amelyeket bőszen kommentálnak olyanok is, akik általában nem politizálnak. Az elutasító, felháborodott vélemények mellett sok a harcias, indulatos is. A továbbított karikatúrák és képek egyik legnépszerűbbje, amelyben a nemzeti zászló színére festik a Dél-kínai-tengeren Kínának követelt területet azzal a felirattal: „Még egy kis darabot sem vehetnek el belőle!”

A Fülöp-szigetek pekingi nagykövetségének védelmét már kedden megerősítették, a külképviselet a helyi telefonos üzenetküldő szolgáltatáson keresztül azt tanácsolta a Kínában tartózkodó Fülöp-szigetekieknek, hogy tartsák maguknál útlevelüket és tartózkodási engedélyüket, legyenek körültekintők, figyeljenek jobban személyi biztonságukra. Külön telefonos forródrótot is létrehoztak erre az időszakra.

MTI / MNO.hu