h i r d e t é s

Még mindig szabadlábon a Fidesz választási strómanja?

Olvasási idő
5perc
Eddig olvastam
a- a+

Még mindig szabadlábon a Fidesz választási strómanja?

2015. szeptember 03. - 09:20
0 komment

Több média foglalkozott a tavalyi választásokon bekövetkezett manipulálásokkal, választási csalásokkal.

Ha összevetjük az összes feljelentést (85 esetben indult büntető eljárás), amit pl. az önkormányzati választási csalások kapcsán tettek meg, akkor olybá tűnik, mintha vagy központilag szervezett, vagy kísértetiesen hasonló gondolkodású emberek által egyénileg elkövetett cselekményekről lenne szó.

Tolna megyében két települést érdemes kiemelni ennek kapcsán. Az egyik település Decs, ahol még mindig nincs lezárva a nyomozás, másik Szekszárd, ahol ugyan lezárták, de a minden részletre kiterjedő nyomozati cselekmények lefolytatásával szembeni kétségek miatt akár újra is indulhat az eljárás. Polt Péter legfőbb ügyész már egyszer kénytelen volt újraindítani az eljárást.

Decsen is voltak szavazólap problémák, de a legkirívóbb az ideiglenes lakosként átjelentkezettek száma volt. Akadt olyan két szobás családi ház, melybe 45 személy jelentkezett be a választás idejére, így a szervezettség bárki számára egyértelmű. A nagy erőket megmozgató választási maffia ennek ellenére nem aratott fényes győzelmet. Csak pár szavazat előnnyel sikerült "benyomniuk" a polgármesteri székbe favoritjukat. A feketeleves akkor jött a törvénykönyvet csak egy elkerülendő nehéz olvasmánynak tartó társaság számára, mikor kiderült a kisebbségben levő polgármester még sem tehet kénye-kedve szerint. Rövid úton lemondott a jegyző, aljegyző, pénzügyi vezető, szinte teljesen kiürült a hivatal. A munkakörükből adódóan felelősséggel tartozók közül senki sem akart részt venni az önkormányzat jogellenes működtetésében. Ez persze nem zavarta különösebben a polgármestert és a két vele együtt gondolkodó képviselőt, tették amit gondoltak. A törvényes működést szorgalmazó képviselői többség kérelmeire, a körzet országgyűlési képviselője dr. Harangozó Tamás (MSZP) nyomására Lázár János miniszter is állást foglalt a decsi visszaélésekkel kapcsolatba, így végre hosszú hónapok múltán sikerült kikényszeríteni a Kormányhivatalból a törvény által előírt feladatainak ellátását. A szekszárdi Kormányhivatal egyébiránt az állampolgárság pénzért történő értékesítésével szerzett hírnevet kis hazánkban. Kivonultak hát Decsre, lefoglaltak iratokat, felügyelő biztost rendeltek ki a képviselő testületi ülésekre a törvényes működés helyre állítása érdekében, de ez sem segített. Ahogy az MSZP Decsi Szervezetének feljelentése sem, melyet két hónap nyomozás után sikerült a hatóságnak lezárnia azzal, a cselekmény nem bűncselekmény. Sokan felhúzták ezen a szemöldöküket, hiszen a polgármester még attól sem riadt vissza, hogy egy teljesen idegen számlához hozzáférve, a zárolt számláról fizesse ki az önkormányzat tartozását. A hatóság szerint ez sem volt bűncselekmény, mivel az összeg később visszafizetésre került a számlára. E logika szerint, ha a bankrabló visszaadja a pénzt mikor rájön hogy lebukott, nem minősül bűncselekménynek a magyar hatóságok szerint. Elég ha annyit mond: "Bocsi! Tévedés történt!"

A képviselő testületi többség megunta a hatóságok, hivatalok szándékos, vagy hozzá nem értő tehetetlen, tunya hozzáállását és feloszlatta az önkormányzatot, így 2015. november 22-én előrehozott önkormányzati választás lesz Decsen.

