Brüsszel szerint meg kell nyitni a belső határokat
Minél előbb, de legkésőbb az idei év végéig fel kell oldani az Európán belüli határzárakat - olvasható az Európai Unió Bizottságának egyik jelentésében, amit még nem hoztak nyilvánosságra - írja az Origo.
A brüsszeli szervezet szerint összeomolhat a scheng...
Minél előbb, de legkésőbb az idei év végéig fel kell oldani az Európán belüli határzárakat - olvasható az Európai Unió Bizottságának egyik jelentésében, amit még nem hoztak nyilvánosságra. A brüsszeli szervezet szerint összeomolhat a schengeni övezet, ha nem oldják fel a tagállamok a korlátozásokat.
Meg kell erősíteni az Európai Unió külső határait, de ezzel párhuzamosan fel kell függeszteni az EU-n belüli határzárakat - írja a Bizottság abban a dokumentumban, amit a The Guardian szerzett meg. A szöveg még csak egy vázlat, a végleges verziót állítólag pénteken közlik Brüsszelben.
Határidő is lesz
A Bizottság szerint a határok szabad, ellenőrzéstől mentes átjárását biztosító schengeni egyezmény összeomlik, ha év végére nem nyílnak meg újra a menekültválság miatt lezárt belső határok.
A Bizottság határidőt is adott: november 16-ig vissza kell állnia a régi rendszernek a belső határokon.
Az EU külső határait biztosító Görögország májusig kap haladékot arra, hogy fejlessze határellenőrzési rendszerét - olvasható a kiszivárgott dokumentumban. Ha ez nem sikerül, a görögöket kirakják a schengeni övezetből.
A Bizottság szerint a szabad mozgás az Európai Unió legnagyobb értéke. A dokumentumban a "koronaékszer" kifejezést is használják. A szöveg várhatóan még a március 7-i EU-Törökország csúcsértekezlet előtt nyilvánosságra kerül majd.
Sokba kerülne
A jelentésben konkrét gazdasági károkról is írnak a szerzők. A határzárak fennmaradása rombolná az üzleti kapcsolatokat, és elriasztaná a sokat költő ázsiai turistákat is. A messziről érkező utazók csak a legnépszerűbb látványosságokat látogatnák meg a Bizottság szerint, kihagynák a kevésbé népszerű úticélokat.
A határzárak visszaállítása 18 milliárd eurós (ötezer milliárd forintos) azonnali többletköltséget okozna. A Bizottság úgy számol hogy ezek a kiadások pedig később még növekednének is.
Jelenleg több helyen van kerítés Ausztria és Szlovénia között, pedig mindkét ország tagja a schengeni övezetnek. Januárban az olasz autósok több órán keresztül álltak sorban a francia határon, ahol szintén szigorú határellenőrzést vezettek be.