Szekszárdon cifrább a helyzet. A választáskor az urnákban itt több szavazólapot találtak, mint amennyit eredetileg leszállítottak a szavazókörökbe. Az MSZP Szekszárdi Szervezete a feljelentése alapján megindult büntető eljárásban feltette azt a kérdést, miként kerülhettek vízjellel ellátott plusz szavazólapok az urnába a megfelelő szavazóköri bélyegzővel ellátva, hiszen azok szerintük képtelenek az önálló szaporodásra. Ki gyártotta le, melyik nyomdából kerültek ki, hogyan került rájuk a hivatalos bélyegzőlenyomat. Olyan nehéz kérdést sikerült ezzel feltenni, hogy a hatóság a mai napig nem tudott rá választ adni. Ahogy arra sem, hogy az Ítélőtábla végzés indoklásában, a választási csalás résztvevőjeként név szerint megemlített Sárközi János József (Dundi), a Szekszárdi Roma Kisebbségi Önkormányzat elnöke miért van még szabad lábon. Az MSZP Szekszárdi elnöke Kurtyán Ferenc által a "Fidesz választási strómanja"-ként emlegetett Dundi ellen más feljelentések alapján is indult eljárás. Mivel Dundit jogerősen felfüggesztett szabadságvesztésre ítélték pénzügyi bűncselekmény miatt 2014-ben is (korábban már volt egy felfüggesztettje hasonló ügyben), így le kellett volna mondania a kisebbségi önkormányzati tisztségéről, de nem tette. Azért tett feljelentést a szekszárdi MSZP, mert a szekszárdi Kormányhivatal nem tudott, vagy nem akart érvényt szerezni a törvényi követelménynek. A feljelentés miatt mára a kisebbségi önkormányzat összes képviselőjével szemben büntetőeljárás folyik hivatali visszaélés miatt. A szekszárdiak egyébként már nem fűznek sok reményt az eljáráshoz. Azt mondják el fogják "sikálni" az ügyet, mert Fidesz közeli emberhez nemigen nyúl a hatóság. Elég csak a legutóbbi szekszárdi lövöldözés ügyre visszagondolni, melynél a sértetteket állította elő a rendőrség, a támadók pedig szabadon távozhattak.

A szekszárdi szoci elnök csak részben osztja ezt a véleményt. Kurtyán azt mondja, az igaz, ha Dundi nem szolgálta volna éveken át minden eszközzel a Fideszt, akkor a felhozott vádak töredéke is elég lenne a bíróság előtti felelősségre vonáshoz, mégis bízik az igazságszolgáltatásban. Szerinte a felsorolt és hasonló ügyek azért kerülnek olyan nehezen bírósági szakba, mert a bíróság még megőrizte függetlenségét. A kényelmetlen ügyeket még a bírósági szak előtt kell "elsikálni" ahhoz, nehogy belebukjon a kormány a helyi ügyekbe. Ebből következően csak azt kell kierőszakolni a törvény eszközeivel, hogy bírósági szakba kerüljenek az ügyek, a bíróság pedig pártatlanul, a tények, bizonyítékok alapján fogja meghozni döntését. Kurtyán szerint egyébként dr. Harangozó Tamás országgyűlési képviselő fogalmazta meg legpontosabban a jelenlegi magyar állapotokat egyik parlamenti felszólalásában, mikor közönséges útonállónak nevezte a kormányt. Mit is várhat az ember ezektől – mondta Kurtyán – mikor a szekszárdi Kormányhivatal előtti mozgássérült parkolóba beálló kormánymegbízott Horváth Kálmán utasa kérdésére, hogy jó helyen állnak-e azt válaszolta: "ki mer itt nekem szólni?" Ezek ilyenek – mondta a szekszárdi MSZP elnök. Nagyképűek, arrogánsak az őket kiszolgáló holdudvarral együtt. Azt hiszik hazánk polgárai cselédek, akik azért vannak, hogy őket szolgálják.

De már nem tart sokáig -mondta. Így, vagy úgy menni fognak.

2015. május 11. - Feljelentés

2015. május 13. - Polgármesteri válasz

2015. május 21. - Jegyzőkönyv feljelentésről

2015. június 17. - Jegyzőkönyv tanúkihallgatásról

2015. június 18 - Rendőrségi válaszirat

2015. július 2. - Elutasító határozat

2015. július 16. - Panasz

(Címlap: pixabay.com)